Лятото - сезонът на чревните инфекции
Причина за хранителните отравяния могат да станат токсините, които са попаднали в хранителните продукти в процеса на тяхното производство (например нитрати, прилагани за ускорено узряване на плодовете). В храната могат също да се съдържат токсини от техногенен характер, натрупващи се в резултат на отравяне на околната среда с промишлени отпадъци (например морски продукти, уловени в екологично замърсени райони, предизвикват болест под названието "сигуатера"). Разбираемо е, че в тези случаи доброкачествената храна се определя от наличието и количеството в нея на вредни за здравето вещества.
Друга голяма група хранителни отравяния образуват заболяванията, причина за развитието, на които са токсините, отделяни от микроорганизмите, попаднали в хранителните продукти в резултат на неправилното им съхраняване или нарушаването на технологията на обработка. Попадайки в човешкия организъм, те бързо - понякога след няколко минути - оказват неблагоприятното си въздействие.
Към най-разпространените хранителни токсикоинфекции се отнасят ботулизмът и отравянето със стафилококов токсин. Накрая, третата група - това са чревните инфекции - остри инфекциозни заболявания с бактериална, вирусна или протозойна природа. Сред тях най-често се срещат дизентерията и салмонелозата.
Тези инфекции се различават от хранителните токсикоинфекции с това, че в хранителния продукт има малко малко токсини и много от най-болестотворните микроби.
Симптомите на болестта
За преобладаващия брой чревни инфекции са характерни наличието на т. нар диариен синдром, признаци на интоксикация (обща слабост, гадене, повръщане, главоболие, чувство на отпадналост), пристьпни болки в коремната област, а също повишаване на телесната температура, понякога с тръпки. За хранителните токсикоинфекции са характерни същите симптоми със само една разлика - телесната температура при тези заболявания обикновено не се повишава. Често, особено в началото на болестта, когато признаците на инфекцията още не са достатъчно ясни, тя лесно може да бъде объркана с други заболявания, например с обостряне на хроничен панкреатит, апандисит. Затова при първите признаци на подобен род неразположения е необходима незабавна консултация с лекар.
Преди да е дошъл лекарят
В първите часове на заболяването най-голям ефект дава промиването на стомаха, което се прави за отстраняване от организма на инфектираната храна и нейните токсини. Но при гадене и повръщане тази процедура може да се отложи за по-късен етап. Промиването се провежда с топъл слаборозов разтвор на калиев перманганат, като на болния се дава толкова течност, колкото може да изпие (на дете - в съответствие с обема на едно хранене съгласно възрастта). След това, ако не възниква повръщане, то се предизвиква, като се натиска основата на езика на пострадалия. Описаното действие се повтаря, докато не започне да се оттича чиста вода.
Залог за успешно лечение на всяка чревна инфекция е попълването на загубите от течности и минерални соли.
При невъзможност да бъдат приготвени солеви разтвори от готови препарати може да се възползвате от продуктите, които са във всеки дом: на литър вода е нужно да се вземат 3/4 чаени лъжички готварска сол, 1/2 чаена лъжичка сода за хляб, 8 чаени лъжички захар. В този разтвор може да се добави 1 чаша портокалов сок. Полезно е да се пие минерална вода, но да не е газирана. За да не се допусне обезводняване на организма, необходимо е да се употребява приблизително по половин чаша течност на всеки 20-30 минути, изпивайки я на малки глътки.
Запомнете, че количеството на консумираните течности трябва с един и половина пъти да надвишава тяхната загуба.
ЛЕЧЕНИЕ
Към повечето чревни инфекции, а още повече към хранителните токсикоинфекции, имунитет не се развива. С други думи, съществува възможност да бъдат преболедувани нееднократно. Понякога след като изчезнат симптомите на болестта, след известно време се появяват отново. Това се случва, когато инфекцията е недолекувана или е лекувана неправилно. Но не винаги липсата на прояви на болестта означава оздравяване, тъй като болестотворният микроб може да се запази в организма и без да представлява опасност за неговия носител да направи този човек потенциално опасен за околните.
Всяка чревна инфекция или хранителна токсикоинфекция изисква адекватно лечение. Поради това дори в случаите, когато заболяването протича в лека форма, е необходима консултацията с лекар - това позволява да се установи точната диагноза, да се изработи вярната терапевтична тактика и да се определят мерките за по-нататъшната рехабилитация.
Пълното оздравяване обикновено настъпва след 1-2 месеца от началото на болестта.
Коментари към Лятото - сезонът на чревните инфекции