Не можеш да заспиш - прочети това

Жеги
Високите температури поставят целия ни организъм пред изпитание. Тялото се опитва да намери новия си баланс, а това се съпровожда с негативни преживявания, напрежение и съответно влошаване на съня. В много случаи са необходими няколко денонощия, за да се справим с новата ситуация. Колкото сме по-млади, толкова по-бързо се аклиматизираме. Нарушението на съня може да се задълбочи, ако времето е нестабилно и се редуват горещи с по-студени дни.
Напрежение
Извън летния сезон най-често се измъчваме от безсъние поради лични проблеми. Напрежението понякога е толкова силно, че не успяваме да заспим изобщо през цялата нощ и осъмваме изтощени от притеснения. Стресът се проявява именно с нарушения на съня. Ако това ни се случва в продължение на повече от няколко дни, е редно да се консултираме със специалист. В такива случаи опасността е от злоупотреба с приспивателни или успокоителни.
Психични проблеми
Погрешно е да се смята, че всичко идва от някакви обективни проблеми през деня. Те могат да ни изкарат извън равновесие на момента, но могат и да отключат по-трайни психични проблеми. Понякога депресивни, тревожни разстройства се появяват без връзка с каквито и да било затруднения от страна на действителността. Първият им признак е именно трудното заспиване. Това е още една причина да се доверим на психолог и психиатър, ако безсънието започне да ни измъчва. Колкото по-навреме направим това, толкова по-бързо ще се справим с проблема. Възможно е да се наложи да приемаме антидепресанти, да прекараме психотерапевтичен курс или да се подложим на други видове лечения на депресията или тревожността ни.
Лошо храносмилане
Колкото и странно да звучи, работата на стомаха ни може да ни държи будни по цяла нощ. Преяждането непосредствено преди лягане вреди не само върху съня. То затруднява и гастроинтестиналната ни система. Когато това се съчетае с вече налични проблеми като гастрит, дуоденит, хронични възпаления на червата, ситуацията може да се влоши сериозно. Освен че няма да можем да заспиваме, ще изпитваме и силни болки.
Стимуланти
Злоупотребата с кафе, шоколад, алкохол вечер не бива да се омаловажава. Тя може да навреди на съня по много начини. Най-важният от тях е възбуждането на нервната ни система. Няма как да заспим лесно, след като сме приели такива стимуланти. Добре е да ги ограничаваме в часовете преди лягане, особено ако имаме хронични проблеми със съня.
Филми и телевизия вечер
Прекаляването с телевизията и филмите вечерно време също може трайно да увреди съня ни. Ако го правите редовно, в един момент организмът свиква с по-малко количество сън, но психиката ви продължава да се нуждае от предишния обем прекаран в спане. Така се превръща в бомба със закъснител, който може да ви изненада по всяко време.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪНЯТ. ЗДРАВ СЪН БЕЗ ЛЕКАРСТВА - Д-Р ПАТРИК ЛЬОМОАН - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН САМ-Е S-АДЕНОЗИЛ-МЕТИОНИН таблетки 200 мг * 30
НовФЛОРА ФАРМА МЕЛАТОНИН 1 мг капсули * 60
ПСИХОРЕЛАКС капсули * 30
НовКФД НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН капсули * 200
ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН С ВКУС НА ЯГОДА желирани таблетки 1 мг * 60
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
- 5-хидрокситриптофан
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Син лотос, Син египетски лотос
- Калифорнийски мак
- Иглика – жълта, Игличина, Аглика
- Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
- Съсънка, Котенце, Обикновена съсънка, Полска съсънка
Коментари към Не можеш да заспиш - прочети това