Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето

Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето

от 14 окт 2021г.
Редактор: Ивайло Тончев
Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Световни учени призоваха политиците и медиите да бъдат по-внимателни в изказванията си за електронните цигари, защото те могат да са ефективно средство за отказ и решаване на огромния проблем със смъртността от пушенето.  Заключението им беше публикувано в журнала на Американската асоциация по обществено здраве, след като по-рано през годината излязоха и последните научни данни от Световния виртуален форум за електронните цигари в САЩ.

„Заради посланията, които получават, голяма част от хората, сред които и повечето пушачи, смятат електронните цигари за толкова опасни или дори по-опасни от пушенето. Обратно на това, заключенията на Националните академии на науките, инженерството и медицината в САЩ  (National Academies of Science, Engineering, and Medicine) са, че електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето“, заявяват учените в публикацията „Балансиране на рисковете и ползите от е-цигарите“ в американския специализиран журнал.

„Лабораторните изследвания на съставките на електронните цигари, токсикологичните инвитро изследвания и краткосрочните клинични проучвания показват, че електронните цигари вероятно ще бъдат далеч по-малко вредни от горимите цигари”, заключават от Националните академии на науките, инженерството и медицината в САЩ. Британският кралски колеж на лекарите също установи по подобен начин, че „ изпаряването от употребата на вейпинг устройствата не е напълно безрисково, но е далеч по-малко вредно от тютюнопушенето”, се посочва в публикацията на американското специализирано издание.

Необходимо е да се предостави нужната информация на пушачите и достъп до средствата и алтернативите, които могат да ги накарат да спрат цигарите, защото иначе ще продължат да пушат, нанасяйки огромна вреда на здравето си, заявяват световните експерти и водещи специалисти в медицината и общественото здраве.

Трябва да се намери баланс между риска от употребата на електронните цигари сред младежите и потенциала на тези устройства да помогнат на хората, които искат да спрат цигарите, казва проф. Кен Уорнър, изследовател по общественото здраве от Университета Мичиган в САЩ.

Много държавни здравни агенции, включително и СЗО, създават негативно обществено мнение за електронните цигари, поставяйки акцент върху рисковете за младежите, вместо върху ползите за онези пушачи, които искат да откажат пушенето с помощта на вейп устройствата.

Хората, които искат да се откажат от пушенето, но не могат, все още не получават необходимата подкрепа, за да преодолеят своята зависимост чрез научно - доказаните съвременни методи и алтернативи, допълват американските експерти.

“Тъй като доказателствата показват, че използването на електронни цигари може да увеличи шансовете за отказ от тютюнопушенето, много учени, включително авторите на тази публикация, насърчават здравната общност, медиите и политиците да преценят по-внимателно потенциала на вейпинг устройствата за намаляване на смъртността, причинена от тютюнопушенето“, се посочва в научната публикация.

Проучванията: 15% спад на пушенето заради вейпинга

Ефектът от преминаването към е-цигари, който би могъл да повлияе на общественото здраве, вече е доказан от авторитетни изследователски институти като Кралския колеж в Лондон по искане на Агенцията по обществено здраве на Англия.

„Три рандомизирани проучвания в периода 2019 – 2020 г. потвърждават, че електронните цигари са ефективен метод за отказ на тютюнопушенето. Два пъти повече хора са отказали цигарите в Англия благодарение на електронните цигари, в сравнение с никотинзаместващата терапия“, посочва проф. Уорнър.
Други четири проучвания сред населението на САЩ и Великобритания сочат, че вейпингът е повишил отказа от цигари с 10-15% само за няколко години - от 2016 насам, като отново е сочен за най-ефективен метод за спиране на пушенето.
 
Според данните на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ и Великобритания от 2018 г. 15.1% от пушачите са спрели да пушат за 6 или повече месеца с помощта на електронни цигари в сравнение с 3.3%, които са ползвали други тютюневи изделия, различни от цигари, и 6.6%, който не са употребявали никакви тютюневи изделия. Друго изследване установява, че почти двойно повече пушачи се отказват от цигарите, преминавайки към бездимните им алтернативи с намален риск, в сравнение с тези, които не употребяват продукти без дим.

