Можем ли да спим с контактни лещи?
Основното предназначение на контактните лещи е оптична корекция на зрението (вместо очила най-често при късогледство). По-широко разпространение имат меките лещи, но при висок астигматизъм по-добра корекция се постига с твърди. Има случаи, при които може да се постигне добро зрение само с помощта на контактни лещи например при афакия (липса на вътреочна леща), кератоконус (изпъкване и изтъняване на роговицата), много високи диоптри, при които от обикновените очила се получава по-лош образ. Независимо от това всички пациенти трябва да имат и очила, въпреки че качеството на зрението с тях е по-лошо.
Контактните лещи обаче не заместват изцяло очилата и не трябва да се използват за непрекъснато носене.
Основното правило е носенето на контактни лещи да не надминава 8-10 часа дневно.
Препоръчва се даже след работа вечер, както и в почивните дни особено при вятър, запрашена обстановка да се използват обикновени очила. Така окото ще си почине. При излети сред природата също се препоръчва носенето на обикновени очила, за да се избегнат опасностите от нараняване с пръчки и клончета. При пациенти, които имат алергия, особено свързана с пролетния цъфтеж, също се препоръчва минимално използване на контактни лещи, тъй като очите са раздразнени и възпалени. При тях може да се развие усложнението папиларен конюнктивит.
Пациентите трябва да са информирани, че спането с контактни лещи е опасно, тъй като могат се развият различни усложнения в окото.
Нежеланите прояви при по-продължителното носене на контактни лещи възникват по различни механизми. От особена важност е променената чувствителност на роговицата. Очната повърхност е много богата на нервни окончания и най-дребната прашинка предизвиква силно дразене.
За да се понасят контактните лещи, окото се приспособява към непрекъснатото дразнене и чувстителността към болка и дразнене намалява значително. Това е опасно, тъй като пациентът не усеща началните прояви на възпаление и ако не се вземат мерки навреме, увреждането се задълбочава и може да бъде застрашено зрението. Най-честите усложнения при носене на контактни лещи са оток на роговицата, поява на кръвоносни съдове в нея и хроничен конюнктивит. По-рядко може да се увреди самата роговична тъкан и при инфектирането й да се развие кератит. Кератитът е възпаление на роговицата, което влошава зрителната острота и представлява опасност от трайно намаление или загуба на зрението. Носенето на контактни лещи е една от основните причини за заболяването (в 20-40% от случаите). Най-опасно е продължителното носене (особено по време на сън) на меки лещи. Разбира се, значение имат и лошата хигиена, недостатъчното почистване и дезинфекция на лещите, замърсяването на разтворите за съхранение. Към тези фактори се добавя влошеното "хранене" на роговичния епител от продължителния контакт с меките лещи, което улеснява прикрепването на микроби и развитие на инфекциозен кератит.
При такива случаи се налага незабавно прекъсване употребата на контактните лещи и спешни консултация и лечение от специалист офталмолог с допълнителна квалификация в областта на роговичните заболявания. За съжаление, често се налага да лекуваме усложнения от неразумно използване на контактни лещи.
Пациентите, които носят контактни лещи, трябва да търсят своевременна консултация с очен лекар дори и при най-лекото оплакване и особено при смущение в зрението.
Не допускайте, дори по изключение, оставянето на контактните лещи в окото по време на сън.
Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение "Акад. Пашев"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛЕКС ЛУКС разтвор за лещи 360 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Алтернативна терапия при глаукома
- Билки и натурални продукти срещу катаракта
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
Коментари към Можем ли да спим с контактни лещи?