Могат ли да бъдат опасни схващанията на мускулите

Мускулните схващания (крампи) са неволеви болезнени съкращения на скелетните мускули. Крампите могат да засегнат част от мускулните влакна, цял мускул или група от мускули, като оплакванията варират от преходен дискомфорт до продължителен силно болезнен спазъм. Най-често се засягат мускулите на подбедриците, ходилата и бедрата.
Сред по-очевидните състояния, свързани с поява на крампи, са обезводняването (дехидратираният мускул става силно податлив на спазми), прекомерната работа на мускулите с натрупване на млечна киселина в тях, загубата на соли и минерали - натрий, калий, магнезий, калций - при потене, повръщане, диария или прием на медикаменти, засилващи отделянето на урина (диуретици).
Основна профилактична мярка за предотвратяване на крампи остава адекватният прием на течности, минерали и соли.
Съществуват и концентрирани източници на соли и електролити под формата на медикаменти - калциеви, калиеви и магнезиеви препарати, както и лекарства за отпускане на мускулите (миорелаксанти), но техният прием е желателно да се консултира с лекар, тъй като предозирането може да има и неблагоприятни последици.
При настъпване на мускулен крамп може да се изчака няколко минути до спонтанното му отзвучаване, но при по-сериозните и продължителни спазми, надхвърлящи 10-15 минути, е нужно да се вземат някои мерки: прекъсване на дейността, която е предизвикала крамп, внимателно опъване на схванатия мускул, масаж, затопляне.
По принцип крампите са неприятно, но не и опасно състояние. Изключение правят случаите, при които мускулният спазъм настъпва в ситуация, която би могла да доведе до неблагоприятни последици - плуване, шофиране. В тези случаи е важно да се запази спокойствие и да се изчака преминаването на крампа. Въпреки че крампите засягат крайниците, по същество те не са ортопедичен проблем.
Ако мускулните схващания зачестят, трябва да се посети съответен специалист, за предпочитане невролог или ендокринолог, с цел изключване на органично неврологично заболяване или нарушение в обмяната на веществата.
Доц. Андрей Йотов, началник на Клиника по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия във ВМА
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИВАЛЕК крем 75 мл
ЕНТЕРОСАН МС ПЛЮС таблетки 360 мг * 60
ТермолабилниКАНАДЕРМ МЕНТОЛКА ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ - БАЛСАМ 200 мл
ОБЕЗБОЛЯВАЩИ ЛЕПЕНКИ КОНДИЦИЯ * 1
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РОЗМАРИН ЦЕНЕОЛ 10 мл
ЕГИПЕТСКО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 1 литър ЗДРАВНИЦА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Студен компрес или пакет с лед
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Коментари към Могат ли да бъдат опасни схващанията на мускулите