Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Как да разпознаем кои бенки са опасни

Как да разпознаем кои бенки са опасни

от 21 юли 2009г., обновено на 13 фев 2020г.
Редактор: Вероника Събова
Как да разпознаем кои бенки са опасни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всички сме виждали тези малки, тъмни петънца по кожата. Но какво всъщност представляват бенките и дали те са опасни за здравето, или не?

Бенките, наричани също меланоцитни невуси, са доброкачествени образувания по кожата, съставени от пигментни клетки. Обикновено са кафеникави, а някои от тях могат да бъдат надигнати и покрити с косми. Цветът им се дължи на количеството пигмент (меланин), който се намира в клетките и определя цвета на кожата.

Един от най-честите въпроси, които човек си задава, когато открие нови бенки по тялото си е дали те са опасни. Дерматолозите успокояват, че повечето са доброкачествени. Много рядко бенките могат да претърпят злокачествени промени и това да доведе до развитието на малигнен меланом. Меланомът е рядко срещана, но много опасна форма на кожен рак. Проучвания сочат, че превръщането на бенките в меланом е свързано с продължително излагане на интензивна слънчева светлина.

Видове бенки

Според дерматолозите бенките са два вида.

Вродени бенки

Вродените бенки се появяват още при раждането или в първите години от живота на човек. Макар и рядко тези образувания могат да увеличат драстично размерите си и да се превърнат в сериозен естетичен и дори здравословен проблем. В случай че претърпят трансформация, те се наричат конгенитални меланоцитни невуси и могат да застрашат здравето, тъй като са едни от известните рискови фактори за развитие на кожен меланом.

Придобити бенки

Придобитите бенки са често срещани и се появяват през ранното детство, като броят им се увеличава през пубертета. Под различни въздействия, те могат да се надигнат, да станат релефни и дори да се покрият с косми.

Основни белези, по които да разпознаем опасните бенки

Малка част от бенките имат склонност да се видоизменят – малигнизация. Променените образувания се наричат диспластични и се характеризират с неравномерна пигментация, неправилни граници, кървене при травма и др. Някои от тях са рискови за здравето и оперативното отстраняване е задължително.

Обаче не всяка бенка е опасна за здравето. Дерматолозите съветват да се потърси консултация със специалист, ако се забележи промяна във формата, цвета и размера на бенките.

Всеки човек може да разпознае кои пигментни образования по кожата застрашават здравето му чрез набор от основни белези, характерни за израждането на бенка в мелоном.

Промяна в пигментацията

Промяната обикновено е свързана със засилена пигментация, но не е изключено и избледняването на тъмна бенка. Възможно е, също така, появата на различно пигментирани участъци в рамките на един невус.

Увеличаване на размерите

Злокачествените образувания могат бързо да увеличат своите размери. Ако бенката нараства в хоризонтална посока, промяната е лесно забележима на повърхността на кожата, но в случай, че туморът расте в дълбочина, промяна в размерите му е едва уловима.

Зачервяване на кожата по периферията на бенката

Зачервяването е признак на възпалителна реакция от страна на организма, който се опитва да се бори срещу бързо нарастващите туморни клетки.

Поява на пигментни петна извън очертанията на невуса

Пигментните петна извън очертанията на невуса се появяват, когато туморът е нараснал първо в дълбочина и след това е започнал да се разширява в хоризонтална посока.

Поява на чувствителност на бенките

Появата на чувствителност и усещания като сърбеж, болка, дразнене трябва да се тълкува като белег на израждане на бенката в туморно образувание. При наличие, на който и да е от тези симптоми, е необходима консултация със специалист дерматолог, тъй като може да се наложи оперативното отстраняване на бенката.

Лекарите успокояват, че хирургичното лечение на диспластичните образувания не крие рискове за пациента и е единственият сигурен превантивен метод за предпазване от малигнен меланом.

Премахване на бенки

По-голяма част от бенките са доброкачествени и обикновено не се нуждаят от лечение или премахване.

Тяхното отстраняване се налага най-често от естетически съображения. Бенките могат да бъдат премахнати и в случаите, когато са разположени на места, подложени на механично дразнене - стъпала, длани, пръсти, гънки и др.

Най-предпочитеният метод за отстраняване на бенки е така наречената хирургична ексцизия – цялостно премахване на кожното образувание - която не крие никакви рискове за пациента. Съществуват и други методи на премахване на неприятните кожни образувания, като например замразяване с течен азот (криотерапия), химическо разрушаване или премахване с лазер. Тези методи обаче крият риск от нецялостно отстраняване на бенката и поява на рецидив, затова оперативното лечение се счита за най-резултатно.

