Как да се сдобием със слонска памет
Също като при компютъра, който обичаме да товарим с нова и нова информация, човешкият мозък се нуждае от почивка и "преинсталация". Освобождаването от стари и ненужни директории и доброто подреждане на новопостъпващите данни са необходими условия, за да се избегнат "бъгове" и изтриване на важната информация. Така е и при най-великата машина в човешкото тяло.
Мозъкът също се нуждае от грижи и разтоварване, за да помни дълго и надеждно важните неща. Малко гимнастика всяка сутрин, витамини и течности, здрав сън и вече имаме няколко спомена повече.
Така се борят депресия и стрес, които са главните виновници за феномена на бялото петно в паметта - често черна точка в бележника или на работното място. Ако закусвате редовно, четете повече книги и тренирате мозъка си с мисловни задачи, ще му помогнете да съхрани и обработи повече информация. Учени са установили, че по-образованите хора имат по-силна памет.
Освен книгите обаче добри упражнения за свеж ум са и решаването на кръстословици, ребуси, както и реденето на пъзели. На по-възрастните лекарите предписват и танци, четене, партия шах или табла, дори градинарство. Както се казва - здрав дух в здраво тяло. Ако това не е достатъчен стимул, нека добавим, че според специалисти умственото натоварване помага и за изгаряне на излишните калории. Макар и това да вълнува повече дамите, не те са по-заплашени от забравяне. Женският мозък е по-лек, но помни по-добре.
И все пак добре е да помним, че хартията не забравя. Затова записвайте! Особено през първите шест часа след запомнянето, тогава забравяме най-много. Водейки бележки на задачите си, ние включваме в действие и зрителната памет. Ясно е, че едно нещо, което е чуто, написано и видяно, се помни по-лесно от само чутото.
Несъмнено мнозина са имали или имат проблеми с паметта в различна степен. Но има една професия, чиито представители са добре запознати с рисковете и предизвикателствата на обилното помнене. "Странно нещо е актьорският мозък" казва Георги Мамалев. "Може да сме играли едно представление 5 г. и в момента, в който ни кажат, че повече няма да се поставя, го забравяме." Той самият също е забравял реплики, важното е: "Никога не се връщай назад, а давай само напред". Импровизациите също са допустими, но ако публиката е настроена да ги възприеме.
Според Мамалев ключът към запомнянето е в многото репетиции и повтарянето. "При пиесите с повече колеги е по-лесно, отколкото при моноспектаклите поради свързването на конкретна реплика с дадено действие. Например когато отида до масата, обръщам се и казвам определено нещо", разказва той.
Талант за помнене е нужен и за научаване на чужди езици. Освен певческа Йорданка Христова притежава и полиглотска дарба.
Тя говори свободно руски, испански, френски и се справя завидно добре и на гръцки, полски, сръбски, италиански и дори арабски. Ключът към научаването на чужд език според Христова е в спазването на четири основни правила - да слушаш внимателно, да не се притесняваш, че може да сбъркаш, да мислиш на езика, а не да превеждаш на ум, и да практикуваш. "Най-хубаво се практикува чужд език с песен", казва Христова, която е пяла на 18 езика. Гледане на филмите със субтитри е друг трик, който тя прилага за научаване на нови думи.
Оперният певец Калуди Калудов и до днес записва текстовете на ариите, които пее, в тефтер, за да ги запомни по-лесно. "Мелодията не се забравя, но при текста се случва, човешко е", казва Калудов, който е изпял над 70 опери през живота си. Спомня си за конфузна случка от годините си на млад изпълнител - пеейки "Наздравица" от "Травиата", получил бяло петно и започнал да повтаря едни и същи фрази отново и отново. "Има си система на научаване - повечето колеги първо солфежират и след това обвързват нотния с реалния текст. Накрая пеят отделни парчета от операта, като някои фрази трябва да се повторят стотици пъти", обяснява маестрото.
Учете в рими и асоциации
"Интересно, забавно, лесно, приятно, емоционално" - именно това са принципите на ефективното помнене според Агнешка Дейнович-Величков, директор на АДЕА - Център за ум и знание. За целта може да приложите мнемотехники и чрез асоциации да помните повече и по-дълго.
"Мнемониката е изкуството да си припомним как да помним "истински". Тя е изключително ефективно "лекарство" срещу разсейване, или с други думи, проблеми с концентрацията, автоматизацията или слепотата за промяната. С мнемоника можем да запомним наведнъж над сто думи, цифри, лица или телефонни номера. Световният шампион по помнене за 2002 г. Анди Бел запомня поредица от 520 карти за 20 мин. Мнемониката е мощно помощно средство в бизнеса и социалния ни живот", разказва г-жа Дейнович-Величков.
Основният принцип при мнемониката е, че новата информация се помни по-лесно с асоциации. Така според учените всеки може да си създаде собствени мнемотехники, като например запомни няколко термина с помощта на думата, която се получава от техните първи букви. Например, когато седнат зад волана, за младите шофьори би било лесно да запомнят думата "сок", която им подсказва да си нагласят седалката, после огледалото и да сложат колан. Важен номер като парола или пинкод, може да се запомни лесно със съответните на цифрите букви от азбуката. Шансът да забравим е по-малък ако запаметим числото 495 и думата "гид", на която то съответства. Можем да приложим и мнемотехниката "верига" и да обединим по смисъл отделните компоненти. Например от магазина ми трябва кетчуп, както и гъба, с която да измия чиниите след това. Така, използвайки асоциации, рими, съответствия, може да намалите шанса от изтриване на важна информация.
Друг трик са медитацията и рибата в менюто
В последните години все по-често се срещат млади хора, които лесно забравят, не помнят важни събития. Освен това на все по-млада възраст пациенти страдат от старческо слабоумие или алцхаймер. В същото време хора на възраст 70 - 80 или повече години ни учудват, с това, че мозъкът им работи перфектно. Каква е тайната? Можем ли да съхраним добрата си памет и възможностите за концентрация до преклонна възраст? Отговорът според д-р Емилова е "да".
Две са важните условия за това - предпазване от прекален стрес чрез медитация или разходка сред природата и осигуряване на добро кръвоснабдяване на мозъчните клетки. Освен физическо натоварване д-р Емилова набляга и на ползите от лечебното гладуване и храните, снабдяващи мозъка с нужните витамини, минерали, соли, микроелементи и антиоксиданти. За по-добра памет тя препоръчва рибата - сьомга, херинга, скумрия - богати на Омега 3 мастни киселини, витамин B5, холин, зърнените храни, листните зеленчуци и суровите ядки, богати на витамин Е. От плодовете като най-полезни в това отношение д-р Емилова посочва мангото, кивито и боровинките, които предпазват от болестта на Алцхаймер. За препоръчване са и броколи, сусам и градински чай (салвия).
Д-р Людмила Емилова - специалист по вътрешни болести и ревматология и кардиология
Коментари към Как да се сдобием със слонска памет