Консумацията на течности от пластмасови бутилки предизвиква депресии
Много изследвания сочат, че прекомерната употреба на найлоновите шишета оказва негативно влияние върху човешкото здраве. В питейната вода, съхранявана в пластмасови бутилки, е открит антимон, който в завишени количества има негативно влияние върху хората. Оказва се, че количеството антимон във водата, която се съхранява в стъклени бутилки, е 30 пъти по-малко в сравнение с пластмасовите.
Антимонът се използва в производството на пластмасата, от която се правят бутилките. Той постепенно се отмива и попада във водата. В малки количества това вещество може да предизвика гадене и депресия, а в по-големи да доведе и до летален изход, смятат учени.
Университетски специалисти правят изследвания как антимонът може да бъде извеждан от организма. Ако извеждането му от организма е достатъчно бързо, употребата на антимона в малки количества не би била считана за опасна, твърдят те.
Въпреки това обаче се препоръчва употребата на сокове и вода от стъклени бутилки, да не говорим за бирата, чието качество в пластмаса е несравнимо с това в стъкло. Все по-често цели градове по света въвеждат забрана за продажба на вода в пластмасови бутилки. Още повече, че тези опаковки свършват пътя си като замърсители някъде из природата.
Коментари към Консумацията на течности от пластмасови бутилки предизвиква депресии