Диетата с високо съдържание на сол може да потисне туморния растеж при мишки
Екип изследователи от Института по транслационна медицина и технологии във Фаридабад, Индия, откри доказателства, които предполагат, че добавянето на сол към диетата на мишки може да потисне туморния растеж. В своя доклад, публикуван в списанието „Science Advances“, учените описват храненето на лабораторни мишки, подложени на диета с високо съдържание на натрий, и сравняват способността им да потискат растежа на раковите тумори с гризачи, които не спазват конкретен хранителен режим.
В продължение на години предупреждението за ограничаване на дневния прием на сол е неизменна част от препоръките за здравословен начин на живот. Предишни изследвания показват, че диетата с високо съдържание на натрий може да доведе до възпаление в организма, високо кръвно налягане и повишен риск от инфаркт. С настоящото проучване обаче учените желаят да разберат дали възпалението, провокирано от високия прием на сол, може да има и положителни ефекти върху здравето, като потискане на анормалния растеж на телесна тъкан.
Проучването
Изследването е проведено от екип изследователи, ръководен от проф. Амит Авасти, от научния клъстер „NCR-Biotech“, разположен в северния индийски щат Харяна.
За целите на проучването изследователите използват лабораторни мишки с меланомни тумори. Гризачите са разделени на две групи в зависимост от храненето – нормална диета и такава с високо съдържание на натрий. По време на изследването екипът проследява разликите в способността за потискане на растежа на тумора между двете групи.
Констатациите на учените показват, че при мишките, подложени на диета с високо съдържание на натрий, се наблюдава увеличение на група бактерии в червата, наречени Bifidobacterium, което повишава производството на имунните клетки, които атакуват злокачествените тумори*. Друг интересен извод, до който стигат изследователите, е, че завишеният прием на сол повишава способността за инхибиране на протеина PD-1 (програмирана клетъчна смърт 1), за който е установено, че предотвратява атаката на Т-клетките срещу туморите.
По-обстоен преглед показва, че диетата с високо съдържание на натрий успява да компрометира целостта на чревната бариера, което позволява на бифидобактериите да се придвижат от червата към местата, където са разположени туморите. Учените установяват също, че след като пробиотиците си проправят път към тумора, кръстосаните взаимодействия между тях и имунните клетки, които атакуват злокачественото образувание, водят до по-успешна борба.
Резултатите от проучването показват също, че комбинацията на диета с ниско съдържание на натрий с няколко лекарства за борба с рака показва повишена способност за намаляване на туморния растеж.
Оказва ли влияние микробиомът върху лечението на рак?
„Всички говорят за имунотерапия срещу рак.“, казва Авасти. „Тези лекарства са одобрени от FDA и са много ефективни. Но никой не знае защо тези терапии действат само при определени пациенти. Около 30-40% от хората с рак реагират на лечението, но останалите не.“, допълва старши авторът на изследването.
Тези различия в отговора на групи пациенти, които на пръв поглед не се различават по нищо, предизвикват множество разсъждения по въпроса, като едно от обясненията е въздействието на микробиома върху ефективността на лечението.
Констатациите от настоящото проучване повдигат въпроси относно ролята на диетата и чревните микроби при рака при хората и могат да посочат нови пътища за терапевтично развитие.
*Awasthi Amit et al. High-salt diet mediates interplay between NK cells and gut microbiota to induce potent tumor immunity. Science Advances. 10 Sep 2021.
Adding salt to the mouse diet found to suppress cancerous tumor growth: https://medicalxpress.com/news/2021-09-adding-salt-mouse-diet-suppress
Коментари към Диетата с високо съдържание на сол може да потисне туморния растеж при мишки