Учени от три американски университета: Електронните цигари намаляват вредата от пушенето
Под ново проучване за намалената вреда от електронните цигари сложиха имената си учени от Центъра за ракови заболявания на Университета в Канзас, Калифорнийския държавен университет в Сан Маркос и Университета Браун в САЩ. Те провеждат 6-седмично проучване, сравняващо употребата на електронни цигари с традиционната употреба на горими цигари при пушачи сред 2-те най-големи малцинствени групи в САЩ - 186 пушачи от афроамерикански и латиноамерикански произход.
Смята се, че при расовите и етническите малцинствени групи в САЩ има по-високи нива на заболеваемост и смъртност, свързани с тютюна, дори, когато пушат като другите групи.
Д-р Джасит Ашлувалиа, професор по поведенчески и социални науки и медицина в Университета Браун в САЩ Brown University коментира:
“Никотинът е едно от най-пристрастяващите вещества на земята. И така, как можем да помогнем на тези хора, които не могат да се откажат отпушенето на горими цигари? Те се нуждаят от други опции, а електронните цигари може да са една от тези опции. Нашите изследвания показват, че в краткосрочен план електронните цигари са значително по-безопасни от горимите цигари. "
Преминалите на е-цигари с по-малко дихателни проблеми
Две трети от участниците в проучването получават електронни цигари, които употребяват в продължение на 6 седмици, докато останалите участници са инструктирани да продължат да пушат запалими цигари, както обикновено.
В края на проучването участниците, които са преминали на електронни цигари, показват значително по-ниски нива на специфични за тютюна нитрозамини (NNAL) в сравнение с тези, които са продължили да пушат само горими цигари. Потребителите на електронни цигари също са показали значително намалени нива на въглероден оксид (CO) и съобщават за по-малко дихателни проблеми.
“Най-изненадващият момент бе степента на промяна, преживяна от преминалите на електронни цигари. Те намалиха специфичните за тютюна нитрозамини NNAL с 64%, въглеродния оксид с 47% и дихателните симптоми с 37% в сравнение с тези от контролната група пушачи, които продължиха да пушат горими цигари", коментира д-р Ники Нолен от Раковия център в Университета в Канзас
Не е необходимо пълно преминаване към електронните цигари
Д-р Нолен и екипът също са изненадани, че не е необходимо пълно преминаване към електронните цигари, за да се постигнат тези ползи. Изследването показва, че пушачите, преминали частично на електронни цигари и продължаващи да пушат, също са отчели намаление на специфичните за тютюна нитрозамини NNAL, въглероден окис и дихателни симптоми, макар и в по-малка степен от тези, които са извършили пълна смяна.
Експозицията на никотин, белодробната функция и кръвното налягане остават непроменени
“Ако хората използват тютюневи или никотинови изделия, те трябва да се откажат. Но ако не могат да се откажат от пушенето, трябва да обмислят използването на нови, алтернативни продукти с никотин, за да се откажат от тютюнопушенето напълно или да намалят вредата, като преминат изцяло към тези продукти", допълва д-р Джасджит Ахлувалиа.
Проучването е направено от 2018 до 2019 г. сред американски пушачи в районите на Сан Диего, Калифорния и Канзас Сити, Мисури. Данните са анализирани от 18 септември 2019 г. до 4 септември 2020 г.
Резултатите от клиничното проучване - първото подобно за изследване на четвърто поколение електронни цигари с никотин, са публикувани в JAMA Network Open.
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Проучване на Филип Морис Интернешънъл показва силна обществена подкрепа за иновациите като двигател за напредък в областта на общественото здраве
- Канада одобри първата в света растителна ваксина срещу COVID-19
- Международни учени: Бездимните алтернативи може да намалят заболеваемостта в резултат на пушенето
НОВИНАТА е свързана към
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- По-малко вредни ли са електронните цигари
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
- Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
- Уврежда ли никотинът мозъка
- Никотинът не е основен причинител за заболяванията, свързани с пушенето
- Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
Коментари към Учени от три американски университета: Електронните цигари намаляват вредата от пушенето