Неизвестността води до депресия
Според експерта, ако тази среда води до депресия, тя трябва да се смени, ако е възможно. Човек трябва да активира собствените си защитни сили - здравословен начин на живот, спортуване, рационално хранене, правилното редуване на сън - бодърстване, съветва специалистът.
Доц. Светлозар Хараланов поясни, че неизвестността води до чувство за безпомощност, което е в основата на депресията.
Жените са по-склонни и по-често развиват депресивни състояния, докато мъжете развиват по-тежки психиатрични заболявания, според националния консултант по психиатрия.
Смяната на сезоните и липсата на слънце при здрав човек не влияят депресиращо, понижава се само настроението и работоспособността, което е преодолимо, посочи доц. Хараланов. Това продължава 1-2 седмици, докато организмът се адаптира.
Ако депресивното състояние в периода на адаптацията продължи повече, може да се мисли за болестта депресия, отбелязва специалистът.
Според доц. Хараланов най-разпространените, най-честите опити за самоубийства са свързани с депресиите. По официалната статистика общо 11 646 българи са се самоубили или са починали от умишлено самонараняване от 2000 до 2010 г.
*В медицината декомпенсацията е състояние, при което орган или цял организъм не може да изпълнява нормалните си функции
Коментари към Неизвестността води до депресия