КАК МОЖЕТЕ ДА СЕ ПРЕДПАЗИТЕ ОТ СЕЗОННИЯ ГРИП
1. Често мийте ръцете си с топла вода и сапун - освен преди хранене, след боравене с банкноти и монети, след пътуване в градския транспорт и посещения в обществени тоалетни.
2. Откажете се от навика да докосвате устата си с немита ръка и да триете очите си.
3. Отказвайте да приемате неопаковани хранителни продукти, ако продавачът ви е пипал с ръка, наплюнчил си е пръстите, за да вземе хартия, или е разтворил найлоновото пликче чрез подухване с уста. Това, за съжаление, са често срещани практики в някои търговски обекти.
4. Не влизайте в претъпкани помещения и превозни средства. Ако това е наложително, сложете си маска. Неудобството от евентуалните учудени погледи е за предпочитане пред сериозно заболяване.
5. Яжте поне 5 порции пресния плодове и зеленчуци дневно и пийте много течности.
6. Съобразявайте облеклото си с времето навън. Преохлаждането или претоплянето са еднакво вредни за организма, особено при децата.
7. Сложете си противогрипна ваксина срещу сезонния грип. За рисковите групи се очаква държавата да осигури безплатна ваксинация и срещу новия „свински" грип.
8. Ако се грижите за болен близък, слагайте маска и поддържайте идеална хигиена в дома - често миене на умивалниците, тоалетните, отделни кърпи и съдове за хранене на болния и т.н.
9. При първи симптоми на вирусно заболяване - втрисане, висока температура, силна отпадналост и главоболие, болки в ставите и мускулите на цялото тяло, търсете личния си лекар.
10. Грипът не се лекува с антибиотици! За тази цел са създадени специални противовирусни препарати, които са достъпни в България.
ВАКСИНИТЕ ЩЕ ОГРАНИЧАТ ВИРУСА И УСЛОЖНЕНИЯТА
Въпреки че Европейската комисия вече разреши продажбата на две ваксини срещу новия грипен вирус, все още няма яснота кога, на каква цена и в какви количества ще бъдат доставени у нас.
Това се дължи на факта, че България не е сред страните, подписали споразуменията за предварителна доставка.
Това каза д-р Ангел Кунчев, началник на отдел „Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването.
Причините са както финансови, така и законодателни.
„Нормативната база не го позволява, тъй като става въпрос за предплащане на количества, сключване на договор без обществена процедура", поясни д-р Кунчев.
Ето защо България ще участва в обща европейска процедура за доставка на пандемичната ваксина срещу грипния щам. Закупуването на ваксините ще стане чрез обявяването на съвместна поръчка под егидата на Европейската комисия. 11 европейски страни до момента са проявили интерес да се включат. В работната група, подготвяща процедурата, участват и български експерти на МЗ.
„Очаквам на заседанието на здравните министри в Люксембург на 12 октомври да се вземе решение за осъществяване на процедурата, което ще ни помогне по-лесно да стигнем до ваксината", каза още началникът на отдел „Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването.
До момента от българска страна са направени предварителни предварителни срещи с производители.Очакванията са на пазара да се появят ваксини и на други фармацевтични компании.
„Така че имаме готовност да работим и с други фирми, стига те да са готови с производството и с разрешителните", подчерта д-р Кунчев.
Предвижда се първоначално поетапно да бъдат осигурени ваксини за хората от рисковите групи /с различни продължаващи заболявания, бременните жени, здравните работници/, или за около 1 млн души.
Въпреки регистрирания смъртен случай от новия грипен вирус у нас д-р Кунчев е категоричен, че той не бива да бъде повод за тревога.
„Засега в Европа, включително и в България новият грипен вирус протича леко до средно-тежко, а смъртността е по-ниска, в сравнение със сезонните грипни епидемии", заяви д-р Кунчев.
Важно е да се знае, включително и от колегите, че новият вирус вече е навлязъл в страната ни и ние тепърва ще се срещаме с него, и то всекидневно", подчерта епидемиологът.
За да се избегне заразяването с H1N1, специалистът препоръчва „всички съществуващи ваксини, които могат да предпазят от различни агенти, предизвикващи чести усложнения".
„Препоръчвам най-вече ваксините за сезонния грип, тъй като наслагването на двете инфекции при паралелната циркулация крие допълнителен риск. При възрастните хора пневмококовите ваксини също са много съществени, важни, защото те предпазват от голяма част от усложненията след инфекция- независимо дали е от свински или сезонен грип."
От изключителна важност са и спазването на добра хигиена и избягването на контакти със заразени.
До момента у нас са доказани общо 79 случая на новия грипен вирус.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ИМУННАТА СИСТЕМА 250 мл
ФИТОВИТ БРОНХО капсули * 60
ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
СЕМКИ ОТ ГРЕЙПФРУТ билкови капки 30 мл ЕСПАРА
ПЧЕЛЕН КЛЕЙ - ПРОПОЛИС 10 гр.
ВОЛКАНО ЗАПЕР ГЕНЕРАТОР
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Грип
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Базофили
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
Коментари към КАК МОЖЕТЕ ДА СЕ ПРЕДПАЗИТЕ ОТ СЕЗОННИЯ ГРИП