Проф. Давид Хаят - Ракът и цигарите: рискът е като при бързото шофиране и катастрофата
Тютюнопушенето остава твърдо първата причина за развитие на рак в последните 27 години, въпреки че класирането на факторите, които го причиняват се променя в последните 2 десетилетия. Ако не можем да променим рисковото си поведение, можем поне да се опитаме да намалим риска от това поведение. Сред първите стъпки са спирането на цигарите и правилният избор на храненето ни. Това заяви международно признатия онколог проф. Давид Хаят по време на медийната среща „Намаляване на вредата от тютюна“, която се проведе на 10-ти септември в НДК, София.
„През 1990 г. високият индекс на телесна маса и диабетът са заемали 8 и 9 място, но поради епидемичното увеличаване на затлъстяването, вече са на 3 и 4 място. Но това, което за мен е по-важно, е, че преди 27 години пушенето е било причина номер 1 за смърт в света и днес, през 2017 г., нещата остават абсолютно същите“.
Професор Хаят за данните от статистиката
Проф. Хаят е член на Американското дружество по онкология и е участвал в Националния план за борба с тютюнопушенето на Франция – една от държавите с най-агресивни мерки срещу тютюнопушенето. Пак там е и автор на Закона за въвеждане на забрана за пушене на закрити обществени места, приет от Националния парламент. Онкологът напомни, че цигарите са причина за смъртта на 8 млн. души по света годишно, а над 1 млрд. души по света пушат, от които 2 млн. българи. В България онкологичните заболявания водят до смъртта на 20 000 човека годишно.
„Иновациите, като нагреваемите тютюневи изделия и електронни цигари, може да са по-малко вредна алтернатива. Това няма да премахне употребата на тютюн, но ще спомогне за намаляване на смъртните случаи, дължащи се на пушене. В края на краищата, за мен като онколог, това е важно“, заяви проф. Хаят.
Как цигареният дим причинява рака?
„Ако искаме да предотвратим развитието на рак, свързан с тютюнопушенето, трябва да разберем как цигареният дим причинява рака. Причината за формирането на канцерогенните вещества в дима е температурата, при която горят тютюневите листа. Когато температурата надвиши 350 градуса, тютюневите листа горят. Така започва формирането на различни канцерогени, сред които бензоапирен и бензоантрацен, които са две от най-опасните за човека канцерогенни вещества. Напълно е доказано без никакво съмнение, че развитието на рак винаги се свежда до връзката доза-отговор. На колкото по-голямо количество канцерогенни вещества сте изложени, толкова по-висок е рискът от развитие на рак. И това важи за всички рискови фактори за рака. Значение има и продължителността на излагане на даден канцероген. Независимо дали пушите 20, 30 или 40 цигари на ден, колкото по-дълго време пушите, толкова по-висок е рискът да се разболеете от рак на белия дроб.“
Популярният френски онколог проф. Хаят е изследовател на връзката между храненето и онкологичните заболявания и има издадени книги по темата, сред които международния бестселър „Антираковата диета“.
„Например ако се разгледаме връзката между количеството червено месо или преработени местни продукти, които ядем и риска от колоректален рак, виждаме на тази диаграма на СЗО, че всеки път, когато се увеличи консумацията на червено месо или преработени месни продукти, които се смятат за канцерогенни, се увеличава и рискът от колоректален рак. И обратно, ако вместо да ядете червено месо или преработени месни продукти, ядете риба, колкото повече риба консумирате, толкова по-малък е рискът от развитие на колоректален рак.“
Рисковото поведение на хората трябва да се промени, за да се намали и вредата
„Ако шофираш бързо, увеличаваш риска от катастрофа. И затова сме измислили предпазните колани, въздушните възглавници и дисковите спирачки. Знаем, че нездравословното хранене е вредно. И се опитваме да убедим хората да се хранят по-добре. Но сме създали и статините, тромбоцините антиагреганти и стентовете за коронарни артерии. За излагането на слънце имаме слънцезащитни продукти. При секса, за да се избегне HPV рак, ползваме кондоми и прилагаме ваксинации.
Защо не правим това и по отношение на тютюна? Ясно е, че по-ефективната стратегия за намаляване на вредата е да убедим хората да спрат напълно употребата на тютюн. Това със сигурност е най-доброто решение“, казва професор Хаят.
Спирането на пушенето се оказва трудна задача
Спирането на пушенето обаче се оказва трудна задача за много хора. 64% от хората не спират цигарите, дори когато чуят диагнозата „рак на белия дроб“ и знаят, че изходът може да фатален. Отказът от цигари несъмнено е най-доброто решение. Но за онези, които не могат има алтернативи. Иновациите от последните години – електронните цигари и устройствата с нагряване без горене, намаляват вредата, посочва проф. Хаят.
Значително по-нисък риск при употребата на електронни цигари и IQOS
„Проучване на Агенцията за обществено здраве на Англия сочи, че ако можете да преминете напълно от пушене на електронни цигари, това ще донесе съществени ползи в сравнение с продължителното пушене. Неотдавна, през юли, в САЩ издадоха разрешение за предлагането на системата с нагряване на тютюн IQOS като „тютюнево изделие с модифициран риск“ в САЩ. За да се получи такова разрешение по процедурата, наречена MRTPA (заявление за тютюнево изделие с модифициран риск), трябва да се докаже, че издаването на решение за модифицирано излагане „промотира общественото здраве“ и носи ползи за обществото като цяло. За да издаде разрешението американската агенция FDA проведе собствени проучвания и експерименти в свои лаборатории, като анализира аерозола от системата за нагряване на тютюн IQOS и установи, че той съдържа по-малък брой токсични вещества в сравнение с цигарения дим и че много от идентифицираните токсини са в по-ниски концентрации от тези в цигарения дим. Установи и, че концентрациите на никотин, които получавате при употреба на IQOS, са равни на тези при пушенето на конвенционални цигари. Рискът, свързан с пушене на цигари е 1, но спада до 0.01 при употреба на електронни цигари и до 0.02 при употреба на IQOS, което е много значително намаление на риска.“
Защо кашляме, след като спрем - видео
Проф. Давид Хаят участва в медийната среща "Намаляване на вредата от тютюна", която се проведе на 10-ти септември в НДК, София.
Повече за автора на публикацията: Проф. Давид Хаят, член на борда на Американското дружество по клинична онкология, автор на националния план за борба с тютюнопушенето във Франция и на закона за пушене на закрити места, бивш председател на Националния институт за рака на Франция. Д-р Хаят е и автор на френския антираков план.Проф. д-р Давид Хаят, дмн, FASCO, е ръководител на отделението по медицинска онкология в болница Piti?-Salp?tri?re в Париж, Франция. Преди това е бил президент на Френския национален онкологичен институт в периода 2004-2006 г. Като член на сдружението на клиничните онколози (ASCO) от 1987 г. д-р Хаят работи в Комисията за обучение в областта на онкологията и специалните постижения. Бил е председател на Комисията по международни отношения и е асоцииран редактор на списанието по клинична онкология наред с редица други научни дейности. Участвал е в няколко редакционни колегии за онкология и вътрешна медицина. Той е създател и е първият председател на Френската федерация на медицинските онколози (FFOM) и е носител на Националния орден за високи постижения и на Ордена на Почетния легион.
Снимки: Личен архив на професор Хаят
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- По-малко вредни ли са електронните цигари
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
- Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
- Уврежда ли никотинът мозъка
- Никотинът не е основен причинител за заболяванията, свързани с пушенето
- Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
Коментари към Проф. Давид Хаят - Ракът и цигарите: рискът е като при бързото шофиране и катастрофата