Начини на установяване и лечение на исхемична кардиомиопатия
Причина за тази кардиомиопатия е исхемичната болест на сърцето (коронарна болест), при която има нарушение на кръвоснабдяването на сърдечния мускул и намалено постъпване на кислород. Това се дължи на атеросклеротични плаки и стеснения на коронарните съдове. Болните усещат, че имат оплаквания като по-лесна умора, задух, стягане и болки в сърдечната област, кашлица, аритмия и др.
Най-често болните с исхемична кардиомиопатия са преживели сърдечна атака (сърдечен инфаркт), при което е пострадала голяма част от сърцето. За да се докаже, че тези оплаквания са признак за исхемична кардиомиопатия, се налага да се направят следните изследвания:
- ЕКГ
- ехокардиография
- рентгенография
- кръвни изследвания
- коронарография
- холтер ЕКГ
При необходимост се правят стрессцинтиграфия, компютърен томограф и магнитен резонанс.
Всички тези изследвания се анализират по време на клиничния преглед и се взема решение какво да бъде лечението. Целта е да се подобри силата на сърцето, и да се премахнат оплакванията и да се направи профилактика на усложненията.
Многообразието на лечебните методи изисква консултация с опитни кардиолози и кардиохирурзи, специализирани за целта клиники или центрове. Те определят до каква степен настъпилите промени в сърдечния мускул са увредили сърцето и какво лечение да изберат.
Една от възможностите е болният да остане на медикаментозно лечение, като се определят подходящите за него диета и физическо натоварване. Друга възможност за подобряване на функцията е поставянето на стент на стеснените места по съдовете или провеждането на байпас-операция за подобряване на кръвоснабдяването на сърдечния мускул.
За болни, които имат много слабо сърце и медикаментозното лечение няма необходимия ефект, а оперативните методи са високорискови или технически невъзможни, се използват специални пейсмейкъри (ре-синхронизираща терапия). Болните с животозастрашаващи аритмии са подходящи за имплантиране на специално устройство - кардиовертер-дефибрилатор.
При изчерпване на горните възможности успешно се прилага трансплантация на сърце.
Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Св. Екатерина"
Коментари към Начини на установяване и лечение на исхемична кардиомиопатия