Как да се излекуваме от пародонтита?
Кървенето от венците, оголването на зъбите, разклащането и разместването на някои зъби са прояви на пародонтит. Това състояние засяга зъбодържащите тъкани - костта, венците и фините влакна, които задържат зъбите в костта.
Повече за симптомите на пародонтит, за стъпките на лечение, както и за най-важните превантивни мерки научаваме от специалиста по дентална медицина д-р Малина Димитрова. Тя е магистър по дентална медицина, завършва Факултета по дентална медицина, гр. София. Редовно посещава специализации по ортодонтия, имплантология и пародонтология в страната и чужбина.
Пародонтитът започва с възпаление на венците, което се изразява в зачервяване на меките тъкани, подуване или кървене по време на миене с четка и паста. Ако не бъде лекувано своевременно, възпалението засяга и костта, при което тя започва да се стапя, а зъбите да се оголват. Когато възпалението се пренесе и върху връзките, държащи зъбите, се стига до тяхното разклащане и разместване. Пародонтитът обикновено се съпътства и от лош дъх.
Съвременната медицина предлага редица успешни начини за терапия на хроничния пародонтит без вземане на антибиотици (добре познатия на по-голямата част от пациентите Родожил). В пародонталното лечение обаче, огромна важност има и самият пациент. Терапията на пародонтита минава през следните стъпки:
1. Инициална (начална) терапия - изразява се в ултразвуково почистване на подвенечния и надвенечен зъбен камък, зъбна плака и полиране със сода. Назначават се подходящи антибактериални хигиенни средства с цел намаляване на възпалението. Значително важно е пациентът да поддържа перфектна орална хигиена в периода на цялото лечение, а и след него. Затова се набляга допълнително на обучението за правилно почистване на зъбите у дома.
2. Реоценка - 6-8 седмици след началната терапия се прави оценка на оздравителния процес. След инициалната пародонтална терапия повечето от зъбите, които се клатят, се стабилизират до някаква степен или изцяло. Ако все още има клатещи се зъби, се поставят шини в зависимост от степента на подвижност (за да няма подвижност над нормалната при говор и хранене, няколко зъба се закрепват един за друг). При упорит възпалителен процес в някои участъци може да се използват и хирургични методи за лечение.
3. Поддържаща терапия - включва перфектна устна хигиена от страна на пациента и редовно почистване на зъбния камък и плака (3-4 пъти в годината) с ултразвук и полиране със сода.
Най-ефективните превантивни мерки при пародонтита са:
• често посещение при стоматолог за отстраняване на плаката и зъбния камък;
• поддържане на добра орална хигиена у дома.
При първи симптоми на пародонтит е препоръчително пациентът да посети специалист-пародонтолог, който да диагностицира заболяването и да проведе подходящо лечение. Ранното поставяне на диагноза и адекватната терапия на пародонтита ще предотвратят загубата на зъби в млада възраст.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАСТА ЗА ЗЪБИ АСТЕРА ПАРОДОНТ С ПОМОРИЙСКА ЛУГА 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЗА РАЗДРАЗНЕНИ ВЕНЦИ ЕЛГИДИУМ 50 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЗЕОЛИТ АНТИПЛАКА 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ОРГАДЕНТ ЗА ВЪЗРАСТНИ 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ТЕБОДОНТ F С ФЛУОРИД И МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ТЕБОДОНТ С МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 75 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашно лечение на афти
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Природни средства срещу зъбен камък
- Алтернативна терапия при загуба на кост
- Натурални средства срещу кървене на венците
Коментари към Как да се излекуваме от пародонтита?