Имланти за мозъчна стимулация лекуват депресия
Изследване, публикувано в научно издание, доказва тяхната ефикасност при пациенти с тежка депресия и биполярно разстройство. Проучването е започнало през 2003 г., след 6 години наблюдение над 20 пациенти се е установило, че техниката е сигурна и ефикасна при 64% от пациентите.
Лечението се състои в имплантиране на електроди в зона на мозъка, означена като CG25. Те са свързани чрез подкожни кабели с невростимулатор, вграден подкожно до ключицата или на корема. Невростимулаторът действа като сърдечен стимулатор, изпращайки импулси до свръхактивни зони на мозъка. Батерията издържа около 2 години. Още не е известен дългосрочния ефект.
Инвазивната техника не е лишена от рискове, като например причиняване на вътрешночерепен кръвоизлив при вграждането на електродите, но вероятността е под 1%. Най-много опит е натрупан при лечение на пациенти с болестта на Паркинсон, при които техниката се използва за намаляване на тремора, типичен за болестта.
В момента в света има 90 000 пациенти, лекувани по този способ, повечето от тях с неврологични смущения, но той се прилага и при епилепсия и обсесивно-компулсивно разстройство.
Коментари към Имланти за мозъчна стимулация лекуват депресия