Медът - незаменима вкусотия и лекарство
Целебната му сила е известна още от древността: той не дразни стомаха и се усвоява лесно от организма, помага при редица заболявания и успокоява нервната система.
В действителност медът е незаменима храна в ежедневното меню на човека. И това се дължи най-вече на забележителния му състав: витамини от групите А, В, С, К, Е, органични киселини, ензимите инвертаза, липаза и много химични елементи, които се срещат в кръвта в съвсем малки количества.
Полезно е да се консумира мед, но в определено количество: до 100 г дневно.
Инхалации с мед
Медът потиска развитието на причинителите на гнойни процеси при заболявания на дихателните пътища - различни видове стафилококи, причинителя на пневмонията и др. При простудни заболявания широко разпространено е приемането на мед с топло мляко, със сок от лимон, с топъл чай. При катари на горните дихателни пътища се препоръчват парни инхалации с мед - това е осъществимо и в домашни условия: за парен инхилатор се приспособява чайник, в шийката на който се вкарва гумена тръбичка, съединена в другия край със стъклена или пластмасова фуния. В чайника се поставят около 100 мл вода и след завирането й се прибавят 2 кафейни чашки мед. При умерено врене на течността в затворения чайник болният вдишва излизащите през фунията пари в продължение на 15-20 минути.
Тези инхалации се правят и при фарингити, ларингити, синузити.
Антимикробно действие
Дължи се на активния кислород, който се отделя от постоянно образуващия се в разтворите на меда водороден прекис. Този активен кислород действа смъртоносно на много видове микроорганизми, особено на тези, които причиняват възпалителни процеси по лигавиците на устата, горните дихателни пътища, както и на причинителите на гнойни процеси по кожата.
Нормализира киселинността на стомаха
При гастрити, язви на стомаха и дванадесетопръстника, при нарушена киселинност на стомаха медът също действа добре.
При повишена киселинност на стомаха се препоръчва приемане на 30 г мед в 200 мл вода с температура около 40 градуса. Тази процедура се прави три пъти дневно 2 часа преди ядене.
Ако киселинността на стомаха е понижена, водният разтвор на пчелния мед, приет непосредствено преди хранене стимулира секрецията на стомашен сок.
Експериментално е доказано, че вътрешното приемане на мед води до нормализиране на чревната перисталтика и отстраняване на запека.
Влияние върху секрецията
Медът влияе върху секрецията и моториката на червата и стомаха, регулира двигателната активност на стомашно-чревния канал, предпазва от задържане на храна и фекални маси.
За лечение на рани
От древността медът се прилага при лечение на рани, кожни заболявания, изгаряния.
Известен и популярен е т.нар. благ мехлем, съдържащ пчелен восък. Медът, поставен върху рана, предизвиква обилно секретиране, което я почиства, стимулира гранулацията и епителизацията на ранената повърхност, което води до заздравяване. На същата база медът широко се прилага и за лекуване на възпалителни процеси в устната кухина, на лигавицата на устата - при стоматити, гингивити.
Подобрява общото състояние на организма
Всекидневната консумация на мед за един по-продължителен срок - 20-30 дни, води до подобряване на здравето - намалява холестерина, повишава количеството на червените кръвни клетки и др. Неговото приемане подобрява усвояването на хранителните вещества, което е особено важно при диетичното хранене. По-бързото усвояване на храната с добавения мед, високата калоричност и лесно резорбиращите се монозахариди и органични киселини от меда са достатъчно условие той да бъде предпочитана храна за спортисти, работници с големи физически натоварвания, като диетично средство при хронично болни, при отпадналост.
Средство за укрепване на организма
Още Хипократ е описал меда като отлично средство за укрепване на организма. Според него медът действа подмладяващо на организма и благоприятно при стомашно-чревни и чернодробни заболявания. За разлика от обикновената захар, която, попаднала в стомаха, за да бъде усвоена от организма, се нуждае от разграждане и при големи количества повишава съдържанието на холестерина в кръвта и води до затлъстяване, захарите в веда в комбинация с фитонидите, минералните вещества, витамините и органичните киселини го правят много по-ценно за човешкия организъм енергитично и лечебно средство. Той е по-полезен дори от лекарствата.
Накрая трябва да се знае, че при консумация на пчелен мед не трябва да се отива до крайности - той не може и не трябва да бъде есинствен хранителен източник, т.е. пчелният мед е прекрасно лечебно и хранително средство в комбинация с други храни. Така организмът ще бъде подсигурен с всичко необходимо.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАНАБИГАЛ ИМУНО ЖЕЛИРАНИ БОНБОНИ С КОНОПЕНО МАСЛО (CBD), МЕД И ЕКСТРАКТ ОТ ПРОПОЛИС * 30
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ЧАШИ ЗА МЕДИКАМЕНТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03 * 10
ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
ПЪТНА КУТИЙКА ЗА ЛЕКАРСТВА 24397
НовРЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- И билките имат странични ефекти
- Лечение на бактериална вагиноза
- Домашно лечение на синузит с чесън и мед
- Лечение при баланит
- Лечение на анална фисура
Коментари към Медът - незаменима вкусотия и лекарство