Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Кръвен тест идентифицира лица с по-висок риск за суицидни намерения

Кръвен тест идентифицира лица с по-висок риск за суицидни намерения

от 08 яну 2024г.
Автор: д-р Камелия Соколова
Кръвен тест идентифицира лица с по-висок риск за суицидни намерения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учените откриха начин за идентифициране на пациентите с голямо депресивно разстройство, които са изложени на най-голям риск от суицидно поведение. Това е възможно на основа на кръвен тест, откриващ биологични маркери за суицидни мисли при хора, страдащи от депресия.

Данните са от изследване на учени от Калифорнийския университет в Сан Диего, които установяват тясна връзка между клетъчния метаболизъм и депресията. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Translational Psychiatry, 15 декември 2023г..

Основни факти от проучването

  • Идентифицирани са специфични метаболити в кръвта като биомаркери за депресия и повишен риск от самоубийство.
  • Установени са и полово базирани различия в метаболитното въздействие на депресията.
  • Предполага се ключово участие на митохондралната дисфункция в суицидните мисли.
  • Установените метаболитни нарушения могат да се използват за персонализиране на подходите за превенция и лечение.

Основания за изследователския интерес

Повечето хора с голямо депресивно разстройство се повлияват добре от медикаментозна и/или психотерапия. Но при 15% разстройството е рефрактерно на обичайно използваната терапия и повлияването му е слабо или никакво. При повечето пациенти с резистентна на лечение депресия се появяват суицидни мисли и 30% от тях правят опит за самоубийство поне веднъж в живота си.

>>> 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство

Учените са установили, че психичните заболявания, включително голямото депресивно разстройство засягат не само мозъчните функции, но и физически повлияват цялото тяло. „Психичните заболявания като депресията оказват въздействие и се движат далеч отвъд мозъка“, казва Robert Naviaux, професор в Катедрата по медицина, педиатрия и патология в Медицинския Университет на Сан Диего, и водещ участник в проучването.

И допълва: „Преди около десет години беше трудно да се изследва как химията на цялото тяло влияе върху поведението и състоянието на ума ни, но съвременните технологии, като метаболомиката, ни помагат да слушаме разговорите на клетките на родния им език, който е биохимията“.

В наши дни с възможностите на съвременните технологии, като метаболомиката, измерването на маркерите на клетъчния метаболизъм се превръща във важен подход за изследване на психичните заболявания и разработване на иновативни методи за тяхната диагностика, лечение и профилактика.

момиче в депресия при психиатър

Повече за проучването

Проучването включва 99 пациенти с рефрактерно на лечение голямо депресивно разстройство и суицидна идея (52 жени и 47 мъже) и 94 здрави контроли, съответстващи по възраст и пол на първата група. Средна възраст на участниците е 29 години.

Осъществена е насочена широкоспектърна метаболомика с измерване на 672 плазмени метаболита, 448 от които са открити и при мъже и жени. Сред стотици различни биохимикали, циркулиращи в кръвта на хора с депресия, бяха открити само пет, които могат да бъдат използвани като биомаркери за идентифициране на пациенти с депресия и суицидни мисли. Петте използвани метаболити са различни при мъже и жени. Фибробластният растежен фактор 21 (FGF21) и факторът на растежна диференциация 15 (GDF15) са измервани като биомаркери за митохондриална дисфункция.

Диагностичната точност на плазмената метаболомика е над 90%

Въпреки установените полови различия в метаболитните маркери, сигнализиращи за суицидна идея, има някои еднакви и при двата пола. Това са например увеличените биомаркери за митохондриална дисфункция, която възниква, когато функцията на тези основни клетъчни структури, произвеждащи енергия, е нарушена. Предишни проучвания свързват депресията с повишен оксидативен стрес в клетките, а новото в това проучване е асоциацията на редуктивния стрес с метаболитната характеристика на суицидните мисли. Това подчертава важността на изследването на биомаркери за митохондриалната дисфункция като предиктор на риска от самоубийство.

учен изследва кръв в лаборатория

Митохондриите произвеждат АТФ (аденозинтрифосфат), основното енергийно органично съединение на всички клетки. АТФ също е важна молекула за междуклетъчна комуникация и изследователите предполагат, че тази функция е дисрегулирана при хора със суицидни мисли.

