Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Косата ми капе - защо?

Косата ми капе - защо?

от 15 авг 2011г.
Косата ми капе - защо? - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
  Запазването на гъстотата на космената покривка на скалпа е резултат от сложен процес на отпадане и израстване на нови косми. Съществуват няколко етапа в развитието на всеки отделен косъм. Фазата на растеж се нарича анаген. В този етап косъмът расте интензивно, като продължителността е между 2 и 6 години за косата на скалпа. Следващата фаза се нарича катаген - процес на реорганизация и подготовка за влизане в последната фаза телоген. В този етап метаболитната активност се преустановява и косъмът спира да расте. Космената луковица се смалява и е въпрос на време косъмът да отпадне.

  Причините за поява на косопад могат да бъдат много разнообразни и да засягат различните фази на растеж. Обикновено около 10% от космите на скалпа са в етап телоген, но е възможно поради различни причини по-голям процент от космите да влязатв телоген. Реактивният косопад е най-често срещаното състояние, което е резултат от влизането на голям брой косми във фаза на телоген. Проявява се вследствие на заболяване, тежки диети, стрес.

  Характерно е, че косопадът се проявява няколко месеца по-късно след настъпването на стреса. Състоянието се подобрява, след като причината бъде отстранена дори без лечение. В случай че такава причина не може да бъде идентифицирана и косопадът прогресира, се приема за хроничен и изсква сериозно изясняване на вероятната подлежаща причина. Такива причини могат да бъдат ендокринологични заболявания, но също така и проява на унаследен андрогенен косопад при жени. В последния случай косата пада главно в горната част на скалпа, но за разлика от андрогенната алопеция при мъжете, никога не се стига до пълна загуба.

  Особена форма е така нареченият гнезден косопад. При него падането на косата е ограничено в отделни полета по скалпа, обикновено с големина от един до няколко сантиметра в диаметър. Причините за това състояние не са изяснени, но се смята за автоимунно състояние, като лечението е много трудно и изисква време.

  Боядисването не влияе върху растежа на косата. Боята понякога може да предизвика дразнене и залющване на скалпа и дори контактен дерматит, но не и да предизвика косопад.

  Причината да забелязвате по-интензивно опадане при миене на косата е, чепри механичното въздействие падат телогенните косми, тъй като те вече не са така добре прикрепени към скалпа. Все пак вашият дерматолог може да направи трихограма за точното определяне на типа на падащите косми.

  За да се справите с реактивния косопад, може да вземете комбинирани витамини и микроелементи, предназначени за подсилване на растежа на косата и ноктите, както и лосиони за третиране на косопад, които ще откриете във всяка аптека. Ако състоянието не се подобри в следващите 3 месеца, трябва да потърсите специализирана консултация. При хроничен косопад трябва да се допитате до вашия дерматолог за изясняване на причините и стартиране на съответно лечение, тъй като в противен случай косопадът не може да бъде овладян.

Д-р Петьо Брезоев, дерматолог, пециализирана дерматологична практика

Още по темата:
  • Учени от Харвард търсят отговор на въпроса как стресът и COVID-19 влияят на косата Учени от Харвард търсят отговор на въпроса как стресът и COVID-19 влияят на косата
  • До какви здравословни проблеми води раздялата До какви здравословни проблеми води раздялата
  • Структурата на кожата при деца с екзема и хранителна алергия се различава от тази на децата с дерматит Структурата на кожата при деца с екзема и хранителна алергия се различава от тази на децата с дерматит
  • Конопеното олио може да лекува атопичен дерматит Конопеното олио може да лекува атопичен дерматит
3.6/5 5 оценки

Продукти от Framar.bg

ИНСУРЕЗИСТ ФОРТЕ капсули * 60 БИОТИКА
14.47€ 11.58€

ИНСУРЕЗИСТ ФОРТЕ капсули * 60 БИОТИКА

ПРОМО
АЛПЕЦИН ТОНИК СРЕЩУ КОСОПАД 200 мл
13.80€

АЛПЕЦИН ТОНИК СРЕЩУ КОСОПАД 200 мл

Коментари към Косата ми капе - защо?

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Косата ми капе - защо?
    www.framar.bg 
    на 28 August 2026 в 05:48
    Коментирайте "Косата ми капе - защо?"

Вижте още

  • Нашето здраве
  • Лекарство за ревматоиден артрит възстановява растежа на косата при тежка алопеция
  • Какво лекува английската сол
  • Миноксидил
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Пърхот - причини и домашни рецепти за лечение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Отстраниха мозъчен тумор с помощта на изкуствен интелектОтстраниха мозъчен тумор с помощта на изкуствен интелект

Отстраниха мозъчен тумор с помощта на изкуствен интелект

от 27 авг 2026г.Прочети повече
Тревожен скок на случаите на западнонилска треска в ГърцияТревожен скок на случаите на западнонилска треска в Гърция

Тревожен скок на случаите на западнонилска треска в Гърция

от 26 авг 2026г.Прочети повече
Предлагат на близо 4 милиона жени в Англия домашни тестове за HPVПредлагат на близо 4 милиона жени в Англия домашни тестове за HPV

Предлагат на близо 4 милиона жени в Англия домашни тестове за HPV

от 25 авг 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Търся мнение за Диклопрам - имате ли странични ефекти?

преди 14 дни, 14 часа и 27 мин.

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 56 дни, 16 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АМЛОПИН таблетки 5 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН таблетки 650 мг * 100

АМЛОТЕРОН таблетки 5 мг * 30 ТЕВА

НЕУРОГАН ПРО МЕДНИ ПЕПТИДИ ЗА КОСА И СКАЛП серум 60 мл

НЕУРОГАН СЕРУМ ЗА КОСА И СКАЛП С МЕДНИ ПЕПТИДИ GHK-Cu 60 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СЛИМ ЕКСТРИЙМ капсули * 60 БИОТИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 авг 2026г. в 11:56:08

СЛИМ ЕКСТРИЙМ капсули * 60 БИОТИКА

Коментар на: Жанета от 27 авг 2026г. в 10:30:38

КАРСИЛ капсули 90 мг * 30 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 авг 2026г. в 10:04:22

АРКОКСИЯ таблетки 90 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 авг 2026г. в 09:51:45

ВЕЗИКЕЪР таблетки 5 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 авг 2026г. в 09:37:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival