Радиоактивни ли са бананите? Експерт изяснява често срещаните недоразумения
Споменаването на думата „радиация“ често предизвиква страх у хората. Въпреки това вероятно всеки е чувал, че бананите са източник на радиация. Поради този факт мнозина си задават въпроса дали всичко около нас е радиоактивно, дори храната, която ядем, и дали оказва негативно влияние върху здравето. А дали човешките тела също са радиоактивни? На тези и други въпроси отговаря Сара Лафран, директор на Австралийската агенция за радиационна защита и ядрена безопасност.
Какво е радиация?
Радиацията е енергия, която се движи от една точка до друга – като вълни или частици. Ежедневно хората са изложени на радиация от различни естествени или изкуствени източници.
>>> Пречистване на организма след излагане на радиация
Слънцето и космическото пространство, скалите и почвата, въздуха, храната и водата са естествени източници на радиация. Бананите са сред най-често даваните примери за естествен източник на радиация. Те съдържат високи нива на калий и малко количество от него е радиоактивно. Количеството радиация обаче е изключително малко, дори по-малко от естествения радиационен фон, на който са изложени хората всеки ден, категорична е Сара Лафран.
Изкуствените източници на радиация включват медицинско лечение и рентгенови лъчи, мобилни телефони и електропроводи. Съществува общоприето погрешно схващане, че изкуствените източници са по-опасни от естествената радиация. Това обаче не е вярно, споделя Лафран.
Няма физически свойства, които да правят изкуствената радиация различна или по-вредна от естествената. Вредните ефекти са свързани изцяло с нивата на радиация, а не с източника.
Каква е разликата между радиация и радиоактивност?
Думите „радиация“ и „радиоактивност“ често се използват като взаимозаменяеми. Въпреки че са свързани, те не са съвсем едно и също нещо.
Радиоактивността се отнася до нестабилен атом, подложен на радиоактивен разпад. Енергията се освобождава под формата на радиация, докато атомът се опитва да достигне стабилност.
Радиоактивността на даден материал описва скоростта, с която се разпада, и процесите, чрез които се разпада. Така че радиоактивността може да се разглежда като процес, чрез който елементите и материалите се опитват да останат стабилни, а радиацията като енергията, освободена в резултат на този процес.
Йонизиращи и нейонизиращи лъчения
В зависимост от нивото на енергия радиацията може да бъде разделена на два основни вида – йонизиращо и нейонизиращо лъчение.
Йонизиращото лъчение има достатъчно енергия, за да отстрани електрон от атом, което може да промени химичния състав на материала. Примери за йонизиращо лъчение са рентгеновите лъчи и радонът (радиоактивен газ, открит в скали и почва).
Йенонизиращото лъчение има по-малко енергия, но все пак може да възбуди молекули и атоми, което ги кара да вибрират по-бързо. Обичайните източници на нейонизиращо лъчение включват мобилни телефони, електропроводи и ултравиолетови лъчи.
Опасна ли е радиацията?
Радиацията невинаги е опасна – зависи от вида, силата и продължителността на облъчването – обяснява Лафран.
>>> Не са налични генни мутации при децата, заченати в семейства, изложени на радиация в Чернобил
Колкото по-високи са нивата на радиацията, толкова по-вероятно е да причини вреда. Доказано е, че прекомерното излагане на йонизиращо лъчение – например от радон – може да увреди човешките тъкани и ДНК. Също така се знае, че нейонизиращото лъчение, като ултравиолетови лъчи от слънцето, може да бъде вредно, ако човек е изложен за продължителен период, причинявайки неблагоприятни последици за здравето като изгаряния, рак или слепота.
Тъй като тези факти са добре известни и доказани, хората могат да бъдат ефективно защитени, смята Лафран. Международни и национални експертни органи предоставят насоки за гарантиране на безопасността и радиационната защита на хората и околната среда.
За йонизиращото лъчение това означава поддържане на дозите над естествения радиационен фон толкова ниски, колкото е постижимо – например използване на медицинско изображение само на необходимата част от тялото, поддържане на ниски дози и запазване на копия от изследванията, с цел избягване на повторни изследвания.
За нейонизиращото лъчение това означава поддържане на експозицията под безопасните граници. Например телекомуникационното оборудване използва радиочестотно нейонизиращо лъчение и трябва да работи в тези граници на безопасност.
Радиация в медицината
Въпреки че има ясни рискове, когато става въпрос за излагане на радиация, от огромно значение са и ползите, категорична е Лафран. Един често срещан пример за това е използването на радиация в съвременната медицина.
В медицината се използват техники за йонизиращо лъчение, като рентгенови лъчи и компютърна томография, както и такива за нейонизиращо лъчение, като ултразвук и ядрено-магнитен резонанс.
Техниките за медицинско изобразяване позволяват на лекарите да видят какво се случва вътре в тялото и често водят до по-ранни диагнози. Медицинските изображения също могат да помогнат да се изключи сериозно заболяване.
Радиацията се използва и с други цели – убиване на ракови клетки, намаляване на тумор и дори за облекчаване на болка.
„Дали нашите тела са радиоактивни? Отговорът е да. Както всичко около нас, ние също сме малко радиоактивни. Но това не е нещо, за което трябва да се тревожим. Телата ни са създадени да се справят с малки количества – ето защо няма опасност от радиацията, на която сме изложени в нормалното си ежедневие.“, обяснява Лафран.
Are bananas really ‘radioactive’? An expert clears up common misunderstandings about radiation: https://theconversation.com/are-bananas-really-radioactive-an-expert-clears-up-common-misunderstandings-about-radiation-193211
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЕКС ECOVISOR F4
Безплатна доставка за България!СОЕКС ДОЗИМЕТЪР 112
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Лечение с радиоактивен йод
- Кафяви водорасли
- Последствията за здравето на хората след ядрената авария в Чернобил
- Ужасяващите последствия от употребата на радий в ежедневието в началото на XX век
- Радиация: лечебни мерки
- L58 Радиационен дерматит
- Последиците за човешкото здраве след ядрените взривове над Хирошима и Нагасаки
- Сребърни ушички
- Алое, Алое вера, Сабур, Сара сабур
Коментари към Радиоактивни ли са бананите? Експерт изяснява често срещаните недоразумения