Какви са причините за заекването при децата и как да се справим с проблема
Заекването при децата е често явление, когато са на възраст между 2 и 3 години. Причините за това не са напълно изяснени. Често то се предава по наследство и се среща най-вече при момчетата, което значи, че някои деца са предразположени към него.
Какви са причините за заекването при децата?
Понякога заекването се появява, когато детето е левичар и се учи да работи и пише с дясната ръка. Частта от мозъка, която контролира речта е свързана с тази част, която контролира ръководещата ръка. Това обърква нервния механизъм на говора.
Заекването е свързано и с емоционалното състояние на детето. При нервните деца се появява по-често. Понякога заекват при разговор с даден човек или когато са превъздбудени.
Децата заекват много повече, когато майката е напрегната или изнервена. Една от причините за този проблем е и строгото отношение на някой от родителите към детето. Друга причина е подканването към говорене на децата от страна на семейството.
Защо децата заекват повече на 2-3-годишна възраст?
Едната причина е, че на тази възраст децата работят усилено върху говора си. Когато са малки, те използват кратки фрази и не се налага да измислят нови. След 2-та година детето се старае да съставя по-дълги изречения, за да изрази свои нови мисли. Тогава започва изречението по 3-4 пъти и в средата прекъсва, защото не открива подходяща дума. Майките често не обръщат внимание на това, защото са изморени от непрекъснатото бърборене на малчуганите. Детето от своя страна се дразни още повече, че не му се обръща внимание. Упорството в тази фаза на развитие също може да повлияе върху говора.
Какво трябва да направят родителите, когато детето заеква?
Заекването, което се появява във времето между 2 и 3 година при детето изчезва за няколко месеца, ако му се помогне да се справи с това. Този проблем става хроничен само в изключителни случаи. Не се тревожете за говора на детето. Това, което трябва да направите е да се огледате и да помислите какво прави детето ви нервно. В случай, че то се е притеснило от раздяла с вас в рамките на няколко дни, редно е да не се разделяте с него в продължение на два месеца.
- Ако го насилвате да говори, то по-добре спрете да го правите. Когато се забавлявате заедно, не говорете за играчките, а играйте с тях.
- Не изолирайте детето си от другите деца и го оставяйте да поема инициатива само. Когато ви говори му обръщайте внимание, за да не се дразни. Ако изпитва ревност към вас или породена от братче или сестриче, то се постарайте да я предотвратите.
- Не очаквайте детето да спре да заеква веднага, защото този процес преминава в рамките на месеци, а не на часове. Ако не можете сами да откриете причината за това, посъветвайте се с детски психолог, който да ви насочи какво да правите.
Традиционните подходи при заекване
Традиционно подходите към лечението на заекването се разделят на два лагера: „говори плавно" и „отнасяйте се по-леко към заекването". Най-добре е двата подхода да се съчетаят. С помощта на първия се изработва навикът на плавната реч, а вторият помага да се снижи напрежението и така да се модифицира заекването, че то да не пречи на общуването. Техниката на плавния говор е насочена към координация на дишането, гласа и другите движения, необходими за лекото произнасяне на думите. При модификацията на заекването децата се учат преди всичко да пропуснат в речта си думи, на които заекват. По-нататък те се учат да контролират речта си в момент на заекване без напрежение.
Един от традиционните методи е изпълняването на комплекс дихателни упражнения. Не случайно професионалните певци не заекват - те се обучават на специална техника на дишане. Упражненията от програмата за преодоляване на заекването трябва да се изпълняват всеки ден. При това условие резултатите се забелязват след 3-4 месеца. Необходимо е и да се създаде навик за общ релакс на организма.
Нетрадиционните подходи при заекване
Съществуват и специализирани компютърни програми, които помагат да се преодолее този дефект - Speech Corrector. Методът е разработен на базата на синхронизирането на речевия и слуховия отдел. Засегнатият говори пред микрофон, компютърът обаче задържа възпроизвеждането на речта. Слушайки се, той трябва да се адаптира към плавността на изказа. След известно време изразяването става плавно и спокойно. Според създателите на програмата ефективността и е 70-80%.
От нетрадиционните методи с ефект се сочи точковият масаж. Курсът се състои от 15 процедури. След няколко седмици или месеци се повтаря отново.
Препоръките на съвременните специалисти е да се избягва използването на медикаментозна терапия при заекване, заради страничните ефекти, при които рискът за здравето е много по-голям от ползата.
Лекарства могат да се назначат само при тежка форма на заекване, която е симптом на нервно-психическо заболяване и то отново с предпочитание към по-леки успокоителни, разработени на основата на природни екстракти.
Кои признаци сигнализират, че детето ви може да започне да заеква:
- често срещащо се повторение на думи
- удължаване на звуци
- избягване на общуване с думите: „Това не мога да го кажа"
- разстроен вид
- напрегнати мускули на лицето и шията, както и напрежение в гласа
- реч с неочаквано повишаване на силата на гласа
Как да намалите риска от появата на заекване при детето ви:
- Говорете бавно и плавно
- Правете паузи в собствената си реч
- Задавайте по-малко въпроси - те оказват натиск върху детето и то се чувства ограничено във времето на отговор
- Внимателно изслушвайте детето си, давайте му възможност да почувства, че това, което казва, е най-важното нещо в момента
- Казвайте му, че речта може да бъде трудна
- Отделяйте специално време за беседи, обграждайте го с внимание - това ще повиши самооценката му, което ще намали темпа на неговата реч.
Снимки: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Заекване - нови алтернативи и подходи
- F98.5 Заекване
- Речева терапия
- Иванка Сунгурова
- Спрете заекването с ябълкови кори по рецепта на Рудолф Бройс
- Заекване при деца
- Oлга Георгиева
- Билки като хмел и лавандула ще ви помогнат против заекване
- Петко Гайдаров
- Евън Аслър - Живот със заекване – от детството до късна възраст
Коментари към Какви са причините за заекването при децата и как да се справим с проблема