Палеонтолози откриват следи от тежка респираторна инфекция в прешлените на динозавър
Екип от учени от Музея на динозаврите „Great Plains” в Малта, област Монтана, САЩ, открива следи от тежка респираторна инфекция в прешлените на млад бронтозавър.
Откритието
Учените изследват три шийни прешлена на тревопасния динозавър, останки от който са открити в района на американския щат Монтана. Датира от късния юрски период на мезозойската ера или приблизително 150 000 000 години.
Изследвайки прешлените, те намират издатини с необичайна форма и текстура. Наблюденията показват, че издатините са разположени в онази област на всяка кост, където могат да бъдат пробити от пълни с въздух торбички. Тези въздушни торбички, казват палеонтолозите, ще се свържат с белите дробове на бронтозавъра, наречен от тях Доли, и ще станат част от сложната му дихателна система.
Тези така наречени неправилни издатини са подложени на компютърна томография. Изследването показва, че са направени от анормална кост. Самата тя най-вероятно се е образувала в отговор на инфекция. Всичко това навежда на мисълта, че болестта се разпространява до шийните прешлени като преминава през въздушните торбички и причинява неравномерен растеж на костите.
Авторите на откритието предполагат, че става дума за гъбична инфекция, която е подобна на аспергилозата.
Това е често срещано респираторно заболяване при птици и влечуги, което води до инфекции на костите и има сериозни респираторни последици.
„Като се имат предвид предполагаемите симптоми на инфекцията и състоянието на прешлените на този динозавър, човек може само да му съчувства. Всички ние сме изпитвали същите симптоми – кашлица, треска, затруднено дишане. И ето един динозавър на 150 милиона години, който вероятно се е чувствал също толкова нещастен, колкото и всички нас, когато сме болни“, коментира един от авторите на изследването Кери Удръф.
Палеонтолозите предполагат, че ако Доли е била заразена с респираторна инфекция, подобна на аспергилозата, вероятно е имала симптоми, подобни на грип или на пневмония като треска, кашлица и затруднено дишане. Подобна инфекция е фатална при птиците, ако не се лекува. Напълно възможно е тя да е причинила смъртта на животно.
„Откриването на останките на бронтозавъра ще ни помогне да научим повече за еволюционната история на респираторните заболявания и да разширим познанията и разбирането си за типичните болести на динозаврите“, обяснява Кери Удръф.
За болестите и динозаврите
През последните няколко десетилетия учените откриват множество доказателства за това, че динозаврите и морските влечуги от мезозоя, са страдали от болести, които и днес засягат хората и животните. Открити са следи от артрит във вкаменените кости на месоядни и тревопасни видове динозаври, както и следи от тумори в костите.
Кели Удръф и колегите му откриват и друга находка от този вид по време на разкопки в югозападна Монтана. В този район има скали идентифицирани от края на юрския период, които са богати на останки от гигантски тревопасни динозаври от семейство „Диплодокови“.
Една от характерните им черти е необичайно дългият врат, които се състои от няколко десетки кухи прешлени.
Именно там изследователите откриват три вкаменени прешлена на млад динозавър. Всеки от прешлените е повреден по необичаен начин. На повърхността се наблюдават странни мехурчести структури в съседство с въздушни торбички. Точно те помагат на животните да държат вратовете си във въздуха.
Деформациите привличат вниманието на учените. След като сканират вкаменелостите с компютърен томограф, те правят извода, че подобни израстъци вероятно са резултат от респираторно заболяване.
Подобни костни израстъци се срещат често в костите и на потомците на динозаврите – птици, умрели от бактериални и респираторни инфекции. Причинителите им са гъбички от рода Aspergillus, включително и хламидия, които периодично проникват във въздушните торбички в костите на птиците. В резултат на това костната тъкан започва да расте и се уврежда.
Палеонтолозите продължават изследванията, а резултатите от постигнато до момента са публикувани в списанието Scientific Reports.
Коментари към Палеонтолози откриват следи от тежка респираторна инфекция в прешлените на динозавър