Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Къде да изхвърляме лекарствата с изтекъл срок на годност

Къде да изхвърляме лекарствата с изтекъл срок на годност

от 01 окт 2024г., обновено на 03 окт 2024г.
Автор: Гергана Караилиева
Къде да изхвърляме лекарствата с изтекъл срок на годност - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Гражданите трябва да изхвърлят лекарствата с изтекъл срок на годност в специални контейнери. 
  • В България ангажимент към осигуряването на мобилни центрове за опасни отпадъци имат общините.
  • Опасно за хората и за природата е лекарствата с изтекъл срок или вече ненужните да бъдат хвърляни в кофите за смет или в канализационната мрежа.
  • В повечето от страните в Европа тези лекарства се връщат в аптеките.

Какво се прави с лекарствата с изтекъл срок на годност – въпрос, който със сигурност си задават мнозина. И ако това е ясно за аптеки, болници, медицински центрове и въобще здравни заведения, в които има медикаменти, не е така, когато става дума за гражданите. Повечето дори не се замислят и най-често просто изхвърлят вече ненужното или с изтекъл срок лекарство в коша за смет. Това е не само неправилно, но и опасно. Защото може да попадне в ръцете на хора, които без да се замислят ще решат да пият „безплатни“ лекарства. Опасно е още, защото нанася поражения на околната среда, особено ако е изхвърлено в канализацията.

Законодателният хаос у нас през годините

Години наред здравните власти се лутат от едно към друго, като в повечето от случаите предложенията не са работещи.

Например, в проект от 2012-а на здравното министерство се предлага хората да връщат лекарствата с изтекъл срок на годност единствено в аптеката, от която са ги закупили, при това като представят касовата бележка. Министърът на здравеопазването по това време д-р Стефан Константинов коментира тогава, че няма как да се изисква касова бележка.

И това е логично, защото едва ли има човек, който да пази подобни бележки с години.

Шест години по-късно, през 2018 г., здравните власти стигат до идеята, че закупените от гражданите лекарства с изтекъл срок на годност или вече неизползвани са битови отпадъци. Това означа, че трябва да бъдат изхвърляни по реда, определен от всяка община. Като единствено опасни се определят цитостатичните и цитотоксични лекарства, за чието изхвърляне има определен ред. Тази промяна в нормативната уредба не е приета.

Сега отговорността за събирането на лекарствата с изтекъл срок на годност, които представляват опасни отпадъци, е на общините. Старите лекарства са предмет на наредба на Министерството на здравеопазването, която препраща към общинските наредби за събиране на отпадъци. Местната власт определя реда, по който става както събирането, така и унищожаването на тези медикаменти.

Самото събиране и унищожаване на лекарствата с изтекъл срок на годност се осъществява от специални фирми, които имат подписан договор за подобен вид дейност с Министерството на здравеопазването.

мобилен център за лекарства с изтекъл срок на годност

Проблемът е, че не във всяка община е създадена подобна организация, а в повечето от останалите става дума за кампании, които се реализират два или три пъти в годината. Сред изключенията е община Бургас, където са разположени специални и трайни контейнери за събирането на лекарствата с изтекъл срок на годност, тоест, по всяко време на годината хората могат да се възползват от услугата.

През 2022 г. общините Русе и Карнобат също създават мобилни центрове за опасни отпадъци, които работят от понеделник до петък. Те са по европейски проекти и дават възможност на хората да се освободят от множество опасни отпадъци, сред които са и медикаментите с изтекъл срок на годност.

В София, Пловдив, Велико Търново и други областни градове повече от десетилетие организират мобилни центрове няколко пъти в годината.

лекарства с изтекъл срок на годност

Предложения, които не са особено смислени, колебания, множество неясноти. Всичко това обърква. Законодателната несигурност кара хората да се чудят какво да правят. И най-често просто да прибягнат до най-лесното и да изхвърлят лекарствата в кофата за смет, в тоалетната или в канализацията. А това със сигурност е както грешно, така и опасно.

Неслучайно едно от решенията на Фармацевтичната група на Европейския съюз е, че лекарствените отпадъци не могат да се изхвърлят заедно с битовите, защото когато попаднат в почвата или водата могат да имат отрицателно въздействие върху екосистемата.

Проблемът е сериозен и не бива да бъде подценяван.