Биомаркерите, показващи излагане на токсични вещества, са повишени при пушачите на горими цигари спрямо употребяващите само електронни цигари. В проучванията с пушачи, преминаващи на електронни цигари, са установени намалени нива на излагане на токсични вещества. Тестовете на белодробната и съдовата функция при последните показват подобрение след преминаването на бездимните алтернативи. Тези потребители съобщават и за по-малко респираторни симптоми от хората, които пушат конвенционални цигари и от тези, които употребяват и двете.

Колко вредна може да бъде дезинформацията?

Хората, които искат да се откажат от пушенето, но не могат, все още не получават необходимата подкрепа, за да преодолеят своята зависимост чрез научно - доказаните съвременни методи и алтернативи.Независимо от категорично ясните научни факти от проучванията, негативните изявления и отношението на здравните власти по отношение на електронните цигари сериозно въздействат на хората в тяхното решение да преминат на тях и да спрат да пушат. Това е пример за това как дезинформацията може да повлияе сериозно на здравето на голям брой хора.

Статистиката в американски медии за 3 години показва, че 2/3 от материалите, посветени на електронни цигари там, са фокусирани върху рисковете от употреба сред младежите. Едва 1 от 3 публикации говори за научно - обоснованите потенциални ползи за настоящите пушачи, които искат да откажат цигарите.

Почти половината от попитаните през 2019 г. погрешно смятат, че употребата на електронни цигари с никотин е толкова вредна, колкото и пушенето на цигари, или по-вредна. И то без да отчитат научните данни в полза на е-цигарите от различни национални академии на науките, Кралската колегия на лекарите във Великобритания и други авторитетни организации, които заявяват, че електронните цигари вероятно са по-малко опасни от пушенето.
В същото време само 1 от всеки 8 запитани американци знае, че вейпингът е по-малко вреден от пушенето на цигари, твърдение, което научната общност подкрепя.
Създаването на дезинформация относно рисковете от електронните цигари като по-вредни от традиционното пушене води до това по-малък брой хора да успеят да откажат цигарите благодарение на тези алтернативи. Това посочиха световни експерти по време на Глобалния форум за електронните цигари в САЩ по-рано тази година.

Източник:
  • Balancing Consideration of the Risks and Benefits of E-Cigarettes
Още по темата:
  • Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
  • Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
  • По-малко вредни ли са електронните цигари По-малко вредни ли са електронните цигари
  • Уврежда ли никотинът мозъка Уврежда ли никотинът мозъка
5.0/5 1 оценка

Коментари към Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето
    www.framar.bg 
    на 18 June 2025 в 01:54
    Коментирайте "Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
  • Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
  • Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества
  • Да отпадне ли забраната за пушене на закрити места?
  • Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
  • Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
  • Международни учени: Бездимните алтернативи може да намалят заболеваемостта в резултат на пушенето
  • Д-р Маруся Белякова: Струва си да да работим за намаляване на риска от пушенето
  • По-малко вредни ли са електронните цигари
  • Нова Зеландия - революция без цигарен дим
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 1086 дни, 13 часа и 54 мин.

Л-цистеин /аминокиселина/ срещу разрушителното деиствие на алкохол и цигари.

преди 1359 дни, 14 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 4 дни, 9 часа и 37 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 4 дни, 16 часа и 38 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 8 дни, 8 часа и 56 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 9 дни, 8 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Готови ли сте у дома да полагате грижа за болен роднина?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАРФЮМ RUE PERGOLESE 50 мл

ХАЯ ЛАБС СУПЕР ГРИЙНС С АРОМАТ ЧЕРЕША И ЛАЙМ прах 300 г

ХАЯ ЛАБС СУПЕР ГРИЙНС С АРОМАТ ЯБЪЛКА прах 300 г

ХАЯ ЛАБС СУПЕР ГРИЙНС С АРОМАТ ЛИМОН прах 300 г

ИНОФАРМ СЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ДЕЦА SPF50 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНЕ Д'ОРО B КОМПЛЕКС капсули * 30 ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 17:03:31

МАГНЕ Д'ОРО B КОМПЛЕКС капсули * 30 ФОРТЕКС

Коментар на: Ani от 17 юни 2025г. в 16:52:18

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 15:38:24

ЦИКАТРИДИНА маз 60 г НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 15:29:20

ЦЕНТРУМ A-Z таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 15:27:40
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival