Младите хора боледуват по-често в сравнение с възрастните
Проучване на учени от Медицинското училище в Хановер, Германия, установява, че младите хора боледуват по-често в сравнение с по-възрастните. Според констатациите, публикувани в списанието Deutsches Ärzteblatt international, това поставя предизвикателства пред здравната система и икономиката на всяка страна.
Подобренията в условията на живот, напредъкът в медицината и общите познания за здравословния начин на живот са от особена полза за по-старото поколение. Въпреки напредналата си възраст, те са в средата на живота си – здрави и активни – поради което биват наричани „младите стари“. Статистически погледнато, хората, които се пенсионират днес, имат много повече години живот пред себе си, отколкото техните баби и дядовци. По-старото поколение се възползва от подобрените условия на живот след Втората световна война, включително понижен тежък физически труд, подобрено хранене, добро здравеопазване и повишена здравна осведоменост.
„В началото на 80-те години на миналия век американския лекар Джеймс Фрайс изложи тезата, че поради цялостното подобрение на условията на живот общата заболеваемост намалява и появата на заболявания и увреждания се отлага за по-късни етапи от живота.“, обяснява проф. д-р Зигфрид Гайер, ръководител на Катедрата по медицинска социология към Медицинското училище в Хановер. Във връзка с това екипът на Гайер решава да проучи какъв е здравният статус на различните възрастови групи от населението.
Проучването
Изследователите оценяват национални и международни проучвания и провеждат свои собствени изследвания. Също така използват данни от AOK Niedersachsen, които изобразяват широка социална структура. Разгледан е периодът от 2005 г. до 2019 г., като са сравнени кохорти на една и съща възраст по различно време.
Резултатът от анализа е изненадващ за изследователите. Оказва се, че здравословното състояние на възрастните хора е значително по-добро, отколкото това на поколенията, родени след тях*.
Възрастни хора – по-добро здраве и по-дълъг живот
Здравословното състояние на по-възрастното поколение, т.е. хората, родени през 50-те и 60-те години на миналия век, се е подобрило значително – развитието на всички видове сърдечносъдови заболявания се отлага за по-напреднала възраст. Същото важи и за рака на белия дроб и инсулта, особено при мъжете.
Успоредно с понижаването на консумацията на тютюн, при случаите на рак на белите дробове сред мъжете се наблюдава спад от 31% между 2006 г. и 2017 г. Деменцията също се развива по-рядко или на по-късен етап във възрастовата група. „Има разлики в образованието и доходите, но като цяло по-възрастното поколение е подобрило значително здравето си.“, коментира проф. Гайер.
Млади хора – ранно затлъстяване и диабет тип 2
Сред заболяванията, чийто процент се е увеличил във всички възрастови групи, е захарният диабет тип 2. При него учените наблюдават повишение на заболеваемостта. Притеснителен е фактът, че заболяването става все по-често срещано в ранна зряла възраст.
Тревожно е и честотата на затлъстяването. Делът на хората със затлъстяване на възраст между 25 и 55 години почти се е удвоил в периода между 2004 г. и 2020 г. - от 12,7% на 23,4%. Повишаването на телесното тегло от своя страна насърчава заболявания като диабет тип 2, хипертония, инфаркт, инсулт и затлъстяване на черния дроб.
>>> Увеличават се случаите на рак сред хората под 50-годишна възраст
Предизвикателства пред социалната система, здравеопазването и икономиката
„В нашето проучване тезата на Джеймс Фрайс е потвърдена само за по-старото поколение. Положителното развитие не се наблюдава при родените по-късно.“, обобщава Гайер.
Основният извод от проучването е, че младото поколение боледува по-често. По-лошото здравословно състояние е съпроводено и с демографски спад в групата на по-младите хора. Това може да има огромно въздействие върху системите за социална сигурност и икономиката. За да се противодейства на наблюдаваната тенденция, трябва да се обърне по-голямо внимание на условията на труд на отделните професионални групи. В миналото основно физическият стрес и излагането на замърсители са се считали за рискове за здравето. Днес обаче рисковете произтичат от предимно заседналата дейност. „Движим се твърде малко, поради което са необходими превантивни мерки.“
*S. Geyer et al. Compression and Expansion of Morbidity. Deutsches Ärzteblatt international. 2022.
Younger generation gets sick earlier and more often than the older generation, researchers find: https://medicalxpress.com/news/2023-09-younger-generation-sick-earlier-older
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БУБА ДЕТСКИ БАТУТ С МРЕЖА И СТЪЛБА 6FT 183 см 021883
ТЕНА PROSKIN PANTS ЕДНОКРАТНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ ТИП ГАЩИ EXTRA S * 15
ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ АЛИВИО 80 - 100 кг ДНЕВНИ * 10
ЧАРШАФИ С КРИЛЦА МОЛИКЕЪР 60/90 * 30 161072
ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ КОЛИБРИ ПРЕМИУМ УЛТРА размер M * 14
ТЕНА PROSKIN PANTS ЕДНОКРАТНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ ТИП ГАЩИ NORMAL L * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- И билките имат странични ефекти
- Методи за лечение на анорексия
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- "Новите възрастни" правят повече секс и са по-интелигентни
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- ДКЦ 21 - София ЕООД, гр. София
- 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
Коментари към Младите хора боледуват по-често в сравнение с възрастните