Д-р Славчо Славчев: Най-добрият начин за превенция от инциденти и заспиване на волана обаче е достатъчният сън преди тръгване на път
Според специалиста сигнал за това, че водачът на превозното средство има нужда от сън е неконтролируемото затваряне на очите, клюмането на главата, блуждаещите и несвързани мисли. Когато шофьорът на автомобила няма спомен от шофирането през изминалия половин час, пропуска пътни знаци или криволичи между платната очевидно има нужда от сън, отбелязва д-р Славчев. Ако дори един от тези индикатори е наличен, водачът на автомобила трябва да преустанови шофирането, препоръчва той.
Когато водачът е преуморен, но спре и се разходи около колата и отново седне зад волана, това няма да компенсира липсата на сън, обяснява експертът. Д-р Славчев отбелязва, че има един трик, който не е особено популярен, но върши чудесна работа при сънен дефицит. Водачите, които, почувстват признаци на дремливост трябва да спрат, да изпият едно кафе и веднага след това да подремнат като отбият автомобила на безопасно място от пътя, препоръчва специалистът. По думите му така се получава двоен ободряващ ефект - от кафето и от съня, защото кофеинът обикновено започва да действа трийсет минути след неговото приемане.
Най-добрият начин за превенция от инциденти и заспиване на волана обаче е достатъчният сън преди тръгване на път. Специалистът препоръчва, да се шофира основно денем и то винаги в компания. Шофирането в ранния следобед, както и между 2 и 6 часа сутринта крие рискове - това са периодите от денонощието, когато човек се чувства най-уморен, подчертава д-р Славчев.
При по-малко сън и повече бодърстване може да се натрупа т. нар. сънен дълг, обясни специалистът. Според него за възстановяването на нормалното бодро състояние след една безсънна нощ са необходими около три денонощия.
С развитието на индустриализацията през 19 в. се налагат производства, които изискват 24-часова работа на смени. Нощната заетост обаче лишава хората от нормалния ритъм на сън и бодърстване. Именно работниците и служителите, които работят на смени са сред най-честите пациенти на лекарите-специалисти по проблемите на съня, отчита експертът. Независимо, че през деня те спят и успяват донякъде да компенсират тази обърната схема на сън и бодърстване, при хората работещи на смени, се проявят и развиват редица заболявания, предупреждава д-р Славчев.
Резултатът, според специалиста е хроничното натрупване на умора и появата на дефицит на съня. Той е категоричен, че работата през нощта води до десоциализация.
Особено уязвими от работата на смени са бременните жени, при които обърнатия модел на сън и бодърстване може да доведе до раждане на дете с поднормено тегло, посочи д-р Славчев.
Хроничното безсъние е болест, която се среща често, особено при жените между 35 и 50 години, обяснява експертът. Изразява се в трудно заспиване и трудно поддържане на съня. Такива хора спят средно около три, четири или най-много пет часа в денонощието. Натрупват огромен сънен дефицит. През деня са недостатъчно трудоспособни, нетолерантни, трудно се концентрират и много често проявяват агресия към околните, пояснява д-р Славчев. Според него такива хора трябва да потърсят помощта на лекар - специалист по проблемите на съня.
Обезпокоителното обаче е, че много често се прибягва до самолечение и се вземат медикаменти произволно, без консултация с лекар. Самолечението много често има обратен ефект. Затова най-доброто решение е консултацията със специалист, който ще посочи най-правилната схема на лечение, препоръчва д-р Славчев.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
- 20 страхотни идеи за повторно използване на старите автомобилни гуми
- Може ли магнезият да помогне за подобряване на съня
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
Коментари към Д-р Славчо Славчев: Най-добрият начин за превенция от инциденти и заспиване на волана обаче е достатъчният сън преди тръгване на път