Дерматоскопското изследване на бенки е метод, при който дерматолозите чрез оптичен или дигитален дерматоскоп изследват съмнителните бенки, като по този начин преценяват нуждата от последващо наблюдение или незабавно премахване.

Източник:

в-к "Здраве за всички"

Още по темата:
  • Мобилно приложение ще оценява риска от рак на кожата Мобилно приложение ще оценява риска от рак на кожата
  • Брадата поддържа кожата на мъжа млада и здрава Брадата поддържа кожата на мъжа млада и здрава
  • Прекомерната употреба на бяло вино увеличава риска от рак на кожата Прекомерната употреба на бяло вино увеличава риска от рак на кожата
  • Слънчевите изгаряния в детството създават пигментация, водеща до рак на кожата Слънчевите изгаряния в детството създават пигментация, водеща до рак на кожата
3.3/5 37 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

А - ДЕРМА ПРОТЕКТ ЕКСТРИЙМ ИНВИЗИБЪЛ СТИК СЪС SPF 50+ 8 г
35.60лв.

А - ДЕРМА ПРОТЕКТ ЕКСТРИЙМ ИНВИЗИБЪЛ СТИК СЪС SPF 50+ 8 г

АЛКЕМИЛА NATURAL SUN СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КОНЦЕНТРИРАН КРЕМ БЕЛЕЗИ SPF50 15мл
28.00лв.

АЛКЕМИЛА NATURAL SUN СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КОНЦЕНТРИРАН КРЕМ БЕЛЕЗИ SPF50 15мл

АВЕН СЪНСИМЕД ЗА СВРЪХЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 80 мл
55.30лв.

АВЕН СЪНСИМЕД ЗА СВРЪХЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 80 мл

БИОДЕРМА АТОДЕРМ XEREANE УСПОКОЯВАЩ БАЛСАМ 150 мл
35.99лв.

БИОДЕРМА АТОДЕРМ XEREANE УСПОКОЯВАЩ БАЛСАМ 150 мл

Коментари към Как да разпознаем кои бенки са опасни

От сайта (29)
Напиши коментар 29 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 14 March 2013 в 22:24

    Виолета

    Преди два месеца си разраних една малка бенка на лицето,появи се коричка ,която падна след няколко дни .Бенката си остана , но напоследък я усещам, не ме боли при добир , но усещам леко раздразнение (тупкане) около нея. Забелязах и че има малко зачервено петно околко нея .Моля за вашето мнение.Трябва ли да се притеснявам .Благодаря.

    Консултирайте се с кожен лекар. По този начин ще получите най-правилен отговор за състоянието на Вашата бенка.

  2. Виолета 
    на 14 March 2013 в 21:03

    Преди два месеца си разраних една малка бенка на лицето,появи се коричка ,която падна след няколко дни .Бенката си остана , но напоследък я усещам, не ме боли при добир , но усещам леко раздразнение (тупкане) около нея. Забелязах и че има малко зачервено петно околко нея .Моля за вашето мнение.Трябва ли да се притеснявам .Благодаря.

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 03 July 2012 в 17:05

    Daisymm

    Здравейте, имам бенка с неправилна форма и си направих консултация при дерматолог. Лекарят каза, че трябва да я махне оперативно. Интересувам се дали това е в компетенциите на един дерматолог? Не трябва ли подобна манипулация да я направи хирург?

    Дерматолозите могат да преглеждат и оперират бенки.

  4. Daisymm 
    на 02 July 2012 в 13:03

    Здравейте, имам бенка с неправилна форма и си направих консултация при дерматолог. Лекарят каза, че трябва да я махне оперативно. Интересувам се дали това е в компетенциите на един дерматолог? Не трябва ли подобна манипулация да я направи хирург?

  5. marina krystanova 
    на 24 February 2012 в 15:33
    Opasno li kogato benkata padne sama?
  6. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 26 September 2011 в 14:32

    malcho

    Здравейте, преди няколко месеца ми излезе малко червено петънце.С времето обаче потъмня, стана тъмно кафяво, чак черно.Размера му е около 1.5мм, от едната страна е овално, а от другата е заострено. Днес залепих памуче върху бенката и, като го махнах преди малко видях малко кафеникаво петънце /когато се взима кръв от вената върху памучето се получава нещо подобно/.Бихте ли ме посъветвали какво да предприема?Дали има място за притеснение?Благодаря!

