Къната може да предотврати появата на декубитални рани
Група изследователи предлагат използването на растението къна (Lawsonia inermis) като потенциално лечение на декубитални рани. Учени от Медицинските университети в Арак и Исфахан, Иран, смятат, че с помощта на това природно средство може да се облекчи болката и възпалението при пациентите със заболявания, които ограничават техните движения.
Какво представляват декубиталните рани?
Декубиталните рани (декубитус) представляват сериозен медицински проблем, който трудно се поддава на лечение. Тяхната поява се дължи на притискане, опъване и протриване на кожата при залежаване и/или обездвижване, което нарушава кръвоснабдяването в притиснатата област на тялото, причиняващо некроза на околните тъкани и поява на декубитална рана.
Хората, страдащи от заболявания или състояния, които ги ограничават в техните движения, трудно се възстановяват и са по-склонни към появата на декубитални рани. Ако не бъдат лекувани, язвите могат да доведат до по-големи усложнения и дори да увеличат смъртността сред пациентите до 55 на сто.
Тези локални увреждания на кожата обикновено се срещат в областта на бедрата, гърба, задните части и глезените. По-често се получават при болни в напреднала възраст, които имат ограничена подвижност и не могат да променят позициите си, за да облекчат натиска. Също така и при хора, които са принудени дълго време да прекарат на легло. Лечението на декубиталните рани трябва да започне навреме, за да се избегнат усложнения като сепсис, рак и инфекции.
Основен метод за справяне с това състояние е неговата профилактика, която се изразява в честа промяна на позицията на тялото при неподвижните пациенти или използването на специален дюшек. Специалистите препоръчват и извършването на всекидневни масажи на всички части на тялото, за да се подобри кръвоснабдяването им чрез изпълването на кожата с кръв (хиперемия).
Къната предотвратява появата на декубитални рани
За да проучат потенциалния ефект на къната за предотвратяване на появата на декубитални рани, изследователите извършват рандомизирано клинично проучване, в което взимат участие 80 души от отделения за интензивни грижи.
Къната е известна повече като багрилно вещество. Но тя има още противовъзпалителни, аналгетични, антиоксидантни, противоракови и антимикробни свойства. Съдържа фенолни съединения, флавоноиди, терпеноиди и алкалоиди. Традиционно къната се използва за лечение на кожни и други заболявания, което е и основната причина учените да я включат в настоящото проучване.
За по-обстойно проучване на ефектите от растението специалистите създават смес от къна на прах и вода в съотношение 1:10. С готовата смес изследователите разтриват кръста или частта долу ниско между бедрените кости на част от доброволците, след което изплакват с топла вода.
За да се прецени дали пациентът развива ранни симптоми на декубитална язва, учените измерват температурата на конкретната част от тялото и я сравняват с телесната температура. Проучването продължава една седмица, като всеки ден са извършвани подобни разтривки с къна.
Резултатите показват, че Lawsonia inermis ефективно предотвратява появата на декубитални рани при обездвижени хора. Изследователите споделят, че по време на проучването само един пациент развива подобни язви след прилагането на къна, докато в контролната група те се появяват при 6-ма болни.
Заключението на учените е, че къната може да се използва като безопасно, ефективно и по-евтино средство за превантивна терапия на декубитални рани. Проучването им е публикувано в “Journal of Evidence-Based Integrative Medicine”.
naturalnews.com, flickr.com
Коментари към Къната може да предотврати появата на декубитални рани