Проучване показва, че момичетата с антисоциално поведение трудно контролират емоциите си

Момичетата с тежко антисоциално поведение показват намалена мозъчна активност и по-слаба връзка между различните мозъчни области, свързани с контролирането на емоциите. Това става ясно от ново проучване, включващо изследователи от Великобритания, Швейцария и Германия.
Констатациите, публикувани в списанието Biological Psychiatry, предлагат невробиологично обяснение за трудностите, които някои момичета имат при контролирането на емоциите си, и дават указания за възможни терапевтични подходи.
През тийнейджърските години юношите преминават през различни физически и поведенчески промени, повлияни от пубертета и повишените емоции. За личното физическо и психическо благополучие, е важно тийнейджърите да могат да разпознават, обработват и контролират тези емоции.
Но за младите хора, които имат поведенчески нарушения, този процес се оказва труден и може да доведе до антисоциални или агресивни реакции, които са извън нормите, свързани с възрастта.
Новото проучване на международния екип от изследователи от Бат, с колеги от Швейцария и Германия, успява да демонстрира с помощта на функционален магнитен резонанс, как нарушенията оказват влияние на мозъчната дейност.
Изследването включва 60 момичета на възраст между 15 и 18 години, които в процеса на направените наблюдения са помолени да се опитат активно да регулират емоциите си, докато учените измерват мозъчната им активност. Половината от групата преди проучването е диагностицирана с поведенческо разстройство, докато другата част показва типично социално развитие за възрастта.
При тийнейджърите с нарушения на поведението се наблюдава по-малка активност в префронталната и темпоралната кора. Тези участъци на мозъка участват в когнитивните и емоционалните контролни процеси.
Резултатите от проучването показва, че на момичетата с поведенческо разстройство е по-трудно да контролират емоциите си – особено отрицателните.
„В бъдещата си работа ще изследваме дали тези проблеми с емоционалното контролиране могат да бъдат обърнати и въздействието терапията да регулира мозъчната активност при различни емоционално състояния.“, споделя д-р Греъм Феърчайлд от катедрата по психология в Бат.
technology.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ * 20
АКО ТОЙ БЕШЕ С МЕН - ЛОРА НОЛИН - СИЕЛА
НовСКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ПАНТАЛОНЪТ МИ Е ОБСЕБЕН ОТ ДУХОВЕ - книга 2 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Как да разпознаем депресията
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Самоомраза при тийнейджъра – начини за разпознаване и справяне
- Лайфстайл лечение
- Какво е ментална ригидност
- 14 психологически трика за перфектно интервю за работа
- Тренировъчна програма за тийнейджъри в домашни условия
- Социално и емоционално развитие на 13-годишните тийнейджъри
- 7 признака за криза на идентичността
- 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
Коментари към Проучване показва, че момичетата с антисоциално поведение трудно контролират емоциите си