За махмурлука или "синдромът на другия ден"
Ако ви се е случвало да изпиете няколко напитки повече вечерта, знаете какво може да ви донесе следващата сутрин. Гадене, главоболие, пресъхнала уста, жажда, умора и още няколко други неприятни прояви са израз на махмурлука, последващ прекомерната употреба на алкохол. Поводите за честите наздравици са различни, но на сутринта въпросът винаги е един и същ: как да се отървете по-бързо от алкохолния махмурлук? Въпреки че няма доказано ефективно лекарство, има различни начини за потенциално смекчаване на негативните ефекти от поглъщането на твърде много алкохол.
От статията ще научите:
1. Какво представлява махмурлукът?
2. Кога е пикът на махмурлука и след колко време изчезва?
3. Коя е причината за махмурлука?
4. Опасен ли е махмурлукът или просто неприятен?
5. Как да облекчите симптомите на махмурлука?
6. Можем ли да предотвратим махмурлука?
Какво представлява махмурлукът
Терминът „махмурлук“ се отнася до съвкупност от неприятни физически и психически симптоми, които се появяват след консумация на големи количества алкохол. Физическите симптоми на махмурлука най-често включват умора, слабост, главоболие, повишена чувствителност към светлина и звук, зачервяване на очите, мускулни болки, жажда и сухота в устата, гадене, повръщане, болки в стомаха.
Признаци на повишена активност на симпатиковата нервна система също могат да придружават махмурлука: повишено кръвно налягане, ускорен сърдечен ритъм, тремор и изпотяване. Психичните симптоми включват замайване, световъртеж, възможни нарушения на настроението, особено депресия, тревожност и раздразнителност. Конкретният набор от симптоми и тяхната интензивност варират от човек до човек.
Характеристиките на махмурлука също така могат да зависят от вида на консумираната алкохолна напитка и количеството, което човек е изпил. Хората са твърде различни и е трудно да се каже колко питиета биха предизвикали махмурлук, но всеки път, когато пиете до опияние, има риск от поява на махмурлук на следващия ден.
Кога е пикът на махмурлука и след колко време изчезва
Обикновено махмурлукът започва в рамките на няколко часа след спиране на пиенето, когато концентрацията на алкохол в кръвта на човек започне да спада. Симптомите обикновено достигат пик около времето, когато алкохолната концентрация в кръвта е нула и може да продължат до 24 часа след това, а дори и повече.
Коя е причината за махмурлука
Въпреки че махмурлукът не е рядко състояние, съществуват малко изследвания, които да обяснят точно защо се получава и няма консенсус относно точния механизъм, който причинява характерните симптоми.
Като изходим от разбирането, че решаването на всеки проблем започва с установяване на причините, да видим каква е реакцията на тялото след прекаляване с алкохолните напитки. Симптомите на махмурлука се свързват с:
- преките физиологични ефекти на алкохола върху мозъка и други органи;
- ефектите от отстраняването на алкохола от тези органи след излагане на алкохол;
- физиологичните ефекти на метаболитите на алкохола, особено ацеталдехид;
- някои неалкохолни фактори: присъстващи в алкохолната напитка други биологично активни вещества (т.н. конгенери); едновременната консумация на други вещества, напр. употреба на лекарства; ограничен прием на храна; определени личностни особености (напр. темперамент, фамилна анамнеза за алкохолизъм и други).
Вероятно махмурлукът е многофакторно състояние. Обсъжда се значението на следните промени:
Дехидратация и електролитен дисбаланс
Алкохолът действа като диуретик. Намалява производството на антидиуретичен хормон (вазопресин) и увеличава диурезата. Загуба на течности има и като следствие от изпотяването, повръщането или диарията след нощ на прекаляване с храна и алкохол. Тази загуба на течности води до лека до умерена дехидратация и обяснява често срещани при махмурлука симптоми, като сухота в устата, жажда, замаяност, слабост и главоболие, въпреки че липсват солидни доказателства в подкрепа на тази теза.
