Учени от Харвард търсят отговор на въпроса как стресът и COVID-19 влияят на косата
Изследване на учени от Университета в Харвард е посветено на въпроса как хроничният стрес влияе върху косопада. Засега изводите са въз основа на опити с мишки. Проучването е публикувано в списанието „Nature”.
Стресът и проблемите с косата са свързани, но учените признават, че трудно успяват да открият причинно-следствената връзка. Оказва се, че един от ключовете към това е пандемията от COVID-19. Така е, защото една четвърт от преболедувалите коронавирусната инфекция страдат от косопад. Очевидно загубата на коса се дължи не толкова на вируса SARS-Cov-2, а на нервното напрежение у хората по време на болестта, смятат специалистите.
За косата и начина, по който расте
Етапите на развитие на косата са три:
- фазата на растеж — анаген;
- фазата на покой — катаген;
- фазата на регресия на космения фоликул — телоген.
Първият етап (растежът) се характеризира с активното делене на стволовите клетки на космените фоликули и така се оформя косъма. Растежът спира. Идва време на покой, след който е ред на окапването на косата и на началото на нова фаза на растеж.
Когато човек е подложен на силен стрес, много голям процент от клетките преминават във фазата телоген. И това води до загубата на коса.
Проучването
За да установят каква е причината за явлението, учените от Харвардския университет провеждат опити с мишки. Те отстраняват надбъбречните жлези, отговорни за производството на хормоните на стреса. И първото, което виждат, е как гризачите спират да са нервни.
При нормални условия регенерацията на космените фоликули се забавя постепенно.
„Когато премахнахме хормоните на стреса, фазата на покой на стволовите клетки се съкрати значително и започна фазата на растеж, а космените фоликули бяха регенерирани.“, казва ръководителят на проекта проф. Я Чи Сю.
При мишките без надбъбречни жлези рязко спада и нивото на хормона на стреса — кортикостерон, а космените им фоликули навлизат във фазата на растеж три пъти по-често в сравнени с мишките от контролната група.
За да си изяснят връзката между хормоните на стреса и косопада учените използвали метода за редактиране на гените.
Оказва се, че в случая протеинът Gas6 играе ключова роля.
В бъдеще генната терапия може да забави и дори да предотврати косопада, появил се заради стреса, предполагат изследователите.
Основните изводи от изследването
Хормонът на стреса кортикостерон регулира спокойствието на стволовите клетки на космения фоликул (HFSC) и растежа на космите при мишки. При липсата на кортикостерон HFSC навлизат в значително повече кръгове от постоянния цикъл на регенерация. При хроничен стрес повишените нива на кортикостерон удължават спокойствието на космените фоликули и ги държат в продължителна фаза на покой.
Аргументи против
Разбира се, съществуват и аргументи против подобна теория. Ето някои от тях:
- Хормонът на стреса при мишките (кортикостерон) се различава от този при хората (кортизол).
- Тялото на гризачите работи различно и в момент на стрес цялата линия на косата може да бъде във фазата на регресия, докато при хората процесът на загуба е само в 10% от клетките.
- Очевидно ще бъде трудно да се въздейства едновременно върху всички косми чрез генна терапия. Изводът е, че екипът трябва да проучи връзката между стреса и косопада при хората.
Как да реагираме при косопад
Според специалистите ако косата започне да изтънява и да губим между 50 и 100 косъма дневно, е нужно да обърнем внимание и да потърсим съвет и консултация.
За щастие, има как да забавим регресията на фоликулите
Средиземноморска диета
Диета с високо съдържание на зеленчуци, плодове и билки намалява риска от изтъняване и косопад, показва проучване на италиански учени от 2018 г. Особено добри резултати се наблюдават при хората, които употребяват постоянно магданоз и босилек и хапват салати повече от три пъти седмично.
Растителни масла
Изследване от 1998 г. показва, че масло от кедър, лавандула и розмарин забавя регресията на фоликулите. За целта то се нанася върху кожата на главата. Помагат и маслата от мента и лимонена трева, както и зехтинът.
Витамини А и D
И двата витамина въздействат положително на здравата коса. Добре е да приемате по-често храни, които ги съдържат. Много витамин А има в морковите, тиквите, броколи, прасковите, пъпешите и спанака. Витамин D може да си набавите като хапвате сьомга и други мазни риби, дроб на треска и яйчен жълтък.
Намаляване на химическите вещества
Веществата, съдържащи се в продуктите за фиксация на косата като гелове, лакове и пяна, остават върху кожата на главата и запушват фоликулите, което пречи на косата да израсте. Подобни стилизиращи препарати могат да бъдат заменени с по-естествени и съдържащи по-малко вредни за косата вещества.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ГРЕЙПФРУТ 10 мл
ПРАНАРОМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ГРЕЙПФРУТ 10 мл
УРТИ КОМПЛЕКС ШАМПОАН 250 мл
НАТУРАЛНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 50 мл ЗДРАВНИЦА
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР ВИТАЛФАН ПРИ РЕАКЦИОНЕН КОСОПАД капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Косопад
- Какво лекува английската сол
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Миноксидил
- Дюля
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Използвайте коприва за предотвратяване на косопада и заздравяване на косата
- Кафяви водорасли
- Юка
Коментари към Учени от Харвард търсят отговор на въпроса как стресът и COVID-19 влияят на косата