Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Ендометриоза и причините, поради които болестта продължава да застрашава здравето на милиони жени

Ендометриоза и причините, поради които болестта продължава да застрашава здравето на милиони жени

от 30 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ендометриоза и причините, поради които болестта продължава да застрашава здравето на милиони жени - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Близо 1,5 милиона жени само във Великобритания страдат от заболяването ендометриоза, което носи много болка и засяга всеки аспект от живота. Тя се определя като наличие на тъкан, подобна на тази, която покрива матката, извън маточната кухина. Появата на такива лезии може да доведе до остра болка в таза или по време на менструация.

Лечението включва обезболяващи и хормонални медикаменти, контрацептиви и хирургична намеса – лапароскопия и хистеректомия. За част от жените обаче тези методи са недостатъчно ефективни и те търсят други алтернативи терапии. Преди да им бъде поставена диагноза ендометриоза британските жени чакат средно 8 години.

Наскоро бе проведено изпитване на нова форма на лечение, която даде надежда на специалистите, но поради малкия си мащаб все още не се прилага върху пациентите. Засега хроничната болест продължава да бъде нелечима. И не само това. Добре познатите терапии са претърпели съвсем незначителни подобрения през годините, което е наистина изненадващо предвид факта, че ендометриозата е открита още през 20-те години на 20-ти век.

Учените открояват три основни причини, поради които заболяването остава все още в сянка и не се търсят активно нови, по-добри методи за лечението му.

1. Ендометриозата не е здравен приоритет

Инвестициите в проучвания, свързани с ендометриозата и репродуктивното здраве на жените като цяло са твърде малки в сравнение с тези, вложени в справянето с болести като диабет, който също е много често срещан, но засяга и двата пола.

Анкета на парламентарна група с представители на всички партии във Великобритания разкрива, че напредък по отношение на ендометриозата не се постига, защото тя не е приоритет. По-стряскащото е, че очевидно хората все още не са открили причинителите й, което още повече затруднява намирането на ефективно лечение.

Жените, които проявяват съответните симптоми, трябва първо да се консултират със своя личен лекар, който да им издаде направление за специалист. Едва тогава може да бъдат диагностицирани и евентуално да бъдат подложени на хирургична интервенция. Повече от половината британски жени обаче посещават личния си лекар поне 10 пъти, преди да бъдат насочени към специалист. Националният институт за подобряване на здравната грижа във Великобритания притиска общопрактикуващите лекари да обръщат по-сериозно внимание на симптоми, характерни за ендометриозата, за да се избегне забавяне при поставянето на диагнозата.

2. Липса на информираност сред обществото

Малко хора знаят какво точно представлява състоянието. Ново британско проучване гласи, че едва 8% от момичетата тийнейджъри в страната са наясно с него. Само за сравнение 39% от тях са чували и имат представа за болест на Паркинсон, въпреки че тя засяга 10 пъти по-малко хора, отколкото ендометриозата.

27% от подрастващите момичета не могат да определят дали менструацията им е в нормите. Информираността е изключително важна, защото много жени с потвърдена диагноза не са потърсили медицинска помощ по-рано, водени от убеждението, че е нещо нормално да изпитват силни менструални болки или да имат много обилно кръвотечение. Експертите са на мнение, че, ако младите жени знаят как би трябвало да протича нормално менструацията, те биха открили по-лесно евентуални признаци на ендометриоза и биха се консултирали навреме със специалист. А колкото по-рано се постави диагнозата, толкова по-добре.

Изследванията показват, че обществото е превърнало дискусиите, свързани с менструалния цикъл, в тема табу, което създава неудобство на тийнейджърите. За съжаление, дискомфортът, който изпитват, кара някои от тях да премълчават симптоми, типични за ендометриозата, пред своите лични лекари. Тук се затваря порочният кръг – мълчанието по тези въпроси приспива интереса на изследователите и лекарите и все по-малко са тези, които искат да научат повече за болестта и да намерят нови терапии за лечение.

Специфични симптоми при ендометриоза

Гинекологичното заболяване често се бърка с нарушения в менструалния цикъл и нищо повече. То обаче може да се познае по някои специфични признаци, с които част от здравните специалисти не са наясно – болка при уриниране, ускорена перисталтика на червата, болки в таза, несвързани с менструацията, болезнен полов контакт и силна умора.

Характерна особеност на ендометриозата е, че невинаги прогресирането на болестта е обвързано с влошаване на симптомите, тоест тежката й форма не означава, че жената задължително изпитва по-силни болки например. Някои пациентки нямат сериозни оплаквания, но впоследствие се оказва, че имат твърде много ендометриална тъкан извън маточната кухина. Други изпитват силна болка, но имат малко лезии. Част от анкетираните жени споделят, че лекарят им е определил оплакванията като „не толкова сериозни“ и е подценил състоянието им.

3. Десетилетия наред симптомите на жените с ендометриоза са пренебрегвани

През 2001 г. се провежда анкета с жени, които страдат от ендометриоза. Крайните резултати показват, че лекарите масово приравняват симптомите на заболяването с тези по време на менструация.

20 години по-късно, екип от експерти от Бирмингамския университет, сред които Анализ Уекъсър, открива, че пациентките се чувстват все така неразбрани и отчаяно търсят лек за своите болки. Дори самите общопрактикуващи лекари признават, че те отиват при тях, „готови за борба“ и да докажат, че наистина имат проблем и „той не е само плод на тяхното въображение.“

Накратко, оказва се, че през годините разказите и оплакванията на жените остават до голяма степен пренебрегнати. Така са пропуснати хиляди, дори милиони, възможности да се задълбае в проблема и да се намерят, или поне да се потърсят, работещи решения.

Не се отчитат случаите на ендометриоза сред цветнокожите пациенти, както и сред представителите на LGBTQ+ общността. И двете групи традиционно не получават адекватни здравни грижи и нямат равен достъп до здравеопазването, което ги отдалечава още повече от шанса да бъдат лекувани от гинекологичното заболяване.

В областта на здравеопазването съществуват така наречените полови предразсъдъци, които се изразяват в по-отдадено и сериозно лечение на оплакванията и болките на мъжете, отколкото на жените.

Друго проучване на учени от Йейл наскоро разкри, че болката, която изпитват момичетата обикновено се подценява, за разлика от тази на момчетата.

Личните битки на всяка жена с ендометриоза всъщност са парченца от общия пъзел – пъзела на системното и всеобхватно пренебрегване на усещанията й за онова, което се случва с нейното тяло. Едва през последните години започна да се дава гласност на проблеми като сексуален тормоз, а разказът на Меган Маркъл за расовата дискриминация, на която е била подложена в медиите, е поредното доказателство, че обществото все още трудно вярва на думите на жените. Неправилната преценка и пренебрегването на оплакванията от страна на лекарите могат да доведат до опасно забавяне в поставянето на диагнозата, а оттам и до ненавременно лечение.

Отдавна чаканото подобрение на терапията при ендометриоза може да настъпи едва, когато жените се информират за нейните особености, а здравните специалисти започнат да обръщат по-сериозно внимание както на болката, така и на нетипичните симптоми, които се разминават със схващането за болезнен менструален цикъл. 

Източник:

theconversation.com/endometriosis-three-reasons-care-still-hasnt-improved
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Инфекция с често срещани бактерии може да увеличи риска от развитие на ендометриоза Инфекция с често срещани бактерии може да увеличи риска от развитие на ендометриоза
  • Ендометриоза: Ключът към по-бързата диагноза е в правилното разбиране на симптомите, съобщавани от жените Ендометриоза: Ключът към по-бързата диагноза е в правилното разбиране на симптомите, съобщавани от жените
  • По-честото ядене на червено месо може да доведе до ендометриоза при жените По-честото ядене на червено месо може да доведе до ендометриоза при жените
  • Умората при ендометриоза често се пренебрегва Умората при ендометриоза често се пренебрегва
5.0/5 1 оценка

Коментари към Ендометриоза и причините, поради които болестта продължава да застрашава здравето на милиони жени

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ендометриоза и причините, поради които болестта продължава да застрашава здравето на милиони жени
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:25
    Коментирайте "Ендометриоза и причините, поради които болестта продължава да застрашава здравето на милиони жени"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза
  • Ендометриоза
  • Шоколадова киста
  • Билки при ендометриоза
  • Д-р Ангел Налбански: Най-често срещаните митове за ендометриозата
  • N80.6 Ендометриоза на кожен цикатрикс
  • N80.5 Ендометриоза на червата
  • N80 Ендометриоза
  • Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените
  • N80.3 Ендометриоза на тазовия перитонеум
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 41 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 28 дни, 23 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 30 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 48 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 23 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival