Модерните възпитателни методи могат да забавят развитието на детския мозък
Социалните практики и културните разбирания на модерния живот пречат на емоционалното и здравословно мозъчно развитие при децата. Това гласи ново изследване, представено на симпозиум в САЩ.
Професорът по психология в Норт Дам Дарсия Нарваез казва, че необмислените практики като използването на адаптирано мляко, например, както и отделянето на бебетата в различни стаи, стават ежедневие.
Новото изследване показва, че съществува връзка между утрвърдените начини на възпитание и резултатите, свързани с развитието на емоционалното здраве при възрастните. При тях се наблюдават много по-добри последствия от тези методи, отколкото при съвременното поколение и след модерните начини за възпитание.
Проф. Нарваез обяснява, че отговарянето на нуждите на бебето влия върху развитието на неговото съзнание, т.е. методът, при който родителите оставят детето да се "наплаче" не е ефективен. Положителното докосване на детето от страна на родителите се отразява на реакциите му при стрес, спомага контрола на импулсите му и емпатията. Играта сред природата влияе върху овладяването на агресията и възможността за създаване на социални контакти при детето. Когато в грижите за малчугана помагат и други хора освен майката, това повишава коефициента му на интелигентност, намалява егото и стимулира чувството за съпричастност.
Психологът казва и че в последните години се наблюдава притеснителната тенденция всички тези грижи за детето да намаляват. Тя отбелязва, че все повече бебетата прекарват времето си в количките, по детски столчета и на седалките в колите, а не в ръцете на родителите си. Едва 15% от американските майки кърмят една година, а свободната игра сред природата драстично е намаляла.
Резултатите от проучването сочат, че вследствие на съвременните практики във възпитанието и отглеждането на децата, се наблюдава депресия и безпокойство във всички възрастови групи, дори при малките деца, високи нива на агресивно поведение, престъпност при подрастващите, липса на съпричастност, липса на морално и състрадателно поведение при по-големите деца.
Нарваез е на мнение, че децата са по-сигурни, когато усещат присъствието на родителите си и на учителите. Пропуските в най-ранна възраст могат да бъдат наваксани по-късно.
Експертът обяснява, че дясното полукълбо на мозъка, ръководещо голяма част от възможностите ни за креативност, саморегулация и съпричастност, може да се развива през целия ни живот, така че родителите и детето могат да израстват заедно.
Редактор: Жанета Стефанова
Снимка: pigulko.ru
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
- 6 важни неща, които децата имат нужда да получат от родителите си
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
Коментари към Модерните възпитателни методи могат да забавят развитието на детския мозък