Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
Резултатите от най-новите научни изследвания показват намаляване на кашлицата, стабилизиране на теглото и подобряване на здравните показатели при пушачите, преминали към устройствата с нагряване на тютюн IQOS. Проучванията са проведени от Филип Морис Интернешънъл, като са изследвани различни групи – такива, които спират да пушат и преминават на устройството за нагряване на тютюн, пушачи, които продължават да пушат конвенционални цигари и такива,които са спрели напълно.
Намаляване на кашлицата
Известно е, че пушачите обикновено развиват т.нар. „пушаческа кашлица“, която е индикатор за хроничен бронхит. Около 40% от тях развиват някаква форма на бронхит, а отказът на цигарите намалява характерната кашлица. Компанията провежда редица клинични проучвания, в които изследва дали IQOS може да намали появата на кашлица при пушачи, които преминават изцяло на бездимното устройство. Проучването изследва три групи - пълнолетни пушачи в Япония и САЩ, които са продължили да пушат цигари и такива, които са преминали на IQOS, както и пушачи в Европа, които са спрели напълно цигарите за срока на проучването - от три до дванадесет месеца.
Само за няколко седмици след преминаване на IQOS една до две трети от участниците с редовна кашлица в началото на проучването, споделят, че вече не чувстват нужда да кашлят. Намаляването на тези симптоми се запазва до 12 месеца след преминаване на устройството. Според очакванията кашлицата намалява и при пушачите, които спират напълно цигарите по време на проучването, но в много по-малка степен при хората, които продължават да пушат цигари.
Устройството за нагряване на тютюн IQOS доставя никотин на потребителите, като нагрява тютюна до температури по-ниски от 350°C и намалява излагането на токсичните вещества, които се отделят от цигарите в процеса на горене.
Стабилизиране на теглото
Пушачите, преминали на IQOS, запазват сравнително килограмите си, показват резултатите от проучване за ефекта от употребата при преминаване на бездимния продукт по отношение на теглото и риска за сърдечно-съдови заболявания.
При пушачите, преминали на устройството за нагряване, след 12 -месечна употреба се наблюдава леко увеличение на теглото от близо 1 кг (0.7кг), докато при тези, които спират напълно да пушат, качват средно близо 4 кг . Данните са от проведеното едногодишно „Проучване за реакция на излагане“, в което наред с осемте основни биомаркери за потенциална вреда се измерват и рисковите фактори за сърдечносъдови заболявания.
При участниците, преминали на IQOS, се наблюдава още леко увеличение на липопротеиновия холестерол с ниска плътност (1.15 mg/dL) и леко намаление на нивата на високочувствителен C-реактивен протеин в сравнение с пушачите, които продължават да пушат. Няма големи промени в обиколката на талията, кръвното налягане, нивата на хемоглобин A1c или фибриноген след 1 година при потребителите на IQOS.
Тъй като е известно, че рязкото покачване на теглото увеличава риска от сърдечносъдови заболявания, ограниченото повишаване на теглото и отсъствието на увеличение в рисковите фактори за сърдечносъдови болести при преминаване на IQOS допълва научните доказателства за потенциала на бездимните продукти за намаление на заболяванията, свързани с пушене в сравнение с пушачите, които продължават да пушат.
Световноизвестни лекари също коментират темата за качване на тегло и рисковете от сърдечно-съдови заболявания при пушачите.
„Не е нужно да отговорим кое е по-добре - да качиш 10 килограма или да не изпушиш 20 цигари днес. Ние просто трябва да намерим решение и за двата проблема“, казва професор Рувен Зимлихман, кардиолог и директор на Института по медицина и хипертония в Израел на виртуална среща за намаляване на вредата от тютюнопушенето. Според него при преминаването от обикновените цигарите към бездимните алтернативи, качването на тегло ще е по-малко, за разлика от това при спиране изцяло на пушенето, заради запазването на ритуала и получаването на търсената доза никотин от пушачите.
„Преминаването към бездимен продукт, когато се използва като стъпка за последващ пълен отказ от пушене, води до по-лесен отказ на цигарите с по-малко покачване на теглото, отколкото рязкото спиране, често съпроводено с качване на много килограми ”, заяви професор Зимлихман.
Лекарите напомнят, обаче, че най-доброто, което всеки пушач може да направи, е да спре напълно употребата на продукти с тютюн или никотин и това е крайната цел, към която трябва да се стремим.
Подобряване на здравните показатели след преминаване на устройствата с нагряване
В рамките на шестмесечно „Проучване за реакция на излагане“ са измерени осем основни биомаркера за потенциална вреда, свързани с развитие на заболявания, причинени от тютюнопушенето. В проучването, проведено от ФМИ, се отчита, че всички осем биомаркера за потенциална вреда се подобряват при пушачите, преминали на IQOS, като за пет от осемте промяната е статистически значима. Компанията прави сравнителен анализ на промените в тези биомаркери и резултатите, наблюдавани в друго проучване, в което пушачите спират изцяло да пушат цигари за срок от шест месеца „Проучване за отказ от пушене“.
Данните от двете проучвания са комбинирани с цел да се направи сравнение, като са отчетени разликите в демографските показатели, начина на живот и базовите стойности на измерените биомаркери и концентрации на никотин. За всеки биомаркер се изчислява разликата в ефекта при пушачите, преминали на IQOS, и тези, които продължават т.нар. двойна употреба - на IQOS и конвенционални цигари. Разглеждат се и разликите и между пушачите, спрели напълно вредния навик и група пушачи, които продължават да пушат конвенционални цигари. Тези две разлики се сравняват, за да се получи процент: между употребата на IQOS/ пушенето на цигари и спиране на пушенето/ пушенето на цигари.
Резултатите показват сходства при преминаването на IQOS и пълният отказ от пушене за конкретния биомаркер. За пет от осемте биомаркера за потенциална вреда, когато пушачите са преминали на IQOS на 70% , тогава се наблюдава поне 40% от благоприятния ефект на спиране на пушенето. За тези потребители на IQOS, чиито уринен тест показва, че вероятно са спрели да пушат, седем от осемте биомаркера сочат, че преминаването на IQOS води до поне 66% от ефекта на спиране на пушене. За пушачите, преминали напълно на IQOS и спрели цигарите, стойностите са в диапазон от 44.3% до 100% за всички 8 биомаркера в сравнение с пълния отказ от тютюнопушене. **
Това сравнение осигурява допълнителни доказателства, че преминаването на IQOS има потенциал да намали риска от развитие на заболявания, свързани с пушенето при пушачите, които в противен случай биха продължили да пушат цигари.
До момента Филип Морис Интернешънъл е инвестирала над 7.2 милиарда долара в провеждането на научни изследвания, разработката, научната оценка и производствения капацитет за бездимните продукти с намален риск, за които има доказателства, че са по-добра алтернатива на цигарите.
**При 0% ефектът от IQOS би бил същият като при цигари, докато 100% означава, че той е сходен със спиране на пушене за конкретния биомаркер за потенциална вреда.
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Вредата от цигарения дим
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга
- Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- 98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света
- Да отпадне ли забраната за пушене на закрити места?
- Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето
- Международни учени: Бездимните алтернативи може да намалят заболеваемостта в резултат на пушенето
Коментари към Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели