Възможно е сърцето да има скрита способност да се възстановява
Акценти
|
След тежка сърдечна недостатъчност способността на сърцето да се лекува чрез обновяване на мускулните клетки, наречени кардиомиоцити, е много ниска. Въпреки това след имплантиране на поддържаща сърдечна помпа, възможността за възстановяване чрез регенериране на кардиомиоцитите става значително по-висока, дори по-висока, отколкото при здраво сърце. Това показва проучване на Института „Каролинска“, което е публикувано в списанието Circulation.
>>> Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
Проучването
За целите на проучването изследователите проследяват 52 пациенти с напреднала сърдечна недостатъчност. На 28 от участниците е поставена механична помпа, която помага за задвижване на кръвта, известна като устройство за подпомагане на функцията на лявата камера на сърцето (LVAD).
Учените измерват концентрацията на кардиомицитите и извършват математическо моделиране, за да установят обновяването на мускулните клетки при пациенти, диагностицирани със сърдечна недостатъчност, с или без поставена механична помпа.
Констатациите
По време на проучването изследователите показват, че генерирането на кардиомиоцити е минимално при пациенти със сърдечна недостатъчност в краен стадий в сравнение с хората със здраво сърце. Въпреки това при участниците с имплантирана механична помпа, които показват значително функционално и структурно сърдечно подобрение, клетките на сърдечния мускул могат да се регенерират със скорост шест пъти по-висока, отколкото при хората без сърдечни проблеми*.
„Резултатите предполагат, че може да има скрит ключ за стартиране на собствения възстановителен механизъм на сърцето.“, коментира Олаф Бергман, старши изследовател в Отдела по клетъчна и молекулярна биология в Института „Каролинска“.
Механизмът зад наблюденията все още не е известен и към момента няма хипотези, които да го обяснят. „Трудно е да се каже каква е последователността. В наличните данни не можем да намерим обяснение на откритието, но ще продължим да изучаваме този процес на клетъчно и молекулярно ниво.“, обяснява Бергман.
Констатациите отварят възможността за разработване на нови терапии за пациенти със сериозни сърдечни заболявания, които стимулират способността на сърцето да се възстановява след увреждане. Това би означавало, че сърдечните трансплантации и дългосрочната механична подкрепа няма да са единствените варианти за пациентите.
„Това предлага известна надежда, че възстановяването след сърдечен инцидент може по някакъв начин да бъде стимулирано.“, споделя Бергман.
Определяне на възрастта на клетките
По принцип е трудно да се определи възрастта на клетките в човешкото тяло и да се уточни кои са нови и кои стари. Въпреки това, използвайки метод, създаден по-рано от Йонас Фрисен, професор по изследване на стволови клетки в Института „Каролинска“, екипът успява да оцени скоростта на обновяване на миоцитите в сърцето.
Методът се основава на факта, че процентът на радиоактивен въглерод в атмосферата и впоследствие в човешките клетки постоянно намалява след забраната за ядрени опити през 1963 г. През всяка следваща година радиоактивността в новообразуваните клетки е по-малко, което означава, че те могат да бъдат датирани.
*Bergmann Olaf et al. A Latent Cardiomyocyte Regeneration Potential in Human Heart Disease. Circulation. 2024.
The human heart may have a hidden ability to repair itself: https://medicalxpress.com/news/2024-11-human-heart-hidden-ability.html#google_vignette
- Намалява смъртността при бременните със сърдечни заболявания
- Консумацията на достатъчно вода може да предотврати развитието на сърдечна недостатъчност
- Жените, заченали ин витро, са с по-висок риск от развитие на следродилна кардиомиопатия
- Протеиновата инфузия намалява риска от сърдечна недостатъчност след прекаран инфаркт
Коментари към Възможно е сърцето да има скрита способност да се възстановява