Изработиха математически модел, който взима под внимание човешкото поведение при епидемии
Здравните работници могат да предвидят и да повлияят на човешкото поведение чрез математиката и така да попречат на разпространението на инфекциозни заболявания. Учени от университета във Ватерло се заели със задачата да покажат как точната наука може да бъде в помощ.
Моделите, които сега се използват за предвиждане появата и развитието на патогени в популациите на гостоприемниците, не вземат предвид социалното поведение. „Ние сме склонни да третираме системите на болестите изолирано от социалните системи и често не мислим как те се свързват помежду си или си влияят взаимно“, коментира съавторът на изследването проф. Крис Баух.
Чрез добавяне на динамични социални взаимодействия към вече използваните модели за епидемии и еволюция на болестите изследователите биха могли да предвидят как може да се появи вирулентен (болестотворен) патогенен щам въз основа начина, по който хората се опитват да контролират разпространението на болестта. По този начин може да се предотвратят нежеланите резултати от опасни мутантни щамове например.
Социалното моделиране е в състояние да повлияе на общественото здравеопазване в случаи на възникващи инфекциозни заболявания като ебола или тежкия остър респираторен синдром. Човешкото поведение по време на тези огнища често се променя драстично, когато избухва епидемията. В такива ситуации хората могат да започнат да носят маски или да спрат да ги употребяват преждевременно. Също така общественият страх от патогени може да предизвика неправилен тип поведение, ако публичната информация е неправилна. Моделирането би могло да помогне за по-добрата реакция на съответните органи при наставляването на населението.
Изследователите формулирали новия математически модел, за да изучат влиянието на социалното поведение върху конкуренцията между патогенните щамове с различна вирулентност. Те използвали компютърни симулации, за да анализират как моделът се държи под различни възможни сценарии, които биха могли да възникнат.
Заключението е, че човешкото поведение играе важна роля за разпространението и еволюцията на инфекциозните болести. Общият модел, който учените разработили, може да се адаптира с повече биологични подробности и със структура за по-специфични патогени.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: sciencedaily.com
Снимка: umanitoba.ca
- Проучване показва, че момичетата с антисоциално поведение трудно контролират емоциите си
- Поставянето на татуировка - рисково поведение като тютюнопушенето
- Завишеният прием на фруктоза би могъл да отключи агресивно поведение, СДВХ или биполярно разстройство
- Прекомерното използване на социалните медии може да доведе до поведенчески проблеми при юношите
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Висши функции на нервната система
- Поведение
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Какво е ментална ригидност
- 14 психологически трика за перфектно интервю за работа
- 5 техники за изграждане на силна самодисциплина
- Как напредващата възраст променя ума ни
- Лайфстайл лечение
Коментари към Изработиха математически модел, който взима под внимание човешкото поведение при епидемии