Инфекция с често срещани бактерии може да увеличи риска от развитие на ендометриоза
Проучване, публикувано на 14 юни 2023 г. в списанието Science Translational Medicine, предполага, че инфекция с Fusobacterium, род бактерии, които обикновено се срещат във флората на устната кухина, червата и женския генитален тракт, може да увеличи риска в развитието на ендометриоза.
Данните сочат, че ендометриозата засяга до 15% от жените в детеродна възраст. Състоянието се характеризира с развитие на фрагменти от ендометриална тъкан извън матката, което провокира постоянен възпалителен процес в засегнатите органи – яйчници, пикочен мехур, ректум – и може да предизвика болезнени сраствания с потенциално тежко усложнения.
Докато механизмите зад ендометриозата все още не са напълно разбрани, някои изследвания предполагат, че промени в чревния микробиом могат да играят роля в развитието и прогресията на състоянието. Това провокира учени от Изследователския университет „Нагоя“ в Япония да изследват дали Fusobacterium, живеещи в устната кухина, червата и женския репродуктивен тракт, могат да допринесат за развитието на ендометриоза.
Проучването
За целите на проучването учените анализират тъканни проби от 155 жени, претърпели операция, като 79 от тях страдат от ендометриоза, а 76 не са диагностицирани със заболяването. Констатациите показват, че при 64% от жените с ендометриоза се наблюдава проникване на Fusobacterium в ендометриума (лигавицата на матката)*. Сред жените без гинекологичното заболяване бактерията се среща при едва 10%.
Когато провеждат допълнителни анализи, изследователите откриват, че проникването на Fusobacterium в клетките на ендометриума активира трансформиращия растежен фактор бета (TGF-β), което води до промяна на специфични фибробласти в transgelin (TAGLN)–positive myofibroblasts (трансгелин (TAGLN) позитивни миофибробласти). След преобразуването миофибробластите имат способността да пролиферират (процес, при който една клетка расте и се дели), прилепват и мигрират в лабораторни експерименти.
По време на проучването са проведени също опити с мишки, моделирани да развият ендометриоза. След инжектиране на Fusobacterium учените наблюдават увеличение както на трансгелин (TAGLN) позитивните миофибробласти, така и на ендометриозните лезии. Лечението на гризачите с два вида антибиотици – метронидазол и хлорамфеникол – обаче намалява броя на лезиите и предотвратява развитието на гинекологичното заболяване.
Потенциално лечение
Японските изследователи предполагат, че елиминирането на инфекция с Fusobacterium може да представлява нов метод за лечение на ендометриоза. Въпреки това авторите на изследването казват, че не е ясно как или защо Fusobacterium прониква в ендометриалната тъкан.
Лечението на бактериалната инфекция обаче може да не изкорени ендометриозата завинаги, което е възможно да доведе до антибактериална резистентност, категорични са учените. Независимо от това, откритията биха могли да отворят врати за допълнителни лечения на ендометриоза, като например разработването на лекарства, които блокират функцията на трансгелин (TAGLN) позитивните миофибробласти.
* Muraoka Ayako et al. Fusobacterium infection facilitates the development of endometriosis through the phenotypic transition of endometrial fibroblasts. Science Translational Medicine. 14 Jun 2023.
Common Bacteria May Trigger Endometriosis: https://healthnews.com/news/common-bacteria-may-trigger-endometriosis/
Коментари към Инфекция с често срещани бактерии може да увеличи риска от развитие на ендометриоза