КАК ХРЕМАТА СТАВА ХРОНИЧНА
Обикновената хрема може да доведе до опасно възпаление на околоносните кухини и дори до хроничен синузит. Затова не подценявайте "дребните" инфекции на горните дихателни пътища, а ги лекувайте навреме. УНГ-специалистите обясняват как може ефективно да се справите с хремата.
Носът е истинска работилница-чудо, която изпълнява едновременно няколко разнородни функции. Той активно участва в дишането, затопляйки постъпващия в тялото въздух до 35° С независимо от външните температури, като го филтрира, пречиства и овлажнява. Едновременно е прецизен орган на обонянието, който може да различи над 10 000 различни миризми. Като част от говорния апарат участва в оформянето на звуковия резонанс - всеки вероятно е усещал това, когато по време на хрема е "говорил на нос".
Всяка година милиони хора боледуват от хрема и възпаление на синусите. Как се стига до това?
Много хора дишат почти изключително през устата. Причината за това може да се крие в запушване на носа, изкривена носна преграда /септум/ или наличие на полипи. Носът обаче трябва непрекъснато да филтрира постъпващия с вдишването въздух от замърсители и алергени. Често пъти това води до отоци. Бариерната функция на лигавицата при това отслабва и вирусите с лекота я атакуват. При набъбването й се подуват също свързващите пътища към околоносните кухини. Секретът вече не може да изтича от там, той се задържа в синусите и лесно се инфектира от бактерии.
Какви оплаквания се наблюдават в този случай?
Носът е запушен, появяват се натиск и болки в лицето - в основата на носа, скулите или челото, които се засилват при навеждане напред. Мирисните възприятия са нарушени или напълно отсъстват, тъй като мирисните вещества не достигат до осезателните клетки. Възможно е дори вирусните инфекции трайно да увредят тези клетки.
Какво може да се направи срещу това?
Първата и най-важна терапевтична цел е да бъде премахнат отока на лигавицата, за да бъде направено възможно свободното дишане през носа. Най-бързо това може да се постигне с отбъбващи капки за нос от аптеката. Те обаче не бива да се използват повече от 10 дни, тъй като има опасност от пристрастяване и атрофия на лигавицата. По-мека алтернатива са ултрачервените лампи, парните бани с лайка и промивките на носната кухина със солена вода или спрейове с морска вода и билкови добавки, които по-бавно, но също ефективно облекчават оплакванията. Важно: Трябва да се избягва прекомерно силното почистване на носа чрез издухване на секретите. Ако съпротивлението е твърде голямо болестотворните причинители могат чрез натиска да попаднат в синусите или средното ухо. Макар да не е особено приятно, е по-добре секретите да се изтеглят навътре.
Какво трябва да направи човек, ако оплакванията не се подобряват?
Ако болката се засилва или носът остава запушен въпреки взетите мерки, човек задължително трябва да потърси помощ при ЕНГ-специалист. Една сериозна бактериална инфекция се нуждае от антибиотична терапия .Често пъти могат да помогнат специални промивки или пункции на синусите.
Какво се случва, ако синузитът остане нелекуван?
Тогава може да се стигне до сериозни усложнения. Възпалението на челните синуси може да се разпространи в очните кухини и да стигне дори до мозъчните обвивки. Очите се зачервяват и подуват, в екстремни случаи се стига до възпаление на мозъчните ципи, което предизвиква силно главоболие и болезнено схващане на врата. В този случай пациентът трябва бързо да бъде опериран.
Защо възпаленията на синусите толкова често хронифицират?
При повтарящи се инфекции отоците на носната лигавица могат да се фиксират при т.нар. решетъчна кост. Тя представлява пропускаща въздух кост между носните, максиларните и фронталните синуси. Това не само прави дишането през носа почти невъзможно, но и спира изтичането на секретите. Усложнението най-често се наблюдава през пролетта и есента.
Какво може да се направи срещу това?
В този случай човек също трябва колкото си може по-бързо да се обърне към УНГ-специалист. Той може да изследва носа с ендоскоп и да потърси следи за хронично възпаление. При липсата на добра видимост в засегнатите зони компютърната томография може да представи съвсем ясна картина на анатомичния строеж на решетъчната кост. Успоредно с това при прегледа могат да се установят след от алергия, астма или непоносимост към медикаменти.
Какво могат да направят пациентите с изкривена носна преграда?
Това много зависи от вида на деформацията. Този проблем се среща при приблизителна 10% от населението.Ако функцията е толкова сериозно нарушена ,че да препятства дишането и да предизвиква синузите, пациентът е най-добре да се оперира.
Това сложна операция ли е?
Операцията на носа изисква много компетентна и прецизна работа. Хирургът трябва да притежава не само чувство за естетика, но и много точно знание за отделните оперативни стъпки. Тъй като операцията оказва масовно въздействие върху формата на носа. Съвременните оперативно инструменти позволяват по-голяма прецизност при оперативната намеса.
Остават ли следоперативни белези?
Не, Оперативната намеса не оставя никакви външни следи. По възможност се използва т.нар. закрита оперативна техника. 82% от всички операции се провеждат през носната кухина и във вътрешността на органа. Съвсем нов инструмент е микроостеотомът - този уред позволява обработването на костите по особено щадящ начин, при който почти не се наблюдават отоци и кръвотечения.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИНХАЛЕР ЗА НОС
СНАФЪЛ БЕЙБ АСПИРАТОР ЗА НОС 0+
МАРИМЕР БЕБЕШКИ АСПИРАТОР ЗА НОС * 1
АЮАСМО капсули * 60 WELEX LABORATORIES
АСПИРАТОР ДЕТСКИ BABY-VAC
НАРИНЕ БИОБИОТИК метаболитни капки за нос 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашно лечение на хрема при деца
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Домашни методи и средства за спиране на кървене от носа
- Премахване на трета сливица
- Хрема
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Алтернативно лечение на полипи в носа
- Естествени методи и средства облекчаващи остра хрема
- Сребърна вода и клеева тинктура срещу хрема и запушен нос
- Как да облекчим синузита с естествени методи и средства
Коментари към КАК ХРЕМАТА СТАВА ХРОНИЧНА