На лицето се изписва състоянието на организма и дисбалансът на минералните вещества
Стегната и свежа кожа без бръчки, без пигментни петна, без напукани устни... Това е представата ни за едно хубаво и младо лице. Какво трябва да знаем, за да го запазим по-дълго такова?
Естественият ход на времето
Още след 20-та ни година организмът започва да забавя производството на колаген и възстановяването на кожните клетки изисква повече време. На този етап процеси на остаряване са невидими за окото. В течение на годините обаче молекулите на еластина и колагена в кожните клетки, които ги произвеждат (фибробластите) започват да се разпадат и да се втвърдяват. Съдържанието на водата също намалява. В резултат на това, кожата започва да губи своята еластичност и мекота, изтънява, става свръхчувствителна, изсушава се и се появяват бръчки. Една от основните причини за настъпващите промени е изчерпването на минералните соли, които я поддържат млада и свежа. Бързото й остаряване е улеснено и от начина ни на живот (тютюнопушене, алкохол, липса на движение и лоши хранителни навици), както и от UV-лъчението от слънцето.
Да погледнем в дълбочина
Кожата е изградена от 2 основни слоя - епидермис и дерма. Към 30-тата година епидермисът започва да загрубява, защото намалява секрецията на мастните жлези, а клетките все по-трудно задържат вода. С приближаването и настъпването на менопаузата този защитен слой (изграден от себум и влага) все повече намалява и кожата става прекомерно чувствителна. Това създава непоносимост към много от козметичните съставки и допълнително затруднява изборът на продукти с антиейдж ефект. В епидермиса се намират и клетките, които отговарят за пигментирането на кожата. С годините тяхната работа се нарушава и затова започват да се появяват пигментни петна (старчески петна). В дермата са разположени капилярите, които осигуряват притока на кръв и снабдяването с хранителни вещества. Тук се намират и влакната колаген и еластин, които поддържат структурата на съединителната тъкан гладка и стегната.
Подхранване за всеки слой
Освен качествената козметика, на тоалетката ви трябва да присъстват и няколко минерални соли, за да имате по-дълго кожата, която искате. За епидермиса е от особено значение добрата хидратация. Ето защо той се нуждае от Шуслерова сол №8 натриев хлорид, така течностите са на точните места. Този слой на кожата е изграден и от калиев сулфат (Шуслерова сол №6), който регулира дейността на меланоцитите (клетките, които определят пигментацията на кожата). В дермата за здравината на колагена и еластина е необходима сол №1 калциев флуорид. И двата слоя могат да бъдат в добър тонус благодарение на силицея (сол №11), която се грижи освен за кожата и за кожните придатъци - косата и ноктите.
От какво се нуждаете?
Ще ви подскаже вашето лице, което отразява много точно промените, настъпващи в здравословното състояние на тялото. Според теорията на д-р Шуслер на лицето ясно се изписват състоянието на организма и дисбалансът на минерални вещества, които са жизненоважни за неговото нормално функиониране.
- При дефицит на сол №1 - кожата на челото лъщи; може да се наблюдава червеникаво-черно оцветяване около очите; фини мрежовидни бръчки образуват графична структура в областта под очите; при напрежение цветът на устните става синкав.
- При липса но сол №6 - кожата на лицето е оцветена в кафеникаво-жълто, има кафяви петна. Предразположеност към старчески петна.
- Ако кожата е суха, с комедони и с разширени пори и е налице мокър („желатинов") блясък върху клепачите, това са признаци за нужда от сол №8.
- При отпусната, сбръчкана кожа, или тя изглежда като след лифтинг (силно опъната назад); има бръчки тип пачи крак, бръчки близо до ушите, се нуждаем от сол №11.
Препоръчително е всички дами 2 пъти годишно за 3 месеца да приемат по 3 таблетки от соли №1, №6, №8 и №11. Пийте и много вода - поне по 2,5 литра на ден и пазете кожата си от слънцето. Слънчевите бани между 11 и 17 часа могат силно да навредят на младостта на кожата ви.
Коментари към На лицето се изписва състоянието на организма и дисбалансът на минералните вещества