Опасно ли е да приемаме лекарства с изтекъл срок на годност
Темата за годността на лекарствата е важна и поставя множество въпроси, на които хората търсят отговор. Един от най-важните е, доколко е безопасен приемът на лекарства с изтекъл срок на годност. Но какво представлява този срок при медикаментите, какво означава, че той е изтекъл и как трябва да действаме.
Срокът на годност на лекарствените продукти
Срокът на годност показва ясно докога медикаментът може да се използва и дава гаранция за неговата ефективност и безопасност. Нуждата от срок на годност е регламентирана законово, а за спазването й се следи от здравните власти. В България това е ангажимент на регионалните здравни инспекции и на Изпълнителната агенция по лекарствата.
В Закона за лекарствата в хуманната медицина, който е в сила от 13 април 2007 г. и с последни изменения от 1 май 2024 г., и в неговия член 7, алинея 2, е посочено, че се „забраняват вносът, търговията, лечението, профилактиката и диагностиката с лекарствени продукти с изтекъл срок на годност.“
За да бъде определен срокът на годност, се извършват проучвания. Специфичните качествени характеристики на всяко лекарство са обобщени в така наречената спецификация, в която се определя и до каква степен съдържанието на активната съставка може да се намали, за да може посочената ефективност да е напълно гарантирана.
Съществуват международни указания, които уточняват всички подробности, свързани с проучванията за срока на годност на лекарствата. Важно е изследванията да бъдат извършвани в реални условия, което обикновено е при 25 градуса по Целзий и при 60% относителна влажност.
След тези тестове се определя срокът на годност и се изготвят инструкциите за съхранение. Следва одобрение от здравните власти. Срокът и подробните инструкции биват посочени в кратката характеристика на лекарствения продукт и в листовката. Същото се поставя и на етикета на опаковката.
Три са основните фактори, които могат да повлияят отрицателно върху срока на годност на лекарството:
- високи температури;
- висока влажност;
- светлина.
Затова е добре медикаментите да се съхраняват в по-хладни помещения и в никакъв случай в банята, както се практикува често. За повечето няма проблем да бъдат на температура до 25 градуса, в хладилник се поставят единствено онези, за които това е посочено в листовката. Това е важно, защото без изрична необходимост, съхранението в хладилник може да доведе до понижаване на качеството.
Важно е да се знае още, че съществуват няколко различни означения върху лекарствените продукти и всяко от тях има своя смисъл и отношение към сроковете на годност на медикаментите.
Срок на годност
Когато е посочен срок на годност, това означава, че след месеца, в който той е изтекъл, лекарството не бива да се пие, защото няма гаранция, че продължава да е ефективно или безопасно. Както подчертават специалистите, медикаментите, които съдържат консерванти е възможно да не са безопасни след изтичането на срока.
Използвай до
Когато вместо срок на годност е поставен надписът „Използвай до“, това означава, че не трябва да приемате лекарството след тази дата.
Както „срок на годност“, така и „използвай до“ са сходни, но не означават едно и също.
Съществуват лекарствени продукти, които имат много кратък период на годност. Това са капките за очи и приготвените от фармацевтите антибиотични смеси. В тези случаи трябва да изпълняват стриктно насоките на лекаря и на фармацевта.
Може ли да се приема медикамент след изтичането на срока му за годност
Здравните експерти са категорични, че единствените случаи, в които напълно спокойно бихте могли да пиете лекарство след изтичането на срока му за годност е, при условие, че медицинска комисия препоръчва, че то продължава да е безопасно. Във всички останали случаи по-добрият вариант е да избягвате употребата му.
И ако приемът на витамин С или на ибупрофен, чийто срок е изтекъл, е донякъде възможно, то използването на инсулин или нитроглицерин, например, е недопустимо.
>>> Над 50% от родителите съхраняват лекарства с изтекъл срок на годност у дома
Ако човек приеме лекарство с изтекъл срок, не бива да се страхува. Вероятността за сериозни вреди е минимална, но все пак е добре да следи състоянието си за необичайни симптоми или реакции, при наличието на които трябва веднага да се потърси съвет от лекар.
Лекарите съветват още никога да не се презапасяваме и да не купуваме голям брой лекарства, както и редовно да се преглежда домашната аптечка и да премахваме всички с изтекъл срок.
Отговорността
Производителите на лекарства носят своята отговорност, като поставят срок на годност, което показва ясно докога лекарството трябва да се приема и че след този срок най-вече неговата ефикасност намалява. Това важи в пълна сила за всички медикаменти, които са без лекарско предписание. При изписаните от лекар нещата са по-различни, тъй като след време може не само да не са ефективни, но и да не са безопасни.
Специалистите признават, че няма универсален начин, по който да се определи кога точно едно лекарство спира да бъде ефективно и безопасно. Затова е важно хората да бъдат внимателни, но и отговорни. Това означава не само да прочетат указанията за употреба, но и да видят срока на годност особено на лекарствата, които са без рецепта.
Добре е редовно да се проверява домашната аптечка и от нея да се премахнат лекарствата, чийто срок за годност е изтекъл, както е добре по-често да се търсят съветите на лекари и фармацевти.
Коментари към Опасно ли е да приемаме лекарства с изтекъл срок на годност