На какво може да се дължи болката в лявата част на корема
Болките в лявата част на корема могат да бъдат свързани със заболявания на стомашно-чревния тракт, пикочната система, в гръдния кош, органите в горната част на тазовата област, мускулите на коремните стени, костите (ребра, гръбначен стълб, таз), кръвоносните съдове, нервите или кожата. Установяването на причината може да се окаже сложна задача за всеки специалист. Ето защо е важно да се вземат под внимание всички други оплаквания или симптоми, които да го насочат в правилната посока. От значение са и факторите, водещи до отслабване или засилване на болката.
Ако тя е много силна, появява се внезапно и е съпроводена от висока температура, замаяност, объркване или загуба на съзнание, то човекът се нуждае от спешна медицинска помощ. Много полезно би било да се проследи дали дискомфортът се появява при едни и същи условия – по време на хранене, движение или сън, при дефекация (изхождане), метеоризъм (газове) или в дните на менструация.
Както стана ясно, причините за болката в лявата част на корема могат да бъдат най-различни. По-долу ще ги изброим, като започнем с горната част (над пъпа) и стигнем до долната (под пъпа). Все пак диагнозата трябва да се постави от лекар, а списъкът тук има по-скоро информативен характер.
Възможно е да се наложи извършването на ехография, рентгеново изследване, компютърна томография или ЯМР, или пък на сигмоидоскопия (оглед с малка камера на правото и сигмовидното черво), колоноскопия или двуконтрастна бариева клизма.
Болки в горната лява част на корема
Най-често болката в горната лява част на корема се дължи на проблем с някой от органите, разположени в горния ляв квадрант на коремната област. Възможно е обаче да става въпрос и за нарушение в гръдната кухина или долната лява част на корема. Тогава пациентът ще изпитва болка под левите ребра.
Дебело черво
В дебелото черво се извършват крайните етапи на абсорбция на вода, което води до образуването на твърди изпражнения от полутечното чревно съдържимо. Тя представлява вече смлените остатъци от погълната храна, примесени с вода, жлъчка, слуз и ензими, които постъпват от тънкото черво. В горния ляв квадрант на коремната област попадат низходящо ободно черво, лява извивка на ободното черво (флексура лиеналис) и краят на напречното ободно черво.
В дебелото черво живеят много бактерии, които са важни за нормалното му функциониране. Ако обаче те станат прекалено много или бъдат заменени с патогенни микроорганизми, е възможно да се развие заболяване. Дебелото черво включва сляпото черво (цекум), колона, ректума и ануса. Нарушения, свързани с дебелото черво, които биха могли да предизвикат болка в лявата част на корема, са:
- констипация (запек);
- волвулус (сплитане на червата).
Коремни мускули
Коремните мускули са тези, които изграждат коремната стена. Тяхната роля е да предпазват коремните органи. Те са изключително силни, тъй като липсва скелетна защитна бариера, както е в гръдната кухина. Тези мускули също така поддържат торса, когато сме изправени, вървим или бягаме, но са и податливи на травма. Някои от проблемите, свързани с коремните мускули, които биха могли да причинят неприятни усещания, са:
- мускулно разтежение;
- абдоминална херния;
- тъпа травма (като удар в корема);
- хематом на обвивката на правия коремен мускул;
- абсцес на илиопсоасния мускул.
Панкреас
Панкреасът представлява смесена жлеза, която има екзокринна функция (подпомагане на храносмилането чрез ензими) и ендокринна функция (отделяне на хормони). Панкреасът освобождава храносмилателните си ензими в дуоденума (дванадесетопръстника), заедно с жлъчния сок, отделен от жлъчния мехур. Ако те липсват, процесът на храносмилане би бил сериозно нарушен. Болката в областта може да е резултат от:
- остър или хроничен панкреатит;
- рак на панкреаса.
Далак
Далакът (слезка) е най-големият лимфоиден орган в човешкото тяло, който отговоря за филтрацията на кръвта и за отстраняване на клетъчните остатъци и чуждите микроорганизми. Макар че отстраняването на далака не застрашава живота на човека, той все пак има няколко важни функции. Ако е увреден, човек може да усети болки в левия хълбок, причинени от:
- инфаркт на далака;
- разкъсване на далака (често при пътен инцидент);
- увеличен далак (спленомегалия).
Ляв бъбрек и пикочопровод
Бъбреците са много важни за филтрирането на кръвта и поддържане на водно-електролитния баланс в тялото. Благодарение на тях отпадните вещества попадат в урината, откъдето се изхвърлят извън организма. Освен това бъбреците подпомагат производството на червени кръвни клетки.
Болката в областта на бъбреците може да се дължи на:
- пиелонефрит (бъбречна инфекция);
- гломерулонефрит, киста или тумор;
- камъни в бъбреците.
Лява надбъбречна жлеза
Надбъбречните жлези са разположени върху всеки от двата бъбрека. Органът се състои от две части – кортикална и медуларна, които отделят различни хормони.
Дискомфортът и неприятните усещания около надбъбречната жлеза обикновено са причинени от:
- аденом на надбъбречната жлеза (доброкачествен тумор);
- адренокортикален карцином (злокачествен).
