Инструкции за родители за оказване на първа долекарска помощ
Най-добрият начин да се справите с всички спешни медицински грижи е да бъдете подготвени. Това, което направите в първите моменти при критични обстоятелства, може да спаси живота на детето ви!
При някои заболявания, болестни състояния и злополуки се налага да се окаже първа помощ от близките на детето, преди идването на лекаря, защото бездействието може да бъде фатално за пострадалото дете. Оказването на първа долекарска помощ изисква определени елементарни познания и умения.
Кръвотечение, ожулване и ухапване
1. Спрете кървенето със стерилна превръзка и измийте мястото със сапун и вода. Подсушете със стерилна марля и приложете антибактериален мехлем, след което превържете със стерилна суха превръзка.
2. Никога не поставяйте памук върху рана, защото ще залепне и ще затрудни почистването на раната по-късно.
3. Ако кръвотечението е силно /голяма рана, дълбоко порязване/ трябва да се направи пристягане с бинт над мястото на нараняването и да се постави превръзка върху раната. Притягането не трябва да спира кръвообращението, т.е. да не причинява посиняване, побледняване или изстиване на крайника под превръзката. Транспортирайте детето до най-близкото здравно заведение.
4. Ако кръвотечението е получено при нараняване на кожата на главата, раната се притиска с марля и се търси лекарска помощ. В тези случаи често е необходимо зашиване или залепване на раната.
5. Ако раната е замърсена, трябва да се потърси лекарски съвет. Възможно е също да се наложи поставяне на инжекция против тетанус.
6. Ако кожата не е разкъсана, сложете компрес с лед, за да намалите подуването.
7. При всички признаци на инфекция, прекомерно кървене или отворена рана, трябва да посетите лекар!
8. Уверете се, че разпознавате вида на раната. Животински ухапвания и одрасквания трябва да бъдат внимателно прегледани и наблюдавани.
Изгаряния
Изгарянията са категоризирани в три групи:
* при първа степен кожата е зачервена
* при втора е с мехури
* при трета, кожата е дълбоко обгорена и овъглена.
Само изгаряния от първа степен могат да се лекуват у дома по безопасен начин.
1. Изгорената кожа трябва да бъде охладена незабавно. Облейте с хладка течаща вода за около 15 минути.
2. Ако изгарянето е от първа или втора степен и е по-малко от 5% от тялото, покрийте със суха стерилна превръзка. Не слагайте лед, тъй като това може да увреди крехката кожа.
3. Не нанасяйте масло, вазелин или каквито и да са кремове на маслена основа. Това действа като бариера и задържа топлината. Ако нанесете масло или друга субстанция върху сериозно изгаряне, ще повишите риска от инфекция и ще затрудните лечението.
4. Изгаряния със значителни мехури, задължително трябва да бъдат прегледани от лекар! Поддържайте изгореното място чисто и свободно покрито. Не пукайте мехурите!
5. Ако изгарянето е трета степен или е над 5% от обема на кожата, незабавно транспортирайте детето в специализирано болнично заведение.
6. Можете да прецените площта на изгарянето като имате предвид, че дланта, заедно с пръстите съставлява около 1% от общата площ на кожата.
Химически изгаряния
Започнете веднага да обливате мястото с обилно количество хладка вода за не по-кратко от 15 минути. Покрийте със стерилна превръзка и транспортирайте пострадалото дете до болница. Не използвайте мехлеми и каквито и да е лекарства!
Изгаряния на очите
Изплаквайте очите с хладка, течаща вода в продължение на поне 15 минути. Сложете върху затвореното око превръзка и транспортирайте пострадалото дете до болнично заведение.
Електрически изгаряния
Уверете се, че мястото на произшествието е безопасно. Спрете електрическото захранване преди да пристъпите към оказване на първа помощ!
Огледайте пострадалото за отворени рани. Ако няма пулс, започнете сърдечен масаж и изкуствено дишане! Веднага повикайте специализирана медицинска помощ!
Електрическите и химическите изгаряния изглеждат измамно малки, но трябва веднага да бъдат лекувани, след като първо бъдат охладени.
Счупване, навяхване/изкълчване и разместване
При игра детето може да получи травматично увреждане без да се вижда открита рана, което да е съпроводено със силна болка и невъзможност да движи крайника в засегнатата става. Там бързо се развива оток, а понякога прозира кръвонасядане. Трудно се преценява дали ставата е навехната или изкълчена, макар че при изкълчване, движенията са почти невъзможни. Типично за децата е счупването на лъчевата кост на предмишницата, близо до китката. Първа помощ при счупване, изкълчване и навяхване се оказва чрез обездвижване на крайника в областта на засегнатата става или на двете съседни на счупването стави. За целта се използват подръчни материали според възрастта на детето - твърд картон, навит вестник, списание, летви или клонки. Между крайника и импровизираната шина трябва да има плат, за да не причинява страдания на детето. Не намествайте крайника и незабавно превозете детето до най-близкия лекарски пункт.
При всяко съмнение за счупена кост, болка и подутина в областта на нараняването, деформация на костта, значителни отоци и промяна в цвета на кожата, трябва да обездвижите с помощта на шина. Прилагайте ледени компреси, за да се намали отокът.
Никога не препозиционирайте костта. Шинирайте съответния крайник като се стремите да не променяте положението му. Всякакво кървене трябва да бъде спряно чрез прилагане на натиск. Не местете детето докато пристигне спешна помощ.
При подозрение за травма в областта на шията или гръбнака
Не позволявайте разместване или каквито и да са движения в областта на шията и гръбначния стълб. Придържайте главата на пострадалото неподвижна и не позволявайте никакво движение докато не пристигне медицински екип.
Коментари към Инструкции за родители за оказване на първа долекарска помощ