Над 50% от родителите съхраняват лекарства с изтекъл срок на годност у дома
Национално проучване на Университета в Мичиган, САЩ, разкрива, че в много домове се съхраняват лекарства с рецепта и такива с изтекъл срок на годност, което представлява риск за здравето на децата. Също така над половината от родителите споделят, че в домовете си имат налични остатъци от предписани лекарства.
„Открихме, че е обичайно родителите да съхраняват лекарства дълго след като срокът им на годност е изтекъл или вече не са необходими, което създава ненужен здравен риск за децата.“, коментира Сара Кларк от Университета в Мичиган. „Случаите на непреднамерени отравяния са по-чести при по-малките деца, докато при по-големите достъпът до тези лекарства носи риск от експерименти или друга умишлена злоупотреба.“
Проучването
Националното представително проучване се основава на 2023 родители на деца до 18-годишна възраст, които са анкетирани в периода от август до септември 2022 г.
По-малко от половината смятат, че лекарствата без рецепта са по-малко ефективни след изтичане на срока им на годност, докато всеки пети родител е на мнение, че приемът им не е безопасен.
„Родителите може да не знаят, че лекарствата са с изтекъл срок на годност, докато те или децата им не се разболеят.“, казва Кларк. „В такъв момент те трябва да решат дали да дадат лекарството на детето си или да купят нова опаковка.“
Проучването установява също, че над една трета от родителите смятат, че не е добре да се дават лекарства с изтекъл срок на годност на децата. Въпреки това един на всеки трима вярва, че не съществува риск до три месеца след изтичане на срока на годност, а приблизително същия брой смятат, че могат да се използват дори след шест месеца или повече.
„Срокът на годност е гаранцията на производителя, че лекарството е напълно безопасно и ефективно през този период. С течение на времето обаче медикаментите губят своята ефективност.“, казва Кларк. „Родителите, които обмислят дали да дадат лекарства с отдавна изтекъл срок на годност, трябва да се запитат как те ще подействат.“
Правилно изхвърляне на лекарства
Над трима на всеки петима родители споделят, че са по-внимателни при изхвърлянето на остатъците от лекарства, отпускани с рецепта, отколкото тези без рецепта. Повечето също вярват, че е важно да се изхвърлят правилно медикаментите с изтекъл срок на годност, за да се предотврати употребата им от деца, както и да се защити околната среда.
>>> Антибиотиците, открити в световните реки, надвишават безопасните нива
Все пак много родители не знаят как да ги изхвърлят правилно. Близо три четвърти споделят, че не знаят кои лекарства трябва да се смесят с утайка от кафе, а един на всеки седем изхвърля лекарствата в тоалетната.
Най-безопасният избор, коментира Кларк, е да се оставят на място за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност в лекарски кабинет, аптека или болница.
„Неизползваните лекарства с изтекъл срок на годност са проблем за обществената безопасност и представляват риск за здравето на децата.“, казва Кларк. „Важно е родителите да ги изхвърлят правилно, когато вече не са необходими, за да се намалят рисковете за здравето на децата, както и отрицателното въздействие върху околната среда.“
Как да предпазите децата
- Ограничете количеството лекарства, съхранявани в дома си. Избягвайте да купувате лекарства без рецепта в количества, по-големи от нуждите на вашето семейство. За лекарства, предписани за употреба при необходимост, като например болкоуспокояващи, обмислете да изпълните само част от рецептата и си купете допълнителни дози само ако е необходимо.
- Съхранявайте лекарствата с и без рецепта в оригиналната им опаковка, която включва информация за дозировката и срока на годност. Проверявайте сроковете на годност на лекарствата без рецепта на вашите деца два пъти годишно, особено преди сезона на алергиите и/или грипа.
- Заключете или наблюдавайте определени лекарства, с които може да се злоупотреби, включително медикаменти за болка или сън, особено при наличието на по-големи деца.
- Изхвърлете безопасно неизползваните лекарства и тези с изтекъл срок на годност на обозначените места.
- Избягвайте изхвърлянето на лекарства с изтекъл срок на годност в тоалетната или мивката, тъй като може да попадне във водоснабдяването и да ви изложи на химикали в питейната вода.
Nearly half of parents have leftover prescription medications at home: https://medicalxpress.com/news/2022-10-parents-leftover-prescription-medications-home
Коментари към Над 50% от родителите съхраняват лекарства с изтекъл срок на годност у дома