Остър херпетичен гингивостоматит – същност, симптоми и лечение
Острият херпетичен гингивостоматит се причинява от вируса HSV1 (херпес симплекс 1), който засяга устата и се характеризира с появата на болезнени мехурчета, които могат сериозно да затруднят преглъщането и приема на храна и течности. Вирусната инфекция, предаваща се по въздушно-капков път, обикновено засяга малки деца. Често това става, когато член от семейството има лабиален херпес (херпес на устните) или при среща с дете с херпесен гингивостоматит.
Инкубационният период на заболяването е от 2 до 12 дни и често, когато не са налични симптоми, инфекцията остава в латентно (неактивно) състояние. Активирането на инфекцията води до избиване на лабиален херпес или херпес вътре в устата. Има случаи обаче, при които първата среща с вируса причинява заболяване, протичащо с различна интензивност, а понякога и твърде тежко.
Херпетичният гингивостоматит се среща най-често при деца на възраст между една и три години. Това е така, защото към края на първата година имунитетът, предаден по естествен начин от майката, се изчерпва и макар детския организъм да е започнал да изгражда собствен, той не е достатъчен, за да окаже добра съпротива срещу инфекцията. Предразполагащи фактори са прекарани вирусни инфекции, нараняване на лигавицата и особено периодът, в който млечните зъби започват да пробиват.
Симптоми на остър херпетичен гингивостоматит
Заболяването може да протече само с общи симптоми, но без появата на мехурчета в устата. В други случаи обаче се развива пълна клинична картина. Започва с общи симптоми, които не се отличават от тези, които са характерни за катар на горните дихателни пътища – хрема, кашлица, конюнктивит, липса на апетит, отпадналост, повишена температура между 37,5 до 37,8º С. Единственият отличителен симптом в този период е катаралният гингивит, изявяващ се със силно зачервени и кървящи венци.
След началния период започва истинската изява на заболяването. По лигавицата на устните, бузите и езика се появяват малки мехурчета, изпълнени с течност, които се пукат много лесно при хранене, пиене, движения по говор и преглъщане. На мястото на спуканото мехурче се образува повърхностна ерозия, разположена само в епитела на лигавицата, чиято повърхност се покрива почти веднага с белезникав налеп.
Тези лезии, погрешно наричани афти, са силно болезнени и това води до отказ от хранене, а понякога и от прием на течности. Те се разполагат на обща зачервена основа и имат неправилни граници, а на места няколко малки се сливат в една. Откриват се, когато са налични сивобелезникав налеп по езика и повишено слюноотделяне. В този стадий температурата може да се покачи. Засегнато е общото състояние на детето, а отказът от течности води изключително бързо до дехидратиране, което може да има тежки последствия.
Когато лезиите са повече и обхващат почти цялата лигавица, болката е силна, а заболяването протича тежко. Понякога такива мехурчета се образуват също около устата и носа. Веднъж прекарано, това заболяване не се повтаря поради създаване на имунитет. При нова среща с този вирус може да се развие само лабиален херпес или такъв, намиращ се вътре в устата.
Лечение на остър херпетичен гингивостоматит
Прилагането на антибиотици при остър херпетичен гингивостоматит е безполезно, тъй като не могат да повлияят на вирусната инфекция, която причинява заболяването. Медикаментозната терапия включва антивирусни медикаменти, които са ефективни в борбата с инфекцията и помагат за ускоряване на процеса на оздравяване, но само ако се прилагат през първите дни след появата на симптомите. Може да се използва и обезболяващо лекарство за намаляване на болката, причинена от лезиите.
Специалистите препоръчват използването на медикаменти под формата на разтвор, гел или спрей с локално анестезиращ ефект и противовъзпалително действие.
Много често болезнените лезии водят до отказ от прием на храна и течности, което може да причини дехидратация. Затова е необходимо родителите да следят състоянието на детето и да му осигуряват достатъчно количество течности. При появата на признаци на дехидратация като необичайна сънливост, летаргия или постоянна температура, се препоръчва консултация с педиатър.
Важна част от лечението на остър херпетичен гингивостоматит е поддържането на добра устна хигиена, както и осигуряването на допълнителен прием на витамини от група В. Противопоказен е приемът на солена, кисела или пикантна храна, тъй като може да доведе до усилване на болката.
ncbi.nlm.nih.gov, 24chasa.bg, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАПИТИКС пудра 50 гр.
БИОХЕРБА АКАЦИЯ КАТЕХУ ЕКСТРАКТ капсули 250 мг * 60
ЙАЛОСОМ ОРАЛ БАРИЕР гел 10 мл * 20
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Домашно лечение на афти
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Естествени средства и методи за превенция и лечение на херпес по тялото
- Натурални средства срещу кървене на венците
- Ацикловир
- Лечение на херпес на устата с ябълков оцет
- TORCH скрининг
- Вирус на обикновения херпес при човека
- Акация катеху
- Баобаб, Адансония
Коментари към Остър херпетичен гингивостоматит – същност, симптоми и лечение