Както коментира магистър-фармацевтът Радослав Курдов, председател на Регионалната фармацевтична колегия в Стара Загора, ситуацията се усложнява, защото: „Не става дума само лекарствата с изтекъл срок на годност. В последните години се увеличи сериозно употребата на готови инжекционни форми. Това са всички нискомолекулни хепарини и почти всички инсулини. Те представляват също вид опасен отпадък и е недопустимо да бъдат изхвърлени при битовия. Расте и употребата на еднодозовите ихалаторни форми, които също са специален отпадък.“

боклук

Курдов е убеден, че начините за изхвърляне на лекарства с изтекъл срок са ясно регламентирани, но трябва да бъде пояснено допълнително особено за гражданите, за да не се чудят и лутат.

 >>> Опасно ли е да приемаме лекарства с изтекъл срок на годност

Важно е да се отбележи още, че унищожаването на медикаментите е задача единствено на фирмите, които притежават лиценз за събирането, пренасянето и унищожаването на лекарства, медицински изделия и хранителни добавки. В България има достатъчно компании, специализирани в тази област, така че е въпрос на желание и воля да се решат този вид проблеми от страна на общините. И разбира се, на по-голяма информираност, за да знаят хората какво точно да направят, но и какви са последиците от безразборното и безконтролно изхвърляне на лекарства.

Как е решен въпросът в други страни

В Европейския съюз изхвърлянето на фармацевтични отпадъци трябва да бъде задължително разделно и да се извършва в специално обособени за целта места. Според законодателната рамка на ЕС това се отнася за всички лекарства, независимо дали са определени като опасен отпадък, или не.

Франция

По данни на здравните власти всяка година във Франция има над 13 000 тона лекарства с изтекъл срок на годност. В страната е практика тези медикаменти да се предават в аптеките. Над 70% от този вид лекарства биват приемани всяка година от фармацевтите и предоставяни за унищожаване.

Испания

В Испания практиката е същата. Хората предоставят лекарствата с изтекъл срок в аптеките. Организацията с нестопанска цел SIGRE отговаря за правилното управление на отпадъците от лекарства и опаковки от домовете на хората. Тя работи от 2001 г. и е резултат от сътрудничеството между фармацевтичната индустрия, аптеките и компаниите за разпространение на фармацевтични продукти. Над 22 100 аптеки в Испания са част от SIGRE.

Италия

Италианците също разчитат на аптеките, за да оставят там лекарствата с изтекъл срок на годност. Няколко проучвания, осъществени през 2023 г. в страната показват, че един от двама италианци знае за съществуването на специални контейнери в аптеките. В същото време обаче 70% не са наясно какво точно могат и трябва да изхвърлят. Затова и в страната започва информационна кампания, чиято задача е и да съобщи, но и да образова гражданите за правилното изхвърляне на лекарствата с изтекъл срок на годност.

лекарства с изтекъл срок на годност

По данни на Асоциацията на хората с ревматични заболявания едва четирима от десет души изхвърлят правилно медикаментите. Или както казва председателката на Асоциацията Антонела Челано, останалите шестима просто хвърлят торбичката в коша за смет. „Италианците не проверяват предварително дали вече не разполагат с изписаното им лекарство в дома си. Има огромна злоупотреба с антибиотици и противовъзпалителни лекарства“, казва тя.

Унгария

От началото на 2024 г. унгарците могат да се освободят от лекарствата с изтекъл срок на годност или вече ненужните им в контейнери, поставени в държавните и частни болници и здравни центрове. Новата норма е в сила от януари 2024-а, но методическите правила са от април. Контейнерите са поставени на лесно достъпни места, нужно е да има камери, за да бъдат наблюдавани от охраната. Остава в сила и възможността да се оставят в аптеките.

Румъния

В съседна Румъния лекарствата с изтекъл срок и тези, които вече не се използват, се предават в аптеките, а от 1 януари 2024 г. могат да бъдат събирани и в болниците. Законовите разпоредби са част от Закон № 95 за здравната реформа. Решението е свързано с желанието да се реши проблемът с този вид медикаменти и да се прекрати изхвърлянето им в боклука. Официалните данни показват, че близо 1500 тона такива лекарства в Румъния са открити в сметищата, откъдето се просмукват в почвата и водата.

