Най-честите грешки на родителите в първите години на детето, разказват специалистите от Медицински университет - Варна
Развитието на детето в първите години след раждането му е вълшебен период, в който буквално пред очите ни се случва чудо: едно новородено, водено главно от инстинктите си, постепенно започва да комуникира с външния свят, усмихва се, гука, произнася първите си думи и изречения, започва все по-добре да владее тялото си, прохожда, после започва да си служи умело с крайниците и крачка по крачка става все по-независимо и самостоятелно човешко същество. Развитието на детето е биологично заложено и е трудно да бъде спряно. И все пак, ако няма подходящите условия, ако естествените инстинкти за развитие бъдат потиснати, ако детето не се чувства обградено с любов и грижи, а расте със страх и тревожност, то няма да развие своя пълен потенциал. В световен мащаб се набляга на философията, че ранните години на детето са от особено значение.
На какво се основава това виждане?
Възпитанието на децата е сложна задача, за която никой не е подготвен. Няма универсална формула за успеха, а най-важното е да се подхожда с разбиране към всяка ситуация. Никой не е роден научен и затова родителите трябва да са спокойни и да гледат на възпитанието на децата им като на предизвикателство, двустранен процес, през които преминаваме, учейки се на полезни и важни неща. Най-честите грешки при възпитанието на децата са свързани не толкова с незнанието ни, а с това, че не умеем да оценим подобаващо дадена ситуация.
Има ли и къде са отчетени грешки от страна на младите родители? Кои са най-честите предизвикателства пред тях?
Продължаваме темата за ранното детско развитие и важните моменти в живота на малкия човек с д-р Екатерина Вълчева, Катедра "Хигиена и епидемиология", ФОЗ, МУ - Варна, ръководител проект "Зеленият морски двор на Варна".
“Има два основни проблема, които се срещат при младите родители. На първо място това е информационният поток и надеждната проверена информация, на която родителите се доверяват. Четенето и подготовката за това да си родител е част от тяхното изграждане като отговорни родители, но от друга страна е предизвикателство на какво да се довериш. Когато си безрезервно доверен на прочетеното в интернет, може да се стигне до непредвидими последствия по отношение на обгрижването на детето. Тук е важно родителя да изгради една добра връзка с педиатъра, които наблюдава детето. Лекарите могат да обобщят информацията, да дискутират с родителите и да я направят индивидуална като подход към всяко дете“, споделя д-р Вълчева.
„Другият основен момент в работата с младите родители това е фаворизирането или обратно - подценяването на даден етап от развитието на детето, на някои от основните грижи за сметка на други. Пример за това е, че около шестия месец на развитието на детето родителите вече имат спокойствието, че те са овладели основните послания на своето дете, че са го опознали и че могат да го обгрижват. Вече имат това самочувствие, че се справят. От периода на шестия месец нататък понякога се среща този феномен, че се забавят реакциите на родителите, а точно тогава, от 6-ти да 12-и месец, има много нови, изключително динамични промени в растежа и развитието на детето. Когато родителят не е информиран какво да очаква, кога да го очаква, тогава има известно забавяне в реакциите на родителя спрямо това, което вижда в детето си“, коментира д-р Екатерина Вълчева.
Разговорът продължава с доц. д-р Дарина Найденова, специалист по хранене, която коментира веганството при децата.
„Храненето става все по-модерно като тема, по която много хора се опитват да вземат отношение. Това става като хоби за много родители и се превръща в един нездрав интерес. Самите родители започват да правят експерименти първо със своето хранене, а по-късно решават, че моделът на хранене, който те са си харесали, могат да приложат и на децата си. Това е много неправилно, защото човешкото бебе е много незряло като развитие. Само 9 месеца е в утробата на майката и когато се роди, не е готово да мине на модела на хранене, който един възрастен има“, коментира доц. Д-р Найденова.
Вижте кои са най-честите грешки на родителите в ранните години на детето
MU-Vi.tv е единствената специализирана университетска телевизия в България и е част от Медицински университет – Варна. В програмата са включени разнообразни модули в областта на здравеопазването, профилактиката, диагностиката и лечението на различни заболявания. Български и чужди специалисти говорят за здравословен начин на живот, консервативни и алтернативни методи за лечение, образование, възпитание, спорт и споделяне на добри практики. Можете да видите специализирани лекции, иновативни оперативни методи, практически обучения и др.
MU-Vi.tv - Твоята здравна енциклопедия
Медицински университет - Варна
Снимка: Pixabay.com
- Мозъчна смърт - какво знаете за нея?
- Младият лекар Станислав Морфов разказва за ортопедията, анатомията, спешната помощ и за избора да се занимава с медицина
- Доц. д-р Радосвета Андреева и доц. д-р Христина Арнаутска - Полезни съвети за детско дентално здраве
- Проф. д-р Димитричка Близнакова - Респираторните инфекции при децата през зимата - каква е ролята на имунитета?
Продукти свързани с ВИДЕОТО
НАЙ-ЩАСТЛИВОТО БЕБЕ - Д-Р ХАРВИ КАРП - СИЕЛА
РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
ВИДЕОТО е свързано към
- Алтернативно здраве, спорт, красота, хранене
- Калкулатор на пола на бебето
- Как да свалим температурата при бебе
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
Коментари към Най-честите грешки на родителите в първите години на детето, разказват специалистите от Медицински университет - Варна