Имунен отговор
Алкохолът кара имунната система да освобождава цитокини – протеини, които помагат за контролиране на възпалението в тялото. Тези цитокини изглежда са отговорни за много от симптомите на махмурлука, като намалена концентрация, главоболие, умора, гадене и дори пропуски в паметта.
Възпаление
Възпалението като част от естествения имунен отговор към пиенето на алкохол, също може да причини някои от симптомите на махмурлук, например общото неразположение.
Стомашно-чревно раздразнение
Алкохолът уврежда лигавицата на стомаха и червата, стимулира производството на стомашна киселина и пречи на нормалното изпразване на стомаха. Резултатите са болки в стомаха, гадене и повръщане, диария.
Ниска кръвна захар
Консумацията на алкохол крие риск от понижаване на кръвната захар (особено при хора с диабет) и това предизвиква чувство на глад, треперене, изпотяване, замайване, объркване, умора.
Нарушения на съня
Свързани са с нарушен баланс на основни невротрансмитери – потискащия медиатор ГАМК (гама-аминомаслена киселина) и възбуждащия медиатор глутамат. Алкохолът усилва действието на ГАМК и може да ви помогне да заспите бързо. Потиснат е синтезът на глутамат и когато алкохолът напусне кръвта, организмът компенсаторно усилва синтезът му. Глутаматът стимулира активността на мозъка и драматично се нарушава архитектурата на съня. Получавате по-малко дълбок и по-малко възстановителен сън, така че не се събуждате свеж и бодър, въпреки достатъчната продължителност на съня.
Разширяване на кръвоносните съдове
Алкохолът предизвиква разширение на кръвоносните съдове (вазодилатация) и може да понижава временно кръвното налягане. При някои хора това може да причини главоболие, често срещан симптом на махмурлука.
Ацеталдехид
Когато черният дроб разгражда алкохола, се произвежда токсичен междинен продукт, наречен ацеталдехид, който може да предизвика възпаление и оксидативен стрес с увреждане на тъканите. Обичайно последва бързото му разграждане до нетоксичен ацетат, който се елиминира. При консумация на големи количества алкохол организмът бавно преработва ацеталдехида, той се натрупва и предизвиква токсични ефекти, като ускорен пулс, изпотяване, зачервяване на кожата, гадене и повръщане. Въпреки че свободният ацеталдехид не присъства в кръвта, след като алкохолната кръвна концентрация достигне нула, токсичните му ефекти могат да продължат в периода на махмурлук.
Конгенери
Конгенерите са съединения, различни от етиловия алкохол (метанол, въглероден диоксид, хистамин), които се намират в алкохолни напитки в резултат на дестилация и ферментация и които могат да влошат махмурлука. Те допринасят за вкуса и мириса на алкохола. Тъмните алкохолни напитки, като бърбън, бренди и червено вино, имат повече конгенери от водка, джин и други чисти алкохоли. Сулфитите, добавяни към виното, като консерванти, също могат да са причина за главоболие при чувствителни хора.
>>> Защо някои хора не знаят какво е махмурлук, въпреки че пият алкохол
Опасен ли е махмурлукът или просто неприятен
Махмурлукът може да бъде едновременно неприятен и опасен. По време на махмурлук вниманието, способността за концентрация и мускулната координация на човек са намалени и това нарушава дейности като шофиране, работа с машини или грижа за други хора, което може да има много отрицателни последствия. Възможни са падане, самонараняване, загуба на контрол, сбивания, пътни инциденти.
Как да облекчите симптомите на махмурлука
Описани са много лечения за предотвратяване на махмурлука, съкращаване на продължителността му и намаляване на тежестта на симптомите, включително безброй народни средства (сок от кисело зеле и кисели краставички) и споделен личен опит. Малко лечения обаче са били подложени на щателно изследване. Няма „вълшебна отвара“ за лечение за махмурлук. Има лечения, които могат да донесат облекчение на някои от симптомите, но нито едно не е действително лекарство за махмурлук.