Индия

Според правилата в Индия ненужните и с изтекъл срок медикаменти могат да бъдат предадени на местната администрация. Има специални програми за връщането им, с които хората могат да се запознаят, както и могат да потърсят информация от фармацевтите.

лекарства с изтекъл срок на годност

Любопитното е, че ако в района, където живеят няма подобна програма, то съветът е да унищожат лекарствата в дома си. За целта трябва да смесят таблетките с чаени листа, да ги поставят в найлонов плик, който да затворят добре и едва тогава да ги изхвърлят в коша за смет, но в никакъв случай на открито. Съществува и специален уебсайт, където индийците могат да получат точна информация като въведат името на лекарството.

Възможно ли е въпреки изтеклия срок на годност, лекарствата да са ефективни

Това е друг акцент по темата за лекарствата с изтекъл срок на годност.

На 19 септември 2024-а UFC-Que Choisir (френска Асоциация на потребителите) публикува резултатите от проучване, според което осем от десет лекарства с изтекъл срок на годност остават ефективни 90%. От Асоциацията определят това като „истинско екологично, икономическо и здравно разхищение“ и заявяват, че ще поискат от Националната агенция за безопасност на лекарствата да приложи набор от мерки за ограничаване на разхищението на лекарства.

За целта на проучването UFC-Que Choisir изследва количествата активни вещества в 30 кутии с таблетки, капсули и сашета парацетамол и ибупрофен с изтекъл срок на годност.

Подробно са анализирани 20 таблетки, капсули и сашета парацетамол, чийто срок на годност е от 1992-а до 2023-а, и по 10 ибупрофен с изтекъл срок на годност между 2005-а и март 2024 г. Резултатите показват, че „само три проби от всяка група съдържат по-малко от 90% от показаното количество активна съставка, например, по-малко от 900 мг парацетамол.“ Най-лошите резултати са 84% за парацетамол, чийто срок на годност е до 2018 г. и 82% за ибупрофен със срок на годност до 2022 г.

лекарства с изтекъл срок на годност

От Асоциацията уточняват, че за Европа съдържанието на активната съставка трябва да бъде между 95% и 105% през целия срок на годност и допълват, че в САЩ прагът е 90%.

Тестват и парацетамол, чийто срок на годност е изтекъл преди шест години. Лекарството е било в джоба на туристическа чанта, с която е пътувано дълго при високи и ниски температури, проливни дъждове, буря, а след това чантата е била във влажна изба. Резултат е съдържание на 100% активно вещество.

„Констатациите са особено тревожни, защото изхвърлянето на ефективни лекарства с иначе изтекъл срок на годност, има последици. И те са преди всичко икономически – по-бързо обновяване на лекарствата, което е разход за здравните осигуровки, системата на здравеопазването и пациентите“, коментират от Асоциацията на потребителите и допълват, че е крайно време за промяна и затова да има по-малко рестрикции от страна на Агенцията по лекарствата, както и производителите да преосмислят трайността на произвежданите от тях лекарства.

Източник:
  • https://www.quechoisir.org/
  • https://www.amarujala.com/
  • https://www.reginamaria.ro/
  • https://maszol.ro/
  • https://www.nonsprecare.it/
  • https://sigre.es/
  • https://obshtinaruse.bg/
  • https://www.burgas.bg/
Още по темата:
  • Над 50% от родителите съхраняват лекарства с изтекъл срок на годност у дома Над 50% от родителите съхраняват лекарства с изтекъл срок на годност у дома
  • Опасно ли е да приемаме лекарства с изтекъл срок на годност Опасно ли е да приемаме лекарства с изтекъл срок на годност
5.0/5 1 оценка

Коментари към Къде да изхвърляме лекарствата с изтекъл срок на годност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Къде да изхвърляме лекарствата с изтекъл срок на годност
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:33
    Коментирайте "Къде да изхвърляме лекарствата с изтекъл срок на годност"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Опасно ли е да приемаме лекарства с изтекъл срок на годност
  • Над 50% от родителите съхраняват лекарства с изтекъл срок на годност у дома
  • Какво правите с изтеклите от годност/ненужни лекарства?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 1816 дни, 25 мин.

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1923 дни, 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 37 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 15 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 34 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Какво правите с изтеклите от годност/ненужни лекарства? Какво правите с изтеклите от годност/ненужни лекарства?

Какво правите с изтеклите от годност/ненужни лекарства?

от 25 май 2015г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival