Какво се случва с децата ни, когато им крещим

Статистиката показва, че родителите крещят и използват заплахи при възпитанието на своите деца поне веднъж седмично. Честотата на подобни действия се увеличава при семействата с деца над 7-годишна възраст.
Виковете и крясъците от страна на родителите се превръщат в проблем, когато станат основен метод за комуникация с децата.
Практиката показва, че при децата, на които им се крещи често или получават грубо отношение, се повишава рискът от поява на депресивни състояния, състояния на враждебност, гняв и раздразнение.
Специалистите припомнят, че постоянното крещене губи своята ефективност по отношение на възпитанието. Когато това се превърне в ежедневие децата спират да му обръщат внимание или започват да копират същото поведение.
Основното, което родителите трябва да осъзнаят е, че грубото отношение и виковете нараняват децата по начин, който може да сравни с физическото насилие.
Експертите съветват родителите да говорят с децата си само, когато са спокойни и да им се извиняват, когато усетят, че са преминали границата.
Родителството се базира преди всичко на принципа "каквото посеем – това ще пожънем".
Коментари към Какво се случва с децата ни, когато им крещим