Съвети за облекчаване на симптомите на махмурлук
За облекчаване на симптомите на махмурлук биха помогнали следните съвети:
- Дайте си време, осигурете си почивка
Тъй като симптомите на махмурлука обикновено отшумяват от 8 до 24 часа, то вероятно махмурлукът ще бъде с вас през целия ден. Само времето ще помогне да се избавите от неразположението. Има много неща, които тялото трябва да направи, за да се почувствате по-добре. Трябва търпеливо да изчакате организмът ви да се изчисти от токсичните продукти от метаболизма на алкохола, да се рехидратира, да излекува възпалените тъкани и да възстанови имунната и мозъчната дейност до нормални нива. Най-доброто, което можете да направите, е да облекчите донякъде симптомите и да изчакате да отминат.
- Рехидратирайте тялото си
Пиенето на вода може да е ефективно и лесно решение при махмурлук. Алкохолът предизвиква дехидратация и пиенето на достатъчно количество вода ще възстанови загубите. Предвид това, при консумация на алкохол пиенето на вода преди лягане е силно препоръчително. Това ще намали неприятните ефекти от алкохола на сутринта. Още една чаша вода, когато се събудите и регулярно по една през деня ще ви помогне да останете хидратирани. Богати на електролити спортни напитки също се препоръчат от някои, но трябва да споменем, че изследванията не са открили връзка между степента на електролитни нарушения и тежестта на махмурлука или влиянието на добавените електролити върху тежестта на махмурлука. При повечето хора тялото бързо ще възстанови електролитния баланс, след като ефектите от алкохола отшумят. Сок от кисело зеле или кисели краставички, бульон и други течности, които стомахът ви може да понесе, също са добра идея.
- Яжте по-лека храна
Гаденето в стомаха е отличителен симптом на махмурлука. Закуската с балансирана питателна храна ще успокои стомаха, ще възстанови нивата на кръвната захар и ще ви осигури необходимата енергия. Подходящи са препечен хляб, сухари, обикновени бисквити, ориз, банани. Избягвайте мазна, пикантна и тежка храна.
Пиенето на чай от джинджифил или дъвченето на малко сух джинджифил може да помогне за облекчаване на гаденето.
- Вземете болкоуспокояващо
Болкоуспокояващо средство без рецепта от групата на нестероидните противовъзпалителни лекарства ще успокои силното главоболие. Бъдете внимателни, защото тези лекарства също носят известни рискове. Те могат допълнително да раздразнят лигавицата на стомаха и да влошат гаденето, ако приемете повече от препоръчваната доза. Често използвани са ибупрофен, напроксен, аспирин. Парацетамол е друго популярно средство за облекчаване на болката. Но имайте предвид, че може да увреди черния дроб, ако го приемате, докато имате алкохол в тялото си. Най-добре е да го избягвате по време на махмурлук.
- За кафето
Ако не пиете кафе редовно, не посягайте към чаша силно кафе с надеждата да облекчите махмурлука си. Не забравяйте, че кофеинът е диуретик и кафето може да забави процеса на рехидратация. Освен това кофеинът може да влоши главоболието, защото стеснява кръвоносните съдове и повишава кръвното налягане.
Ако кафето е част от сутрешната ви рутина, изпийте малка чаша. В противен случай рискувате да получите главоболие, причинено от отнемане на кофеин. Но не прекалявайте! Възможни са сърцебиене и покачване на кръвното, които могат допълнително да утежнят състоянието ви.
- За добавките и витамините при махмурлук
Няма много изследвания, които да показват, че добавките и витамините помагат да се чувствате по-добре. В малко проучване от 2019 г. хората, чиято диета съдържа повече витамини от група В и цинк, са имали по-лек махмурлук.
Женшен. Неголямо проучване докладва, че напитка, направена от червен женшен, намалява симптомите на махмурлука. Друга билка с подобно име, екстракт от сибирски женшен, също подобрява симптомите на махмурлук, като главоболие, световъртеж и стомашни болки. Женшенът е безопасен за повечето хора, но ако имате диабет или високо кръвно налягане, бъдете внимателни. Има данни, че може да повлияе на нивата на кръвната захар и кръвното налягане.
