Две кратки дремки по време на нощна смяна противодействат на сънливостта и умората
Анализ на пилотни проучвания, проведени в период от 2012 г. до 2018 г., показва, че две дремки – 90-минутна, последвана по-късно от още една с продължителност от половин час – е идеалната стратегия за противодействие на сънливостта и умората по време на нощно дежурство. Констатациите, публикувани в списанието Scientific Reports, могат да бъдат от полза и за младите родители.
„90-минутна дрямка за поддържане на дългосрочна ефективност и 30-минутна почивка за осигуряване на по-ниски нива на умора и бързи реакции могат да бъдат ценни за ефективността и безопасността на работа рано сутрин.“ коментира авторът на изследването Санае Орияма, професор във Висшето училище по биомедицински и здравни науки към Университета в Хирошима, Япония.
>>> По-дългите дрямки през деня – ранен признак на деменция при възрастните хора
Важността на дрямката по време на нощна смяна
Работата на смени е норма в спешните сектори като здравеопазването, където денонощният достъп до услуги може да бъде животоспасяващ. Въпреки това е известно, че работата през нощта повишава риска от свързани със съня физически и психически разстройства и влошава представянето на работното място.
През деня светлочувствителния вътрешен часовник активира събуждането, докато през нощта се случва обратното – бдителността намалява, което повишава вероятността от грешки и инциденти. За да се компенсират смущенията в часовника на човешкото тяло, работниците на смени е препоръчително да взимат кратки дремки. Например в Япония медицинските сестри имат право да спят до два часа по време на 16 часови нощни смени. Поради това Орияма решава да провери кой график за почивка е най-добрият за борба със сънливостта и намалената когнитивна функция по време на изтощителния работен ден.
Една срещу две дремки
По време на настоящото изследване Орияма преразглежда минали пилотни проучвания, на които е съавтор, за да сравни бдителността и когнитивното представяне след дрямка. Експеримент с една дрямка е проведен през 2012 г., с две почивки през 2014 г. и без дрямка през 2018 г.
„Искам да можем да комбинираме няколко дремки в зависимост от вида работа и смените и да избираме тези комбинации, които са ефективни за намаляване на сънливостта, умората и поддържане на работоспособността.“, коментира Орияма.
Констатациите показват, че хората, които се отдават на 120-минутна дрямка, приключваща в полунощ, започват да изпитват сънливост след 4 часа сутринта, която продължава до края на смяната. Участниците, които си разпределят две дремки – 90-минутна преди полунощ и 30-минутна в три часа сутринта, се справят добре със сънливостта до 6 часа сутринта*.
Що се отнася до умората, участниците в групата с две дремки имат значително повече сила и енергия, отколкото тези, които почиват 120 минути преди полунощ.
Определяне на най-подходящите продължителност и време на дрямката
Както едната, така и двете дремки не водят до подобряване на изпълнението на когнитивни задачи. Въпреки това Орияма отбелязва, че участниците, на които им отнема повече време да заспят преди 90-минутната дрямка, показват по-лоши резултати на теста Uchida-Kraepelin (UKT) – основен изпит по математика, предназначен да измерва скоростта и точността при изпълнение на задача.
Доказано е, че един пълен цикъл на съня обикновено продължава 90 минути, като по-ранното събуждане може да влоши замаяността и дезориентацията, които обикновено се усещат при пробуждане. По подобен начин проучването установява, че ако общото време на дрямката се удължи, умората и сънливостта също могат да се увеличат. Междувременно минали изследвания показват, че дрямка от 30 минути или по-малко може да помогне за повишаване на бдителността и нивата на енергия.
Настоящото проучване установява също, че часът, през който човек се отдава на почивка, играе решаваща роля – колкото по-късно, толкова по-добре. Прекаленото забавяне обаче може да попречи на фокуса, докато желанието за сън се натрупва.
„Следователно идеалното време и продължителност на дрямката по време на дълги нощни смени се нуждаят от допълнително изясняване.“, споделя Орияма.
Резултатите от проучването могат да бъдат приложени не само към хората, които работят на смени, но и за минимизиране на умората от лишаване на сън при млади родители, категорични са изследователите.
*Oriyama Sanae. Effects of 90- and 30-min naps or a 120-min nap on alertness and performance: reanalysis of an existing pilot study. Scientific Reports. June 2023.
New parent? Night shift? New analysis suggests the ideal nap strategy to survive all-nighters: https://medicalxpress.com/news/2023-09-parent-night-shift-analysis-ideal
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС ГАБА + ВИТАМИН B6 капсули 500 мг * 100
ПРОЛАКТ РЕЛАКС + капсули * 60
ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120
ФИТОРЕЛАКС ДЕН И НОЩ капсули * 30 DOCTOR NATURE
МЕЛАТОНИН таблетки 4 мг * 90 NATURAL FACTORS
НовЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН МЕЛАТОНИН капсули 1 мг * 60 00329
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Син лотос, Син египетски лотос
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Алтернативни средства против хъркане
- Как се отразява безсънието върху човешкия организъм
- Защо се стряскаме преди заспиване
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Механизми за възникване на съня
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Употребата на мелатонин срещу безсъние се увеличава въпреки потенциалните вреди за здравето
Коментари към Две кратки дремки по време на нощна смяна противодействат на сънливостта и умората