    Консултирайте се с кожен лекар . Необходимо е бенката да се огледа добре.
  7. malcho 
    на 26 September 2011 в 13:52

    Здравейте, преди няколко месеца ми излезе малко червено петънце.С времето обаче потъмня, стана тъмно кафяво, чак черно.Размера му е около 1.5мм, от едната страна е овално, а от другата е заострено. Днес залепих памуче върху бенката и, като го махнах преди малко видях малко кафеникаво петънце /когато се взима кръв от вената върху памучето се получава нещо подобно/.Бихте ли ме посъветвали какво да предприема?Дали има място за притеснение?Благодаря!

  8. brigante 
    на 30 July 2011 в 13:14
    червените бенки(изговаряме за по-звучно бемки) означават, че човек има вътрешни проблеми било то стомашни,чревни, затова избиват тези червените по кожата...все едно капилярчетата се раздуват:) и избиват:) червените се горят с лазер и не са опасни, но пак ще се появят на друго място,така че няма смисъл:) кафевите и черни са си ебали мамата:) ако ги имате много, това означава,че сте хипер предразположени към ракови заболявания (споко няма да развиете такова,ако имате чисти мисли и не си вкарвате тъпотии и лоши мисли в тиквите) ... намерете си партньор, на който няма да му пука от вида ви с тези бенки:) по-важно е к\'во имате в иначе кухите си глави! бенки излизат от РАДИАЦИЯТА! всички живеем в момента в една микровълнова печка, понеже навсякъде има антени на gsm операторите... а и отвсякъде електомагнитни излъчвания ни ебават мамата... и ни пържат...пържи ни и слънцето...дори и да не се излагате на слънч. лъчи, то трябва да знаете, че бенките имат свойството сами да си се размножават...делят се...наблюдателен съм мно\' и съм си проследявал как от една малка на крака и то зимно време си се отдели от нея друга по-малка и сега си седи до нея:) м, да й еба майката:) номера е да сте непукисти и да не се комплексирате! избягвайте все пак да се излагате на слънце м/у 11-17ч. тогава то е най-силно! но дори и да не сте на слънце, то както написах бенките си се размножават една от друга(разсейки) и затова трябва да се търси вътрешен път за премахването им, а именно с билки! външно няма да стане понеже са много бенките:) к\'ъв е смисъла една по една да ги обикаляме и да им обръщаме внимание на тез\' путки майни? експериментирайте и се наблюдавайте...вземайте билки,които ги препоръчват за ракови заболявания:) \'щото бенките са си ракови образувания! спор няма:) лично аз тази зима мисля да започна да си експериментирам с билките: невен, бял равнец, ревен(за да се отчистим:), живовлек, жълт кантарион, яжте и глухарчета:) белият сок от смокините, коприва, жълт кантарион, боров мед, лайка, маточина, селен, мащерка, орехи(ядем ги), краставица, зехтин, и изобщо к\'ъвто и плод и зеленчук ви попадне яжте го! с билките трябва внимателно и разумно да се действа! и да се пият дълго време! и дано билките ебат мамата на теа шибани бенки:) външно не става! треа вътрешно с билки и самовнушения! треа да си накараме имунната с-ма да им ебе майката...само дето незнам как се изкомандват белите телца:)))))))) наблюдавал съм си как ми изчезва една-значи може да си изчезват! студа забавя разстежа им! може с бучка лед да се налага в/у им, но ефект от т\'ва няма:) и като цяло бенките излизат на по-чувстителни хора, като под чувстителен се има предвид всички значения на думата! аз така мисля:) може и да греша, ма к\'о ми пука уе:) 4ао
  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 06 June 2011 в 08:14

    ivelina

    imam 2 benki na vejdata i 1 pod vejdata vuznojno li e premahveneto im,izbivat me kompleksi kato gledam drugi krasivi vica

    Обърнете се към нашият консултант дерматолог във Форума.
  10. ivelina 
    на 05 June 2011 в 15:04

    imam 2 benki na vejdata i 1 pod vejdata vuznojno li e premahveneto im,izbivat me kompleksi kato gledam drugi krasivi vica

Зареждане на още 10 коментара

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Лепка
  • Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
  • Обгаряне
  • Не пренебрегвайте появата на петно под ноктите
  • Захарна ябълка, Анона
  • Котешка стъпка, Черновръх
  • Хенна, Къна
  • Лимонена трева
  • Алпийски лапад
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Опасни ли са напитките Lava Bear?

преди 139 дни, 13 часа и 14 мин.

Как да залича белези от отстранени бенки?

преди 2237 дни, 15 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 11 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 6 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 6 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival