Лекува ли се деформацията на големите пръсти на крака?
Деформацията в основата на големия пръст (палеца) на ходилото е едно от най-често срещаните ортопедични заболявания на ходилото. Известна е като халукс валгус или бунион. Изразява се в изкривяване на палеца към останалите пръсти и повдигането им, болезнено подуване в основата на палеца (бурсит, бунион) и поява на силно болезнени мазоли по пръстите и ходилото.
Деформацията се среща и при млади хора, но е по-честа в напреднала възраст. Отначало измененията са козметични, но с напредването на деформацията се появяват силни болки, които затрудняват ходенето на болния и причиняват сериозен дискомфорт.
При постепенното си отклоняване навън палецът на ходилото повдига останалите пръсти, от вътрешната му страна се натрупва кост, а меките тъкани върху нея се възпаляват - това е т.нар. бурсит или бунион (възпаление на намиращата се върху костта мекотъканна торбичка). Впоследствие се появяват силно болезнени мазоли както върху вътрешната страна на палеца, така и по гърба на повдигнатите съседни пръсти.
Деформацията може да се дължи на дисбаланс на меките тъкани, както и на вродени или придобити костни изменения. Оплакванията на пациентите са дългогодишни и поставянето на диагнозата не е трудно. Определянето на причините за поява на халукс валгус (бунион) обаче изисква преглед при специалист по заболяванията на ходилото.
За облекчаване на оплакванията и първоначално лечение на буниона на палеца на ходилото препоръчваме прием и локално приложение на обезболяващи средства. От основно значение при неоперативното лечение на заболяването са носенето на удобни обувки и поставянето на възглавнички върху подутината, а за жените - и избягването на ходене на високи токчета. В началните стадии на заболяването коригирането на напречния свод на ходилото с ортопедични подложки и използването на приспособления за раздалечаване на пръстите на ходилото (сепаратори) облекчават оплакванията.
При напреднало заболяване обаче тези мерки дават частичен и временен ефект. Освен това шинирането на палеца понякога затруднява носенето на обувки. При напреднали случаи се препоръчва оперативна корекция на деформацията. В зависимост от вида на деформацията и причините й се използват различни хирургични техники. Възстановяването след операцията е около два месеца. Понякога в постоперативния период може да се наложи използване на ортопедична обувка или помощни средства за ходене.
Доц. Пламен Кинов, дм, Клиника по ортопедия и травматология в Университетска болница "Царица Иоанна - ИСУЛ"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕРКЕМАН РАЗДЕЛИТЕЛ ЗА ПРЪСТИ 8130
БЕРКЕМАН НОЩНА ШИНА ЗА ПРЪСТ ЧУКЧЕ 8140
ВАРИТЕКС СИЛИКОНОВ РАЗДЕЛИТЕЛ ЗА ПРЪСТИ - ПЪНЧЕ 545
ВАРИТЕКС СИЛИКОНОВ РАЗДЕЛИТЕЛ ЗА ПРЪСТИ - НАПРЪСТНИК 548
ВАРИТЕКС СИЛИКОНОВ ПРОТЕКТОР ЗА ПАЛЕЦА НА КРАКА 550
ПЕДАГ 271 РАЗДЕЛИТЕЛ ЗА КОКАЛЧЕ L/XL
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение на синузит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Болка и подуване в големия пръст на крака
- Лечение при панкреатит
- Лечение при краста
- Лечение при ларингит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Домашни средства срещу студените ръце и крака
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лекарства за щитовидната жлеза
Коментари към Лекува ли се деформацията на големите пръсти на крака?