„Когато АТФ е вътре в клетката, той действа като източник на енергия, но извън клетката е сигнал за опасност, който активира десетки защитни пътища в отговор на определен стрес.“, казва, един от аворите на публикацията.

„Предполагаме, че опитите за самоубийство може наистина да са част от по-голям физиологичен импулс за спиране на реакцията на стрес, която е станала непоносима на клетъчно ниво.“, добавя Naviaux.

>>> Мисли за самоубийство – кои са причините и кога да потърсите помощ

Седемдесет и пет процента от намерените метаболомни аномалии са индивидуализирани. В отделни индивиди са открити дефицити на CoQ10, флавин аденин динуклеотид (FAD), цитрулин, лутеин, карнитин или фолат. Голяма част от тези метаболити се предлагат като хранителни добавки, например карнитин, лутеин, CoQ10, и учените се интересуват от възможността персонализирано лечение с тези съставки да коригира метаболитните дефицити.

„Но нито един от тези метаболити не е магически куршум, който напълно ще обърне депресията на някого“, уточнява Naviaux
„Резултатите показват, че можем да работим, за да тласнем метаболизма в правилната посока и да помогнем на пациентите да реагират по-добре на лечението. В контекста на самоубийството това може да е достатъчно, за да попречи на хората да преминат този праг.“, допълва друг автор на проучването.

Пациент с депресия и лекар

В допълнение на възможността за индивидуализизане на терапията на депресията, изследването може да помогне на учените да създадат лекарства, повлияващи на митохондриалната дисфункция и така да лекуват депресията на метаболитно ниво. Това би могло да има широки последици за цялостното човешко здраве, като се има предвид, че много хронични заболявания са придружени от депресивни разстройства. Тези заболявания сами по себе си не са животозастрашаващи, освен ако не водят до мисли и действия за самоубийство. „Ако метаболомиката може да се използва за идентифициране на хората в най-голям риск, това в крайна сметка ще помогне да спасим повече животи“, считат изследователите.

Резултатите от проучването се добавят към нарастващия брой проучвания, които показват връзката между митохондриалната дисфункция, депресията и контрола на импулсите и самоубийството. Разработването на метаболитни интервенции за подобряване на лечението на тежкото депресивно разстройство може да се счита за разкрита нова изследователска цел.

Използваемостта на кръвните биомаркери, индикиращи повишен риск от мисли за самоубийство, трябва да бъдат потвърдени в по-нататъшни изследвания, но авторите на настоящото изследване се надяват, че техните открития един ден ще помогнат за спасяването на човешки животи.

Източник:

1 Metabolic Markers of Depression Identified
https://neurosciencenews.com/metabolic-marker-depression-25370/
2. Metabolic features of treatment-refractory major depressive disorder with suicidal ideation. Transl Psychiatry 13, 393 (2023).
https://doi.org/10.1038/s41398-023-02696-9

Още по темата:
  • Любовта към солариума може да бъде предвестник на депресия и самоубийство Любовта към солариума може да бъде предвестник на депресия и самоубийство
  • Неизвестността води до депресия Неизвестността води до депресия
  • Фармацевтите са изложени на повишен риск от самоубийство Фармацевтите са изложени на повишен риск от самоубийство
  • Проблемите със съня в детска възраст са свързани с повишен риск от самоубийство Проблемите със съня в детска възраст са свързани с повишен риск от самоубийство
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
14.95лв.

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА
13.90лв.

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА

БИСМУТУМ 9 CH
5.39лв.

БИСМУТУМ 9 CH

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 10 мл
7.90лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 10 мл

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
21.00лв.

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД

Коментари към Кръвен тест идентифицира лица с по-висок риск за суицидни намерения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кръвен тест идентифицира лица с по-висок риск за суицидни намерения
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:38
    Коментирайте "Кръвен тест идентифицира лица с по-висок риск за суицидни намерения"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Кодеин
  • Литий
  • Депресия
  • Флуоксетин
  • Лечение със сертралин
  • МАО-инхибитори
  • 5-хидрокситриптофан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Диагноза - висок холестерол, дефицит на вит. D и висок пролактин

преди 1181 дни, 5 часа и 30 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1273 дни, 6 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 5 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival