Грипът може да отключи астма
Ниски температури, вятър, мъгли - това ни очаква в следващите месеци. Те са опасни най-вече за здравето на пациентите с респираторни алергии, заяви един от доайените ни в алергологията проф. Жени Милева.
"Засилват се и се влошават ринитите. Пациентите, които имат алергична хрема, хронични синозити и т.н., носът става с нарушена проходимост. На второ място контактът със студения въздух може да предизвика кихане, кашлица, задух", обясни проф. Жени Милева.
Продължителното време в затворени помещения, които не се проветряват, също може да обостри алергични проблеми.
Отопление с дърва и парно не е проблем, но когато се мине на твърдо гориво, това води до допълнително замърсяване на помещенията.
Друг рисков момент за пациентите са вирусните инфекции. Затова алерголозите съветват пациентите с астма задължително да се ваксинират срещу грип, а ако се заразят, да не спират противовъзпалителното лечение.
"При алергично болните ваксината трябва да е с алергична защита. Три дни преди ваксинацията и три дни след това да взима антихистаминов препарат. Когато се проявят първите прояви на грипа, противовъзпалителното лечение да бъде увеличено, а не спряно", съветва още проф. Милева.
У нас 700 000 души страдат от астма, а всеки трети има алергично заболяване.
Коментари към Грипът може да отключи астма