Математическите формули и изкуството активират едни и същи области в мозъка
Математическите формули и заниманията с изкуство активират едни и същи области в мозъка според учените.
За тези, които се занимават с точната наука професионално, формулите са своеобразно произведение на изкуството.
На тази база е извършено и новото проучване на учените от Университета в Лондон, Великобритания. Изследователите разкриват, че при професионалните математици, докато решават формули, се повишава активността на мозъчните участъци, които отговарят за емоционалното състояние при наблюдение на произведения на изкуството.
Резултатите дават основание да се смята, че едни и същи области на мозъка се активират и от формулите, и от изкуството. По тези причини нерядко се случва и професионални математици, описващи работата си да използват емоционални изрази, сравнявайки формулите с най-велики творби на изкуството.
Данните от проучването потвърждават това, въпреки че изкуството и математиката на пръв поглед са абсолютни противоположности. В първия случай с формулите оценяването става въз основа на сетивен опит, а в другия случай - с изкуството, оценката е вече на базата на когнитивно усещане.
По време на проучването изследователите са тествали 60 математици, на възраст между 22 и 32 години. На доброволците е предложено да оценят, според личните си усещания, красотата на близо 60 формули, като им поставят оценки от -5 (грозно) до +5 (отлично).
Участниците в проучването обявили за най-красиви формули Теоремата на Питагор, уравненията на Коши, Риман и на Ойлер.
Някои от доброволците дори сравнили красотата им с монолог от трагедията "Хамлет" на Уилям Шекспир, като пояснили, че предизвикват в тях усещане за наслада.
Две седмици по-късно математиците отново трябвало да разгледат избраните математически формули, като през това време мозъкът им бил наблюдаван с функционален магнитен резонанс. Оказало се, че при разглеждане на "красивите", според тях формули, в мозъчната им кора се активирал силно районът, отговарящ за емоционалното състояние на човек.
Ръководителят на изследването, д-р Семир Зеки, потвърдил с получените резултати, че професионалните математици усещат формулите като вид най-чиста красота.
За тях чувството за красивото се пораждало от симетрията и простотата на формулата, отразяваща неоспорима истина.
Нивото на активност на изследваните области на мозъка е силно свързано с това как работи мисловната дейност при човек, дори и когато става въпрос за напълно абстрактни неща.
"Това откритие може да помогне в изучаването на естетиката, като даде отговор на въпроса дали естетическо преживяване може да се измери", смятат учените.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
МАТЕМАТИКА ЗА МАЙНКРАФТЪРИ: 10-11 ГОДИНИ - ЕГМОНТ
БИГДЖИГС ТАБЛИЦА ЗА УМНОЖЕНИЕ BJ538
МАТЕМАТИКА ЗА МАЙНКРАФТЪРИ: 9-10 ГОДИНИ - ЕГМОНТ
БИГДЖИГС МАГНИТНИ ЦИФРИ И СИМВОЛИ - 56 части BJ266
МАТЕМАТИКА ЗА МАЙНКРАФТЪРИ: 11-12 ГОДИНИ - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Раздвижете мозъка си с 10 задачки-закачки с кибритени клечки
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- 25 интересни картини, създадени от най-обикновени камъчета
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Черимоя
- Перила
Коментари към Математическите формули и изкуството активират едни и същи области в мозъка