Безотговорното изхвърляне на електронните цигари и вейп устройствата замърсява природата
Освен че замърсява въздуха, вейпингът (използването на електронни цигари) е на път да се превърне в най-новият и опасен източник на електронни отпадъци. Австралийският орган по управление на отпадъците предприе първи стъпки към справяне с проблема, особено след като стана ясно, че броят на конфискуваните вейпове в училищата е нараснал значително.
Работата на експертите по кръгова икономика и устойчивост Майкъл Одей Ардиау-Куази и Матю Абуниевах от университета Charles Darwin е фокусирана върху начините за безопасно и ефективно рециклиране и повторна употреба на различните видове продукти, така че да не замърсяват околната среда.
Кръговата икономика има за цел да задържи суровините и продуктите в производствения цикъл възможно най-дълго, с цел минимизиране на отпадъка, който се изхвърля в природата. |
Последният доклад на австралийската екологична организация Clean Up Australia за отпадъците и ефекта върху природата разкрива, че дългогодишната борба с угарките от цигари е в миналото и днес основен замърсител са изделията от мека пластмаса. Това обаче може да се промени, ако броят на изхвърлените електронни цигари продължи да расте. Учените предупреждават, че те „са тройна заплаха за околната среда, тъй като представляват едновременно пластмасов, електронен и опасен отпадък“.
Вейпинг
Вейпът изпуска аерозол, който ползвателят на електронното устройство вдишва. Парата съдържа никотин (невинаги), аромати и други вещества. Счита се, че електронните цигари са по-добра алтернатива и нанасят по-малки щети на здравето, отколкото конвенционалните цигари, но въпреки това те крият някои рискове за човека и околната среда.
Вейпът набира популярност
Ако през 2011 г. броят на хората, които използват електронни устройства по света, е бил 7 милиона, то през 2021 г. те вече са 55 милиона, разкриват данни на Euromonitor International.
Австралийско проучване върху употребата на наркотични вещества от 2019 г. сочи, че гражданите, които все още предпочитат тютюневите изделия са по-малко от онези, които избират електронните цигари. Изчисления на експерти от австралийската асоциация за намаляване вредите от тютюнопушенето показват, че 520 000 души са използвали вейпове през 2019 г., което е 2,5% от населението над 14-годишна възраст.
Тенденцията в Австралия е много сходна с тази в западните страни, въпреки опитите на здравните власти да я овладеят.
>>> Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето
Боклук или богатство
Разследване на няколко британски медии разкрива, че всяка секунда във Великобритания се изхвърлят две електронни цигари за еднократна употреба. Милиони устройства, които биха могли да се рециклират, се оказват депонирани на сметища по целия свят. Съдържащият се в тях литий е важен и много търсен през последните години метал. Приблизително 1200 батерии за електрически автомобили биха могли да се произведат от лития в изхвърлените за една година вейпове и електронни цигари.
Някои хора настояват електронните изделия за пушачи да бъдат забранени, докато други призовават за по-ефективното им обработване и за налагането на пазара на устройства за многократна употреба.
Скот Бътлър, изпълнителен директор на компанията Material Focus за рециклиране на електрическо оборудване, твърди, че при изхвърляне вейповете замърсяват околната среда с пластмаси, отровни вещества, никотинови соли, тежки метали, олово, живак и запалими литиево-йонни батерии. Той посочва като основен проблем това, че хората не се замислят за състава на електронните устройства, а се интересуват единствено от ползите, които те им носят.
Ако не се рециклират, вейповете и другите електронни изделия крият сериозни рискове като:
- изтичане на течност с токсично съдържание по време на транспортиране;
- изтичане на разяждащи електролити;
- изтичане на тежки метали;
- запалване на литиево-йонната батерия.
Ускоряване процеса по рециклиране
В повечето страни вейповете се класифицират като електрически и електронни изделия. Тяхната политика е насочена към стимулиране на потребителите да депонират негодните вече продукти на подходящи за целта места, да ги предават в аптеките, от които са закупени, или в директно в предприятие за рециклиране, ако има такова в близост.
Мерки за ограничаване на вредите предприемат и производителите на електронни цигари, които също допринасят за тяхното рециклиране. Компаниите Gaiaca и Terracycle например разглобяват, почистват и превръщат вейпинг устройствата в суровини, готови за нов производствен цикъл. Американската вейпинг индустрия стартира няколко програми за рециклиране като DotMod, Shanlaan, Dovpo и Vinn.
За разлика от САЩ, Австралия не разполага с национална програма за рециклиране на вейпинг устройствата, но е стартирала няколко инициативи на местно ниво.
Част от аптеките в страната са оборудвани с контейнери за лекарства с изтекла годност, където гражданите биха могли да изхвърлят и електронни цигари с никотин (не само течността, но и самото устройство), тъй като те все още се продават само срещу рецепта. След като се напълнят, контейнерите се почистват от фирмите за рециклиране, наети обикновено от производителите на електронни изделия за разглобяване и сортиране на компонентите им.
Повишаване на информираността
Липсата на ефективно управление на отпадъците от електронни изделия прави еднократните вейпове и електронни цигари по-вредни от пластмасовите продукти за еднократна употреба заради опасните химикали, които съдържат.
Голяма част от привържениците на вейп устройствата не знаят, че тези, които са за еднократна употреба, могат да се рециклират. Листовката дава основна информация за безопасното изхвърляне на продукта и личната безопасност на купувача. Друга пречка е трудното им разглобяване.
Нужни са информационни кампании, които да запознаят потребителите с начините за безопасно изхвърляне на вейпинг устройствата, и с фирмите, отговарящи за тяхното събиране, разглобяване и сортиране. Обезопасяването на една батерия включва нейното изваждане от устройството, изплакване на контейнерчето за течността и рециклиране на всеки отделен материал.
Учените от университета Charles Darwin са на мнение, че бъдещето е в електронни цигари, които биха могли да допринесат за развитието на кръговата икономика и съответно да намалят негативното въздействие върху околната среда.
- Stop tossing your spent vapes and e-cigs: you’re breeding a new waste pandemic: https://theconversation.com/stop-tossing-your-spent-vapes-and-e-cigs-youre-breeding-a-new-waste-pandemic
- What is a Circular Economy?: https://www.epa.gov/recyclingstrategy/what-circular-economy
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУТИЯ ЗА ЕЛЕКТРОННА ЦИГАРА
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Тръмп планира налагане на забрана върху продажбата на ароматизирани електронни цигари в САЩ
- Електронните цигари вредят на венците и зъбите
- Франция забранява електронните цигари за еднократна употреба
- Електронните цигари също носят отрицателни последствия за дробовете
- Електронните цигари са толкова вредни, колкото и традиционните
- 75% от електронните цигари съдържат изключително опасен химикал
- СЗО препоръчва забрана на електронните цигари
- Употребата на електронни цигари повишава риска от развитие на зъбен кариес
- Електронна цигара избухна в устата на американец
- Британски учени се обявиха в подкрепа на електронните цигари
Коментари към Безотговорното изхвърляне на електронните цигари и вейп устройствата замърсява природата