Phyllanthus amarus. Тази лечебна тропическа билка лекува чернодробни, бъбречни и стомашни заболявания. Малко проучване отчита, че приемането на екстракт от Phyllanthus amarus два пъти на ден в продължение на 10 дни помага за понижаване на нивата на алкохол в кръвта и облекчава на симптомите на махмурлук.
- Пазете се от метода „клин клин избива“
Според някои твърдения още едно питие на сутринта ще ви накара да се почувствате по-добре. Възможно е това да е така за кратко време. Истината е, че пиенето, в опит да се облекчат симптомите на махмурлука, просто ще върне тялото ви обратно в същия разрушителен цикъл, без да му даде време да се излекува. Експертите не препоръчват да опитвате този метод!
>>> Леснодостъпни средства срещу махмурлук
Можем ли да предотвратим махмурлука
Махмурлукът не е неизбежен, ако пиете. Ако ограничите количеството, внимавате за качеството на алкохола, останете хидратирани, приемате здравословна храна и пиете бавно, не би трябвало да имате проблеми на следващия ден.
Съвети за ограничаване на проявите на махмурлука
За да намалите тежестта на махмурлука:
- Пийте по-малко, знайте границите си и не ги прекрачвайте.
- Не пийте на празен стомах – храната в стомаха забавя усвояването на алкохола.
- Пийте вода, това ще ви помогне да избегнете дехидратация. Освен това може да ви предпази от прекаляване с алкохола.
- Не пийте бързо, забавете темпото си. Ограничете се до едно питие на час и пийте вода между питиетата. Това дава на тялото време да преработи алкохола. Обикновено то обработва приблизително една алкохолна напитка на час, така че пиенето на много напитки за кратък период от време увеличава риска от махмурлук. Бавното пиене е особено важно, когато става дума за пенливо вино или други газирани алкохолни напитки. При тях скоростта, с която тялото абсорбира алкохола е по-висока.
- Избягвайте по-тъмните алкохоли. Бърбън, скоч, бренди, текила, тъмни бири и червени вина съдържат големи количества конгенери, които причиняват по-тежък махмурлук. Вместо това изберете джин, водка, светла бира или бяло вино.
- Не пушете докато пиете. За някои хора двете неща вървят заедно, но проучванията показват, че ако пушите цигари, докато пиете, може да получите по-лош махмурлук. Изследователите не знаят защо, но смятат, че това може да е свързано с действието на никотина върху нервната система.
- Пийте сок от корейски (азиатски) круши. Според изследователите корейските круши могат да допринесат за по-бързо разграждане на алкохола и ограничаване на възпалението, което можете да получите от пиене на твърде големи количества. Направени са само няколко проучвания, което далеч не е доказателство, че това лечение за махмурлук работи. Но ако можете да намерите сок от корейски круши, не пречи да опитате чаша, преди да излезете да пиете.
- Камишойосан (Kamishoyosan, KSS). Традиционна японска билкова формула, която включва джинджифил, кафява захар и екстракт от мандарина. Използва се за лечение на симптоми, свързани с дисфункция на автономната нервна система (раздразнителност, умора, сърцебиене). Според малко японско проучване от 2010 г., приета преди пиене на алкохол, формулата прави по-леки симптомите на махмурлука.
В заключение
Махмурлукът изглежда е начин на организма да ни предупреди за опасностите от прекомерната употреба на алкохол. Сдържаност и разумно пиене може да са по-лесно постижими, когато знаем, че ни предстои „синдрома на другия ден“.
- Hangover: The Fastest Way to Cure It – https://www.webmd.com/balance/hangover-cure
- How To ‘Cure’ A Hangover: Expert-Backed Tips – https://www.forbes.com/health/body/how-to-cure-hangover
- How To Cure a Hangover – https://health.clevelandclinic.org/how-to-cure-a-hangover
Коментари към За махмурлука или "синдромът на другия ден"