Бели дробове
Болестите, които засягат основата на белия дроб, могат да доведат до нарушения в плеврата и диафрагмата, което от своя страна да причини болка. Самият бял дроб може да не страда, освен когато са увредени съседните му структури.
Болка се появява в някой от следните случаи:
- пневмония;
- плеврит;
- белодробна емболия (кръвни съсиреци в мембраната на белия дроб).
Сърце
Сърдечна болка може да настъпи при:
- инфаркт;
- ангина пекторис (гръдна жаба);
- перикардит, миокардит или ендокардит.
Сърдечните нарушения обикновено налагат бърза намеса, тъй като са животозастрашаващи. При замаяност и поява на болка в лявата част на челюстта или в лявата ръка трябва веднага да потърсим помощ.
Диафрагма
Диафрагмата е най-големият мускул, свързан с дишането. Болката в нея може да е причинена от абцес – събиране на гной под самия орган.
Стомах
Стомахът е кух орган, разположен в горната лява част на коремната област. Той е податлив на различни заболявания, повечето от които причинени от разяждащите стомашни киселини. Болката в стомаха често се дължи на някое от следните състояния:
- гастрит;
- язва на стомаха;
- хиатална херния (изменения на отвора в диафрагмата);
- рак на стомаха;
- полипи на стомаха (болката е по-вероятно да се появи, ако полипите са големи).
Дискомфортът в тези случаи настъпва след хранене.
Други причини за болка в горната лява част на стомаха са обструкция на чревния тракт и перитонит.
Болка в долната лява част на корема
Тя може да се дължи на нарушения в органите, които се намират в долния ляв квадрант. Тъй като повечето от тях се разполагат и в горната част на корема, то причините за болката могат да бъдат свързани със стомашно-чревния тракт, пикочната система и големите кръвоносни съдове като аортата и долна куха вена (вена кава). При жените дискомфортът може да е резултат от заболяване на яйчниците, фалопиевите тръби и матката. Неприятните усещания тогава са в областта над левия хълбок.
Колон (част от дебелото черво)
Колонът е основната част от дебелото черво. Причините за болка в него могат да бъдат:
- запек;
- задържани газове в колона (най-вероятно е това да се случи в лявата част на напречното ободно черво);
- синдром на раздразненото черво – функционално нарушение, което е съпроводено от проблеми с перисталтиката и чревни спазми;
- дивертикулит – възпаление на крайната част на колона;
- дивертикулоза – невъзпалени дивертикули по стената на колона;
- инфекция с бактерията клостридиум дефициле;
- болест на Крон и язвен колит.
Апендикс
Възпалението на апендикса в повечето случаи предизвиква болки в долната дясна част на коремната област, но понякога пациентът изпитва дискомфорт вляво. Перфорацията (разкъсването) на апендикса също е възможна причина за болка.
Женски репродуктивни органи
Много жени се оплакват от болка долу вляво по време на овулация или менструация. Разширяването и контракциите на матката през бременността също създават неприятни усещания. Някои от другите причини за болка са:
- гонорея;
- разкъсана киста на яйчника;
- извънматочна бременност;
- ендометриоза;
- спонтанен аборт;
- синдром на поликистозните яйчници.
Мъжки репродуктивни органи
Обикновено болката е придружена от подуване и видими лезии в тазовата част или по гениталиите. Тя може да се дължи на:
- увреждане на семенната връв;
- заболяване на тестисите;
- гонорея.
Коремница (перитонеум)
Перитонеумът е мембрана, която покрива различните коремни органи, особено тези в стомашно-чревния тракт. Перитонеалната течност овлажнява органите, които са в постоянен контакт един с друг.
Болка може да се появи, ако човекът страда от перитонит или асцит (подуване на корем заради събрана свободно подвижна течност).
Кръвоносни съдове
Два от най-големите кръвоносни съдове в корема са аортата и долна куха вена. Болестите, които най-често ги засягат, са:
- аневризма на коремната аорта;
- атеросклероза или емболия на мезентериалните съдове;
- наследствен ангиоедем.
Causes of Left Side Abdominal Pain (Left Stomach Pain): https://www.healthhype.com/causes-of-the-left-abdominal-pain.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НОВАМЕД ПОСТОПЕРАТИВЕН КОЛАН 5700
ТОНУС ЕЛАСТ МЕДИЦИНСКИ КЛИН ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ РИТА 0106
КОНДИЦИЯ ТОПЛО СЪРЦЕ
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА L 10105
ВЕЛЕДА БЕБЕШКО МАСАЖНО ОЛИО ЗА КОРЕМ 50 мл
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ОТ АНГОРА И ВЪЛНА С ПРИСТЯГАЩ И ЗАТОПЛЯЩ ЕФЕКТ 114
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Син лотос, Син египетски лотос
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Разберете кой орган ви боли според това къде е болката в корема
- Парацентеза
- ЯМР на коремни органи
- Изследване на корем
- Колостомия
- Ултразвуково изследване (ехография) на корем
- Алтернативно лечение на болка в корема
Коментари към На какво може да се дължи болката в лявата част на корема