Мотивацията зависи от начина, по който мозъкът реагира на умората
Как да решим дали определена дейност, която изисква много усилия, си заслужава? Изследователи от Университета в Бирмингам и Университета в Оксфорд разкриват, че мотивацията за постигане на конкретни цели зависи от начина, по който мозъкът реагира на умората.
Умората – усещането за отпадналост и изтощение – е нещо, което всички ние изпитваме ежедневно. Това ни кара да губим мотивация и да желаем да се отдадем на кратка почивка. Въпреки че учените са наясно с механизмите, които мозъкът използва, за да определи дали изпълнението на дадена задача си струва усилията, влиянието, което умората оказва върху този процес, все още не е добре проучено. Именно това е причината британските учени да проведат изследване, проследяващо въздействието на умората върху решението на човек да положи усилия.
Проучването
В проучването взимат участие 36 млади и здрави хора, които са помолени да извършват различни дейности в замяна на парични награди, отговарящи на положените от тях физически усилия. Участниците преминават през 200 изпитания, като при всяко им е задаван въпроса дали предпочитат да работят и да получат по-голямо парично възнаграждение, или желаят да си почиват, но да вземат по-ниско заплащане.
За целите на проучването изследователите създават математически модел, за да прогнозират нивото на умора, което човек може да изпита във всеки момент от експеримента, както и до каква степен изтощението влияе върху мотивацията за работа.
Освен това по време на изследването доброволците са подложени на ЯМР изследване (ядрено-магнитен резонанс), което позволява на учените да търсят активност в мозъка, отговаряща на прогнозните модели.
Два вида умора
Интересно е, че по време на проучването изследователите установяват, че има два вида умора. Първият вид умора се възприема като краткотрайно усещане, което може да бъде преодоляно с кратка почивка. С течение на времето обаче се натрупва вторият вид умора, която е дълготрайна, отнема желанието за работа и не се превъзмогва с краткосрочна отмора.
Учените стигат до извода, че когато хората са изморени са по-малко склонни да работят и да полагат усилия, дори срещу възнаграждение*. Резултатите от изследването са публикувани в списанието „Nature Communications”.
Мотивацията е променлива величина
„Открихме, че желанието на хората да полагат усилия е променлива величина, намаляваща постепенно, когато се извършва една и съща дейност.“, казва Таня Мюлер, ръководител на проучването, проведено в Оксфордския университет. „Промените в мотивацията за работа изглежда са свързани с умората, която понякога седи в основата на решението да не продължаваме с работата.“
Според Матю Апс, ръководител на изследването, базирано в Университета в Бирмингам, настоящото проучване предоставя нови начини за изучаване и разбиране на умората, нейните ефекти върху мозъка и защо тя може да промени мотивацията на някои хора повече, отколкото на други.
* Apps, A. J. Matthew et al. Neural and computational mechanisms of momentary fatigue and persistence in effort-based choice. Nature Communications. 2021.
Motivation depends on how the brain processes fatigue: https://medicalxpress.com/news/2021-07-brain-fatigue.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
ГЕЛ МАСКА ЗА ОЧИ
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ОТ АНГОРА И ВЪЛНА С ПРИСТЯГАЩ И ЗАТОПЛЯЩ ЕФЕКТ 114
СНБ УСПОКОЯВАЩ ГЕЛ ЗА КРАКА С ЕКСТРАКТ ОТ КЕСТЕН, ПРОПОЛИС И ЛАВАНДУЛОВО МАСЛО 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Кока
- Лечение с помощта на минерали
- Защо оплакването ни краде щастието и можем ли да си го върнем
- Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
- УМОРАТА И КАК ДА Я ПРЕОДОЛЕЕМ
- Стрес има във всички професии по целия свят
- Предпазване от стрес фрактури при спорт
- Ако чувствате краката си изморени, правете баня с мащерка
- Боли ли ви гърлото? Може да е от умора
Коментари към Мотивацията зависи от начина, по който мозъкът реагира на умората